Csak látszólag felel meg a valóságnak Szabó Lajos Mátyás (MSZP) XVI. kerületi polgármester lapunknak adott korábbi nyilatkozata, hogy jelenleg nulla a kerület hitelállománya – közölte a Magyar Nemzettel Csomor Ervin fideszes frakcióvezető. Hozzátette: tavaly egy, a fővárostól átvett szakrendelő felújítására 405 millió forintos kölcsönt terveztek be, amelynek fölvételét ez évre halasztották, és már a visszafizetés ütemezéséről is döntött az MSZP–SZDSZ többségű képviselő-testület.
Mint arról beszámoltunk, Szabó Lajos Mátyás szerint az önkormányzatnak nemcsak a szükséges felújításokra futja, hanem 600 millió forintos önrésszel, valamint hitelre és uniós pályázati pénzekre építve belefognak egy 900 milliós uszodaépítésbe is. Ezzel szemben az ellenzék úgy véli, hogy a pályázatra nem lehet mérget venni, miközben a kerület működtetésének fedezetét részben közel hárommilliárd forintos ingatlaneladás biztosítja. – Ezzel az önkormányzat gyakorlatilag az összes piacképes vagyonát értékesíteni fogja, s a megszűnő források miatt a következő ciklusra összeomlás várható – fűzte hozzá Csomor Ervin.
– Könnyen hasonló sorsra juthat a XVIII. kerületi önkormányzat is – jelentette ki Sonnewend László, a Pestszentlőrinc-Pestszentimre képviselő-testületében működő polgári szövetség-képviselőcsoport vezetője. Szerinte Mester László szocialista polgármester valótlanságokat állított, amikor lapunknak nyilatkozva közölte: nem szorulnak hitelfelvételre. – Ehhez képest a valóság az, hogy jelenleg 1,4 milliárdos a kerület hitelállománya. Ebből kétszázmillió forintnyi hosszú lejáratú kölcsönt iskolafelújításra fordítanak, a többi sajnos működésre kell. A kerület 4,5 milliárd forintos költségvetési hiányának jelentős részét ingatlaneladásból pótolják. Nemcsak a kerület nagy területei – közöttük a volt szovjet laktanya és egy sportpálya – kerülnek piacra, de az eddig „aranytojást tojó tyúkként” őrizgetett üzlethelyiségeket is dobra veri a kerület baloldali vezetése – állítja a fideszes frakcióvezető.
A polgármester azon állítására, amely szerint az önkormányzat 22 milliárd forintos költségvetésének 15 százalékát fejlesztésre fordítják, Sonnewend úgy reagált: a választások közeledtével egyre több olyan beruházás – például járda- és útépítés – kezdődik, amelyeket az elmúlt években ugyan elhanyagoltak, de 2006 őszéig garantáltan átadnak, felavatnak.
*****
Féktelen privatizáció. A nagyarányú önkormányzati vagyonértékesítési folyamat az egy évtizede bevezetett Bokros-csomag idején kezdődött, amikor a településeket is drasztikus lépésekre, a szolgáltatások és az intézményhálózat szűkítésére kényszerítették. Szakemberek szerint addig nem lehet vagyonvesztésről beszélni, amíg az ingatlanok, telkek, épületek, lakóházak, irodák, helyiségek értékesítéséből származó pénzeket fejlesztésre költik. Csakhogy nem egy helyen, már a fővárosban is előfordul, hogy a privatizációs pénz a napi működés fedezetéül szolgál. Két belső kerületben, a Belvárosban és Zuglóban egyelőre nincs ilyen gond, azonban érdemes felidézni: az előbbi önkormányzat az idén kétmilliárd forintnál, utóbbi pedig négymilliárdnál is több vagyoneladási bevétellel számol. Miként korábban megírtuk, a XVII. kerületben például odáig jutottak, hogy már nincs mit eladni, Kispesten az önkormányzat csaknem annyi banki kölcsönt kénytelen betervezni, mint amekkora eladási forrást az V. kerület előirányzott. Az önkormányzatok helyzetének romlását jelzi, hogy már a gazdagnak tekintett budai városrészekben is csak hitelfelvétellel tudják biztosítani az ellátásokat és az itt élők által megkívánt fejlesztéseket.
Ennyire még sohasem tették nevetségessé a Mediánt