Iliescut vádolja a volt bányászvezér

Értetlenséggel és megdöbbenéssel fogadta a romániai civil társadalom és a sajtó a véres bányászjárásokat levezénylő Miron Cozma szabadlábra helyezését lehetővé tevő bírósági döntést, amely sokak szerint ismét megszégyenítette az országot Európa előtt. A sors iróniája, hogy a volt bányászvezér Ion Iliescu exállamfőt tette felelőssé a 15 évvel ezelőtti véres eseményekért, akinek most a szabadságát köszönheti.

2005. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig szabadult ki a börtönből, máris politikai párt létrehozását tervezi Miron Cozma egykori bányászvezér, akit kedden helyezett szabadlábra a román igazságszolgáltatás. A Zsil-völgyi bányászszakszervezet egykori vezetője családja temesvári háza előtt ugyanolyan vehemenciával és arrogánsan válaszolt a sajtó kérdéseire, mint ahogyan évekkel ezelőtt feltüzelte, majd Bukarest ellen vezette vájárait. Cozma – aki egyébként bírósági döntés nyomán nem teheti be a lábát sem a román fővárosba, sem a Zsil-völgyi Petrozsénybe – megragadta az alkalmat, és bocsánatot kért a 15 évvel ezelőtti bukaresti tüntetés véres elfojtásáért, ám szerinte mindezért nem a bányászokat, hanem Ion Iliescu exállamfőt és Petre Roman volt kormányfőt terheli a felelősség. Ártatlansága mellett Cozma a romániai nemzetiségek iránti toleranciáját is fontosnak tartotta bizonygatni, érdekes módon Markó Béla RMDSZ-elnök figyelmébe ajánlva, hogy az ő ereiben magyar vér is csörgedez, hiszen anyját Nagy Annának hívták.
A Zsil-völgyi bányász-szakszervezeti liga élén Miron Cozma utódjaként elnöklő, „szintén” magyar nemzetiségű Lakatos Zoltán tegnap lapunk kérdésére elmondta, a volt bányászvezér ma is élő legendának számít a Zsil-völgyében, ám a 15 évvel, illetve utoljára 1999-ben történt vájártüntetések immár sohasem ismétlődhetnek meg. „Manapság teljesen más hangulat uralkodik a szénkitermeléséről ismert völgyben, szakszervezetünk azon fáradozik, hogy az állami kőszénfejtő társaság folyamatosan tudjon munkát biztosítani az itt dolgozó 13 ezer bányásznak” – szögezte le a Magyar Nemzetnek Lakatos, aki a petrozsényi székhelyű liga fennállásának történetében először bocsánatot kért a román néptől a véres bányászjárásokért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.