Európáról álmodik a román kaméleon

Politikai szemfényvesztésnek tartja az ország közvéleménye Corneliu Vadim Tudor újabb „stratégiai” húzását, amellyel visszavonult a Nagy-Románia Párt elnöki tisztségéből, és az Európai Néppárt felé próbálja terelni szélsőséges alakulatát. A legtöbb elemző Romániában úgy véli: Tudor sohasem lesz képes levetkőzni radikális nacionálsovinizmusát, az pedig a sci-fi kategóriájába illene, ha pártja egy levegőt szívna az EP-ben a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel.

2005. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a szokásosnál is merészebb álmokat szövöget mostanában a szélsőséges idegengyűlöletéről nevezetes Nagy-Románia Párt (PRM). Noha a megalakulása óta eltelt másfél évtized alatt az alakulat vezetőit kizárólag Le Pen, Jörg Haider, Vladimir Zsirinovszkij és Szaddám Huszein irodájában fogadták tárt karokkal, a párt feltett szándéka, hogy még ebben az évben tagja lesz a konzervatív és kereszténydemokrata szervezeteket tömörítő Európai Néppártnak. Hab a tortán, hogy a nemrég Nagy-Románia Néppárttá (PPRM) keresztelt politikai alakulat ezt az átalakulást nem a legendás és elnyűhetetlen néptribun, C. V. Tudor vezénylete alatt kívánja végrehajtani. Tudor először a tavalyi romániai választások idején lepte meg a nyilvánosságot azzal, hogy Eyal Arad izraeli tanácsadója sugallatára filoszemitává vedlett, Brassóban szobrot emelt Jichak Rabin volt izraeli államfőnek, és Auschwitzba látogatott – miután 15 éven keresztül nyíltan tagadta a holokausztot és ócsárolta a zsidókat. A választásokon viszont az sem bizonyult elegendőnek, hogy sorra, könnyes szemmel kért bocsánatot mindazoktól a politikusoktól, akiket Romania Mare című lapjában hol alkoholistának, idiótának, hol gyerekgyilkosnak vagy bűnözőnek nevezett, mivel a 2004-es államelnöki megmérettetésen első alkalommal kevesebb szavazatot kapott pártjánál. Vadim idei meglepetése az, hogy nem foglalkozik többé a párt napi ügyeivel, „visszavonul” a frissen létrehozott tiszteletbeli elnöki székbe, és a párt irányítását átadja Corneliu Ciontu eddigi alelnöknek.
A legtöbb bukaresti elemző szerint a PRM „vadimtalanításának”, átalakításának legfőbb okát az alakulat hosszas elszigeteltségében és a belső elégedetlenségben kell keresni. Viszont egyetértenek azzal, hogy a párt „fertőtlenítése”, Tudor újabb színeváltozása mit sem ér egy átfogó doktrínaváltás hiányában, e nélkül ugyanis a Néppárthoz való csatlakozás is hiú ábránd marad. Utóbbi esélyről egyébként Emil Boc kolozsvári polgármester, a kormányzó Demokrata Párt ügyvezető elnöke úgy vélekedik, a science-fiction világába tartozna, ha a PPRM – C. V. Tudorral vagy nélküle – tagja lenne annak az EP-nek, amelynek soraiban Romániából két alakulatot lehet fellelni: a Kereszténydemokrata Néppártot és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.