Felszentelték Bálint Sándor néprajzkutató felújított síremlékét a szegedi alsóvárosi temetőben tegnap. Botka László szocialista polgármester a megemlékezésen hangoztatta: a kitartást, az akarat diadalát, a szülőföld iránti feltétlen és eltéphetetlen szeretetét mi valamennyien megtanulhatjuk tőle. Gyulay Endre szeged–csanádi megyés püspök arról beszélt, hogy a Bálint Sándorról halála után született írások mindegyike kiemelte mély vallásosságát, tiszta és rendíthetetlen emberszeretetét, képességét a másság példás elfogadására, valamint a család, a haza és a szülőföld iránt érzet szeretetét. Jó, ha példakép van Szeged előtt, a hívek előtt, az egész ország előtt, ezért indította el a katolikus egyház Bálint Sándor boldoggá avatását – mondta a püspök.
Emlékezetes, hogy tavaly, Bálint Sándor születésének századik évfordulóján derült ki, hogy egy ráállított volt titkosrendőrt 2003-ban ezredessé léptettek elő nyugdíjas belügyesek javaslata alapján. A tudóst akkor Szeged konferenciákkal köszöntötte, a szocialista városvezetés azonban éppen az évforduló napjaiban bontatta le szülőházát.
Az említett rendőrtiszt, Magyar József 1964-ben Szegeden a III/III-as osztály titkosrendőreként készítette elő Bálint Sándor letartóztatását. A kitüntetést a parlamentben Csapody Miklós (MDF) interpellációjára Lamperth Mónika belügyminiszter így magyarázta: a kitüntetés egy életutat ismert el. Juhász Gábor belügyi államtitkár pedig a képviselő egy korábbi interpellációjára válaszolva tudatta: Magyar József nyugalmazott rendőr alezredest korábbi elöljárói javaslatára 2003. március 15-én léptették elő rendőr ezredessé a szegedi hírszerző alosztályon eltöltött évtizedes munkája, majd azt követően a Csongrád megyei nyugdíjas belügyminisztériumi dolgozók szervezetében végzett aktív tevékenysége alapján. Akkor Csapody válaszában megjegyezte: lehetséges, hogy Magyar József hírszerző tiszt volt, és a BM derék nyugdíjasa, de hogy besúgókat mozgatott Bálint Sándorral kapcsolatban, azt többtucatnyi papír bizonyítja.
Meglepetésemberek a klub-vb álomcsapatában, amelybe 40 évesen is be lehetett kerülni
