Exhumálhatják Ceausescuék holttestét

Bírósági úton követeli szülei exhumálását Zoe Ceausescu, az 1989 decemberében kivégzett román diktátor házaspár lánya, aki nincs meggyőződve arról, hogy Elena és Nicolae a bukaresti védelmi minisztérium által megjelölt sírhantban nyugszik. A másfél évtizeddel ezelőtt rögtönítélő bíróság által elítélt Ceausescuék három gyermeke közül ketten még ma is várnak elkobzott vagyonuk visszaszolgáltatására.

2005. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A véres rendszerváltás után tizenöt évvel még mindig kísért Romániában a Kondukátor, Nicolae Ceausescu és annak felesége, Elena szelleme. Ezúttal lányuk, Zoe kavarta fel a szülei szellemi öröksége körüli állóvizet azzal, hogy peres úton követeli a diktátor házaspár holttestének exhumálását. Az 54 éves Ceausescu lány ugyanis nincs megbizonyosodva afelől, hogy valóban anyja és apja fekszik abban a bukaresti temetőben, ahová 1989-ben eltemették őket, és ahol évente valóságos zarándoklatot rendeznek az „aranykor” iránti nosztalgiázók. Márpedig Zoe gondoskodni szeretne arról, hogy a keresztény szertartás szerint helyezze őket újra – immár valóban végső – nyugalomra. Éppen ezért beperelte a román védelmi minisztériumot és a fővárosi Ghencea temetőt működtető vállalatot, hogy exhumáltathassa szülei holttestét, továbbá törvényszéki orvos szakértői vizsgálatot is követel a diktátor házaspáron. A perre – amelynek első tárgyalását április elsejére tűzte ki a bukaresti hatodik kerületi bíróság – a védelmi tárca máris kijelölt egy jogászcsapatot, amely a 15 évvel ezelőtt kiállított halotti bizonyítványokkal igyekszik bizonyítani, hogy Ceausescuék igenis a ghenceai temetőben aluszszák örök álmukat, és ezért fölösleges kiásni őket.
Az Európa egyik legmegátalkodottabb kommunista diktatúráját megteremtő Nicolae Ceausescut és feleségét az 1989 telén Temesváron kipattant forradalom idején, december 25-én végezték ki egy rögtönítélő bíróság döntése nyomán. A tirgovistei sortűz után a házaspár sátorlapba tekert holttestét tankkal öt napon keresztül, egyik katonai egységből a másikba fuvarozták úgy, hogy még a közkatonák sem tudták, kiket szállítanak; mígnem december 30-án eltemették őket Bukarestben. Romániában azonban éveken keresztül mítosz lengte körül Ceausescuék elhantolását, mivel fejfáikra eredetileg két ezredes nevét vésték. Ha sor kerül az exhumálásra, akkor minden bizonnyal már a koporsók alapján meg lehet állapítani a hullák tulajdonosának kilétét, mivel a temetés lebonyolításával megbízott Gelu Voican Voiculescu védelmi miniszterhelyettes akkoriban a Mars jelét rajzolta az egyik koporsóra.
Romániában egyébként érthető módon nem örvendenek közkedveltségnek Elena és Nicolae Ceausescu gyermekei. Pedig a három Ceausescu csemete közül csupán az ifjabbik, Nicu avatkozott bele a nagypolitikába, Valentin és Zoe igyekezett „normális” társadalmi életet élni. A diktátor házaspár terve szerint Nicu vette volna át a Kondukátortól a hatalmat, éppen ezért magas ívű politikai pályát futott be, a román KISZ központi bizottságának első titkára és ifjúsági miniszter volt. Nevét számtalan legenda övezi ma is, és leginkább kicsapongásairól, számtalan nőügyéről, fékezhetetlen természetéről beszélnek. A kishercegként emlegetett Ceausescu sarjat 1989 decemberében szüleivel együtt letartóztatták, forradalmárok bevitték a bukaresti televízió stúdiójába, ahol egy ismeretlen tettes késsel leszúrta. Nicut 1990-ben a bukaresti Katonai Törvényszék a nemzetgazdaság aláásásáért húszéves börtönbüntetésre ítélte, ahonnan Zoéval és Valentinnel ellentétben Nicu – egészségi okokból – csupán 1996 szeptemberében szabadult, ám néhány napra rá, 43 éves korában májzsugorban elhunyt. Nővérét és bátyját néhány hónapra ugyancsak bebörtönözték, ám ők később megúszták annyival, hogy teljes vagyonukat elkobozta a román állam. Miközben Valentin Ceausescu ma is nyíltan vállalja múltját és szülei terhes örökségét, Zoe rendkívül visszahúzódó életmódot folytat. A Ceausescu család egyetlen lánygyermekeként szülei állandó megfigyelés alatt tartották, anyja, Elena például parancsba adta a titkosszolgálat, a Securitate vezetőségének, hogy még a randevúira is kövessék. A matematikusi végzettségű Zoéról például köztudott, hogy a múlt század hetvenes éveiben több- éves szerelmi viszony fűzte Vincze Dániel kolozsvári orvoshoz, akitől végül szintén szülei tiltották el azzal az indokkal, hogy udvarlója magyar nemzetiségű. Ugyanakkor a Ceausescu lánynak évtizedekkel ezelőtt két olyan férfi is csapta a szelet, akiből később Románia miniszterelnöke vált: Petre Roman és Adrian Nastase. A jelenleg szülei exhumálását követelő Zoe végül beérte egy egyetemi tanárral, akivel most is együtt él Bukarestben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.