Román túszok Irakban

2005. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a túszejtők egyelőre nem jelentkeztek váltságdíjért, bizonyosra vehető, hogy elrabolták azt a három román újságírót, akik hétfőn késő este tűntek el egy bagdadi szálloda környékéről. A bukaresti Prima TV 33 éves riporternője és 30 éves operatőre, valamint a Romania Libera című napilap 37 éves riportere öt napja tartózkodtak a háború sújtotta országban, és többek között interjút készítettek az iraki kormányfővel, valamint az államelnökkel is. Dan Dumitru, a kereskedelmi csatorna tájékoztatási igazgatója elmondta, Marie-Jeanne Ion hétfőn este hívta fel a mobiltelefonjáról, amelyen keresztül arabul beszélő hangokat hallottak, valamint a riporternő hangját, aki angol nyelven azt kiáltotta: „ne bántsanak, újságírók vagyunk egy szegény országból, nincs pénzünk”. A telefonhívás után – amelyet a kihangosítás miatt a tévétársaság több munkatársa is hallott – az újságírónő sms-t küldött, amelyben ez állt: „Elraboltak bennünket. Ez nem tréfa. Segítsetek rajtunk!” Ezt követően nem érkezett több jelzés az újságíróktól. Közülük Ovidiu Ohanesianról, a Romania Libera munkatársáról csupán feltételezik, hogy túszul ejtették, ugyanis vele nem sikerült kapcsolatba lépnie a bukaresti szerkesztőségnek, mobiltelefonját kikapcsolták. Ohanesiannak egyébként éppen ebben a hónapban ítélték oda a román sajtóklub fődíját riport kategóriában.
Az információszerzés reményében a Prima TV időközben felvette a kapcsolatot az arab al-Dzsazíra tévétársasággal is, ám ott senki sem tudott a túszejtésről. Az ügy pikantériája, hogy Traian Basescu államfő éppen az incidens napján érkezett vissza közel-keleti és ázsiai villámlátogatásáról, ahol felkereste az Irakban és Afganisztánban szolgálatot teljesítő román katonákat. Basescu irányításával, valamint a bukaresti titkosszolgálatok bevonásával tegnap válságstáb alakult az ügy kivizsgálására, az elrabolt újságírók felkutatására, amelybe a román hatóságok bevonták a szövetséges országok hírszerzéseit is. A Szaddám Huszein diktátor megdöntését célzó, 2003 márciusában indított háború során Irakban mindeddig 24 újságíró vesztette életét vagy nyilvánították eltűntnek, miközben tavaly az egész világon összesen 78 sajtós halt meg munkája teljesítése közepette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.