Beázott egy tulajdonos két éve vásárolt készháza. Telefonon megkereste a kivitelezőt, ám a megadott és korábban működő számot senki nem vette fel. Hosszas utánajárás után a károsult rádöbbent, hogy akinek 2003-ban kifizette a milliókat, kámforrá vált, s ezzel garanciális jogosultsága is odaveszett. Nem ritkák a hasonló esetek ma Magyarországon, ezért érdemes megnézni, kit bíz meg az ember a beruházással. Elvileg könnyűszerkezetes családi házra építési engedélyt csak az arra jogosított szervezet – ez Magyarországon az Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs (ÉMI) Kht. – által kiállított építőipari műszaki engedély birtokában lehetne kiadni, s forgalmazni is csak ennek megléte esetén lehet – törvényesen. Az építtetőknek külön biztosítékot jelent a Makész-védjegy, hiszen ehhez a cégeknek évente két szakmai vizsgálaton kell átesniük. A tisztességes cégekről pedig az ÉMI honlapján lehet tájékozódni.
Szakemberek szerint a készház-technológia magyarországi elterjedésének legfőbb akadálya, hogy a minősítések, garanciális és korrekt fizetési feltételek nélkül, feketén foglalkoztatott alkalmazottakkal dolgozó cégek a legális körülmények között működő társaságok által létrehozott épületek kétszeresét építik fel s adják el évente. E vállalkozások számla nélkül, külföldi és magyar feketemunkásokat alkalmazva tevékenykednek. A terhek megspórolása miatt alacsonyabb árakon kínálják házaikat, mint a szabályokat betartó vállalkozások. Viszont olcsó húsnak híg a leve – tapasztalják meg azok, akik az olcsóbban dolgozó kóklerekkel építtetik meg otthonukat, majd később garanciális jogaikat akarják érvényesíteni. Az sem ritka, hogy a simlis cégek a minősítést is meghamisítják.
Ha valaki megbíz egy tisztességes vállalkozást, nyugodtan hátradőlhet. Az építtető a szerződéskötés után általában három hónap múlva, rögzített áron, minden egyéb utánajárás nélkül beköltözhet házába. Az építési vállalkozó minden engedély beszerzéséről gondoskodik, s kötbér megfizetése mellett vállalja, hogy a megbeszélt időpontra, garantált minőségben, a kiválasztott termékek beépítésével felépül a ház. Ráadásul praktikusabbnál praktikusabb tervrajzok és akár egyedi elképzelések alapján, s szebbnél szebb korszerű otthonok. Az sem mellékes, hogy a helyszínen összeszerelt fa- vagy fémvázas házak akár húsz, míg az üzemben készre gyártott panelekből épített épületek 10-15 százalékkal olcsóbbak lehetnek, mint a hagyományos szerkezetűek.
A készház nem más, mint „ház a gyárból”. A hazánkban épült könynyűszerkezetes épületek fele helyszínen ácsolt technológiákkal készül, harmada üzemben előre gyártott készház, míg tizede rönk- és gerendaház. Az európai országokban ezzel szemben a készházak, tehát az üzemben előre gyártott elemekből megépült épületek aránya 92 százalék. A többségében a helyszínen kivitelezett technológiák azért sikeresek Magyarországon, mert ezek minimális műszaki háttérrel, beruházásigényes üzemcsarnok és speciális gépek, berendezések megléte nélkül is látványosan s gyorsan elkészülnek. A honi piacnak van hová bővülnie, hiszen amíg Európa fejlett országaiban a használatba vett lakások 20-25 százaléka ilyen technológiával épült, s például az osztrákoknál az összes családi ház harmada könnyűszerkezetes, addig nálunk tavaly a használatba vett lakások 5,6 százaléka volt ilyen, ami 1-1,5 százalékpontos növekedés az azt megelőző évhez képest. Szakemberek a tízszázalékos részesedéssel lennének elégedettek. Múlt évben a megépített 1132 könnyűszerkezetes technológiájú lakóépület húszszázalékos növekedésnek felel meg az azt megelőző évhez képest, s 17-20 milliárd forintos forgalmat generált.
Hazaindul Kapu Tibor, kövesse velünk élőben + videó
