A mádi önkormányzat szociális bizottságának minden tagja útra kelt tegnap, s személyesen adták át a családonként ötven-, illetve százezer forint gyorssegélyt az árvíz sújtotta házak tulajdonosainak. Fehér Barna bizottsági tag közölte: a károsult nyolcvanöt épületből huszonkettő nagyon megrongálódott, ezek lakói kapták a százezer forintot, míg az enyhén sérültek után ötvenezret fizettek.
Palombi Károlyné az Arany János utcában élte végig a vízözönt, míg Órás Géza nyugdíjas pedagógus a Batthyány utca egyik lakásában várta az ítéletidő végét a múlt szerdán. Bár otthonaikat jelentős kár érte, most igen nagy szükségük volt erre az ötvenezer forintra. Jut belőle a napi élelmiszerekre, illetve a legszükségesebb eszközökre. Adminisztrációs hiba miatt a Rákóczi utcai Csikja Sándor csak késő délután kapta meg a százezer forintját. Nem sokat segít az összeg a 15 tagú családon, mert tegnap reggel kiderült: le kell bontani a házukat. Leomlott a hátsó fal, a szobák megrogytak száradás közben. A statikai vizsgálat megerősítette a feltételezést, amely szerint lakhatatlanná vált az épület.
Galambosi Imre polgármester távollétében Novák András jegyző tájékoztatott az állandóan változó mádi helyzetről, s kijelentette: az önkormányzat senkit sem hagy fedél nélkül. Elismerte, hogy 234 millió forintnál jóval nagyobb a kárérték, de a jegyzőkönyvek tegnap délelőtti elkészítéséig nem kaptak több bejelentést.
Egy magát megnevezni nem kívánó katasztrófavédelmi szakember szerint a pusztítás valós mértéke csak akkor állapítható meg, miután kiszáradtak a házak falai, s a talaj is megszikkadt. Éppen ezért a holnapi kormányülésen nem a tényleges adatok alapján döntenek majd a település további támogatásáról. A Mádhoz tartozó mezőgazdasági területeket ért károk mértékéről még nem érkezett hír, mert a felmérés eddig a lakott területeken zajlott. Nincs kizárva, hogy a községet ért veszteség értéke elérheti a 400 millió forintot is – fűzte hozzá.
A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat aktivistái fertőtlenítő- és mosószerekkel látták el a hegyaljai falu népét, miközben a katasztrófavédelem autói az utakat takarították. A Mád közelében lévő Szegilongon egy, Szegiben pedig két súlyosan megrongálódott házat kell lebontani.
Nyolc méter felett a Tisza Szolnoknál. Árvízvédelmi készültséget tegnap összesen 1628 kilométer hosszúságú szakaszon tartottak folyóinkon. A Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatója szerint a szolnoki mércén észlelt vízállás a hét végén meghaladta a harmadfokú készültség elrendeléséhez szükséges 800 centiméteres szintet, ezért a Tiszának ezen a részén a legmagasabb védelmi fokozat van érvényben. A további folyószakaszokon az első, illetve a másodfokú készültségi állapotok nem változtak. A Dunán a szlovákokkal kötött megállapodás alapján a Szigetköz vízpótlása érdekében tart a vízátadás, ezért a szigetközi szakaszon első fokú készültségi fokozatot rendeltek el. A hosszan tartó áradás miatt a Tisza középső és alsó szakaszán továbbra is árvízi jelenségek mutatkoznak a gátakon: szivárgás, csurgás, fakadóvíz, átázás. A fakadóvizek szivattyúzásán kívül azonban jelentősebb beavatkozásra még sehol sem volt szükség.
Hazaindul Kapu Tibor, kövesse velünk élőben + videó
