Uniós csatlakozását illetően Románia nehéz évek előtt áll, Magyarország ez irányú tapasztalatai viszont segíthetik az akadályok, nehézségek leküzdésében – hangzott el tegnap azon a nemzetközi szemináriumon, amelyet Csíkszeredában rendezett a Sapientia EMTE Gazdaság- és Humán Tudományok Kara, az Európai Néppárt és Európai Demokraták Képviselőcsoport, valamint a Pro Minoritate Alapítvány.
A szervezők szerint az EU-csatlakozás időpontjának közeledtével egyre sürgetőbbé válik a romániai magyar gazdák és a leendő agrárszakemberek felkészítése arra, mi várható az integrációt követően. Glattfelder Béla agrárszakértő, az Európai Parlament néppárti képviselője hangsúlyozta: a Magyarország uniós csatlakozását követő egy évben világossá vált, hogy nem teljesültek az elvárások, ez vezetett tulajdonképpen a hatalmas gazdademonstrációhoz is. A szekértő túl nagyoknak tartja a csatlakozási folyamatban Románia által vállalt kötelezettségeket, mivel ezeket az ország vagy nem tudja teljesíteni, vagy ha mégis, akkor az súlyos társadalmi következményeket von maga után. Glattfelder szerint szomorú képet mutat az agrártámogatások helyzete is, amelyeket a jelek szerint csökkenteni kívánnak. A képviselő úgy véli: amellett, hogy hatékonyan kell felhasználni az uniós forrásokat, a romániai gazdáknak ki kell kényszeríteniük a kormánytól a nekik járó 30 százalékos kiegészítő támogatást, ennek hiányában ugyanis a csatlakozást követően kapott agrártámogatás nem lesz nagy segítségükre.
„Tanuljatok a mi kárunkból, nézzétek meg, hol hibáztunk” – mondta Jakab István, a Magosz elnöke, aki az önszerveződés és öszszefogás mellett tört lándzsát. Jakab fontosnak nevezte a kormány és az érdekképviseletek együttműködését – amely szerinte Magyarországon nem történt meg –, illetve a gazdáknak a csatlakozásra való felkészítését, az intézményrendszer kiépítését.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó