Orbán Viktor évértékelő beszéde előtti országjárásának második állomásán, Miskolcon a pocsaji napjához hasonlóan kötetlenebb jellegű és szigorúan vett politikai programok követték egymást. Az eseményeket tegnap a nők magyarországi helyzetének témaköre fűzte egybe. Azért választotta e program helyszínéül éppen Miskolcot az előző ciklus miniszterelnöke, mert a rendszerváltozást követően e városban és régiójában szűnt meg a legtöbb férfinak a munkahelye. Az egész család életét nehezítő változás a Fidesz elnöke szerint sok esetben különösen súlyosan érinti a nőket. Jellemző eset ugyanis az, hogy a férj veszítette el az állását, és a család fenntartójává is az aszszonynak kell válnia.
*
A nap folyamán Orbán Viktor egyetemista lányokkal is találkozott, az ő véleményüket, a politika irányában megfogalmazott kritikájukat is „begyűjtötte”. A konkrét eseteket és felvetéseket a volt kormányfő így foglalta össze: Miskolcnak szüksége van jó területfejlesztési programra, hogy munkaerőszívó és ne csak munkaerő-kibocsátó legyen. A politikának olyan szabályozó tervet kell kidolgoznia, amely segít a karrierépítés és családtervezés gyakorlati összeegyeztetésében, és érdekeltté teszi a vállalkozásokat gyermekes anyák alkalmazásában – hangsúlyozta.
A közélet részévé kell tenni a nők gondjait is, hangsúlyozta Orbán Viktor a Fidesz női tagozatának helyi képviselőivel folytatott megbeszélése során és az esti Hallgassunk egymásra nevet viselő, mintegy 400-500 résztvevővel megrendezett stúdióbeszélgetésen is. A hölgyek nem a közéletben való részvételtől, hanem sokkal inkább annak a jelenlegi stílusától viszolyognak. A nők részvétele intellektuálisan is jót tenne a honi állapotoknak, mert bizonyos kérdések más megvilágításba kerülnének. A jótékony hatása emellett abban is megnyilvánulna, hogy talán eltűnne a közéletből a muszklis-macsós, „fogja be a száját” stílus. A közélet értékes erejét adják a nők – vélte a Fidesz elnöke. Ezen erők aktivizálására meg is van a nőkben a hajlandóság, csak meg kell találni annak formáját és értelmét. Ehhez járul hozzá Orbán Viktor tervei szerint az idei évértékelő beszéde is.
A beszélgetés során többek között a következő vélemények kaptak nyomatékot: a nők helyzetének javításához elengedhetetlenül fontos, hogy legyen a férfiak számára elegendő munkahely. Másrészt a nők is tudjanak munkába állni, ha akarnak. Ez azt is jelenti, hogy a kisgyermekes édesanyák ne szenvedjenek hátrányt álláskeresés alkalmával, és a jelenleginél rugalmasabb munkavállalási típusok – például részmunkaidő, távmunka-lehetőség – jöjjenek létre, váljanak választhatóvá. A távmunkában való foglalkoztatás sorrendjében a földrész utolsói vagyunk. A politika nem direkt módon szólhat ebbe bele, de szabályozókkal, így adókedvezményekkel érdekeltté teheti a munkaadókat a kedvező irányú változtatásban. A beszélgetésből és a feltett kérdésekből az is kiderült, hogy családbarát munkahelyeken kívül családbarát karrierépítés lehetőségére van igényük a még nem nyugdíjaskorú nőknek. A nyugdíjba vonulás időpontját tekintve pedig nagyobb rugalmasságra van szükség. Az új szabályozásnak tekintettel kell lennie a munkában töltött idő tényleges nagyságára, hiszen vannak olyan szakmák, ahol sokkal sűrűbb a munkaidő a túlórák és az ügyeletek miatt. A családi jövedelemadó bevezetésének szükségessége általános helyeslésre talált annak társadalmi haszna, igazságossága és családbarát volta miatt. Ennek első lépése volt a polgári kormány idején a gyermekek utáni adókedvezmény bevezetése.
Veszélyes bűnözőt tartóztattak le a hatóságok
