Terítéken Verespatak és a Gozsdu-hagyaték

Gyurcsány Ferenc kormányfő meghívására ma Budapestre érkezik Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnök, akinek tavaly decemberi beiktatása óta a magyarországi az első hivatalos külföldi útja. A kormányzó román Nemzeti Liberális Párt elnöki tisztségét is betöltő Tariceanut számos bukaresti tárcavezető elkíséri a magyar fővárosba, akik kétoldalú tárgyalásokat is folytatnak budapesti kollégáikkal.

2005. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román delegáció tagja lesz Markó Béla kormányfőhelyettes, aki államminiszterként az integrációért, a művelődésért és az oktatásért felel a bukaresti kormányban, Mihai Razvan Ungureanu külügyi, Vasile Blaga belügyi, Gheorghe Dobre szállítási, valamint Sulfina Barbu környezetvédelmi tárcavezető. A bukaresti miniszterelnöki hivatal sajtóosztályától lapunkat úgy tájékoztatták, hogy Calin Popescu Tariceanu találkozik Gyurcsány Ferenc kormányfővel, Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével, Mádl Ferenc köztársasági elnökkel, Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével, az SZDSZ vezetőségével, valamint a magyarországi román közösség küldöttségével. Tariceanu megkoszorúzza az ismeretlen katona sírját is.
A napirenden szereplő témák között található Románia EU-integrációs folyamata annak fényében, hogy Bukarest hamarosan aláírja az uniós csatlakozási szerződést, emellett a román–magyar stratégiai partnerség elmélyítése is. A román fél tárgyalni kíván a gazdasági kapcsolatok fellendítéséről, határátkelők megnyitásáról, de közös kulturális projektek beindításáról is, így felmerül majd a Gozsdu-hagyaték kérdése. Úgy tudjuk, a környezetvédelmi miniszterek találkozóján szó lesz a verespataki aranybánya tervéről, amelynek ügyében nemzetközi környezetvédelmi hatásvizsgálat készül. Markó Béla elmondta, Gyurcsány Ferenccel valószínűleg nem lesz alkalma kétoldalú megbeszélésre a határon túli nemzetpolitikáról, ám külön találkozik majd Hiller István kultusz- és Baráth Etele integrációs miniszterrel.



Pártosodna az MPSZ. Munkacsoportot hozott létre hét végi elnökségi ülésén az erdélyi Magyar Polgári Szövetség (MPSZ), amely elemzi egy párt létrehozásának lehetőségét, és megvizsgálja mozgásterének lehetőségeit. A várakozásokkal ellentétben a székelyudvarhelyi találkozón nem merültek fel személyi kérdések a szervezetben, noha nemrég az MPSZ háromszéki szervezete azt fontolgatta, bizalmatlansági indítványt terjeszt elő Szász Jenő elnök és Szilágyi Zsolt választmányi vezető ellen. Ennek ellenére a polgári szövetségen belül nem csitulnak az ellentétek a tavalyi választási kudarc miatt, aminek bizonyítéka az is, hogy Szász Jenő elnököt nem hívták meg a polgári körök szombat esti csíkszeredai báljára. A rendezvényen többek között Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke is részt vett. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.