Gulyás Kálmán, a kulturális tárca címzetes államtitkára tavaly december végén kinyilvánította, jónak látná, ha 2005. január folyamán összeülhetne a vatikáni– magyar vegyes bizottság, amely utoljára augusztusban értekezett az 1997-es – a katolikus egyház közszolgálati és hitéleti tevékenységének finanszírozásáról és a volt ingatlanok tulajdonrendezéséről szóló – vatikáni megállapodás végrehajtásáról. Januárban a Julius Janus vezette budapesti nunciatúra is kezdeményezte a tárgyalások felelevenítését, ám a vegyes bizottság azóta sem ült össze. Ehelyett a MeH egyházügyi tanácsadói újabb nyilatkozataikban, sajtópublikációikban a vatikáni szerződés felülvizsgálatát szorgalmazzák.
Hivatalosan meg nem erősített hírek szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – aki római látogatásakor II. János Pál pápánál és Sodano bíborosnál bepanaszolta a magyar katolikus klérust – nem örült Gulyás Kálmán decemberi, békítő gesztusként is értékelhető felvetésének. Ismeretes, a miniszterelnök vatikáni szereplését az egyházi iskolák költségvetési finanszírozásának közéleti vihart kavart vitája, illetve a felekezeti intézmények tüntetése előzte meg.
Batiz András kormányszóvivő hétfőre ígérte a választ, hogy vajon egyetért-e a kormányfő a kultusztárca államtitkárának új javaslatával, a vegyes bizottság összehívására. Janus Julius apostoli nuncius a fejleményekről annyit mondott, a tárgyalások folytatására a Vatikánban a magyar miniszterelnök, valamint Hiller István kultuszminiszter ígéretet tett. A nuncius szerint talán az indokolja a tárgyalások tavaszra halasztását, hogy a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma élén személyi változás várható.
Kiderült, miért omlottak össze az ausztrálok, a magyar kulcsember csalódott
