Legyőzni a vereséget

2005. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vesztesnek lenni címmel kétnapos nemzetközi konferencia kezdődött a Terror Háza Múzeumban tegnap. A tanácskozást a második világháború európai lezárása hatvanadik évfordulója alkalmából szervezték. Rá kell látni a vereségre, feldolgozásához lélekerő kell, és még valami: a túlélés erős megbecsülése. Nincs nagyobb feladat, mint a veszteségeinken felülemelkedni. Az iméntieket Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója jelentette ki a konferencia bevezető előadásában. A történész azt is mondta: vesztesnek lenni annyit jelent, hogy többet kell gondolkodnunk a sorsunkon, mint másoknak. Az előadásokból kiderült: ez a közös gondolkodás nemcsak az Európában éppen hatvan éve befejeződött világháború veszteseinek privilégiuma, a győztesek – mint például Lengyelország – szintén elgondolkodhattak a történelem, illetve a szabadságosztó hatalmak igazságosságán vagy igazságtalanságán. A régi mondás a párizsi békeszerződés utáni Lengyelországra alkalmazva igaz: sokan azt kapták jutalmul, amit mi büntetésképpen. Ez a helyzetértékelés kimondatlanul is áthatotta Tomasz Szarota professzor fejtegetését, aki a második világháború lengyelországi emlékezetéről szólt.
Szokás mondani, hogy a németek példaszerűen számoltak el történelmükkel, és tartottak önvizsgálatot a nácizmus sok millió áldozatot követelő tombolása után. Hogy ez mennyire viszonylagos, kívülről kreált kép, azt jól szemléltették a német kutató, Dieter Pohl szavai. Mert kétségtelenül igaz ugyan, hogy a németek az utóbbi évtizedekben sokat tettek az európai közös múlt rájuk háruló bűneinek feltárásáért, ám még ma sem lehet pontosan tudni, hogy az akkori lakosság hét vagy tíz százaléka vesztette-e életét a totális háborúban. Szabó Péter történész Magyarország hadba lépését és a Magyar Királyi Honvédség keleti hadműveleteit fájdalmasan egzakt adatokkal írta le. Mint Schmidt Mária felrajzolta: Magyarország a két világháborús veszteséget máig nem dolgozta fel maradéktalanul, s a szovjet megszállás alatt minden tisztázási kísérlet ideológiai kényszerzubbonyba került.
A Konrad Adenauer-díjas Vlagyimir Konsztantyinovics Bukovszkij előadásában szatirikus paródiának nevezte a moszkvai megemlékezést, amelyen a világ vezetői Vlagyimir Putyin orosz elnökkel együtt ünnepelnek. Utalt arra, hogy Putyin a szovjet titkosszolgálat, a KGB ezredese volt. Vlagyimir Bukovszkij kijelentette: Hitler és Sztálin közösen kezdte a második világháborút, a nácik és a vörösök egyetértettek, a régi európai rendet el kell pusztítani. Az orosz diktátor Hitlerrel együtt felelős az általuk okozott pusztulásért, az előbbi mégis végső győztesként, az utóbbi örök bűnözőként vonult be a történelembe.

Milyen jövőt képzel magának a világ? A Politikatörténeti Intézet május 9–10-ig kétnapos tudományos konferenciával emlékezik meg a második világháború befejezéséről. A Milyen jövőt képzel el magának a világ? című szimpóziumon tegnap többek között Ormos Mária professzor asszony tartott előadást 1945 szerepéről az elmúlt évszázad történelmében. Pók Attila a bűnbakkeresés lélektanáról, Balogh András a gyarmatok és a függő területek sorsának alakulásáról, Németh István a német konzervativizmusról és a német nemzet újjáépítéséről beszélt. A mai konferencianap délelőtt kilenckor Romsics Ignác A magyar békeelképzelések a II. világháború alatt és után című előadásával kezdődik. (P. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.