A nép jóvá teszi

Joó István
2005. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Puliszka – ez nem csak egy erdélyi étel neve; e szóval illetik Gyergyóban, Csíkban azt az embert, akinek nincs tartása, jelleme. Nos, szombaton ezek a találékony, magyar nyelven beszélő székelyek megint megrendezték az ezer székely leány napját. A jeles nap ez évben már százötvenezer, a történelmi Magyarország területein élő zarándokot mozgósított.

S hogy minek itt fölemlegetni a puliszka másodjelentését? Emlékezzünk, a „pápai gyerek” miniszterelnök a december 5-i népszavazás előestéjén egy tévévitában azt bizonygatta, hogy ő is hazafi. A műsor végén felszólította a szavazópolgárokat, ne menjenek el a referendumra. Utóbb ő mégis elment, és nemmel voksolt arra, visszakapják-e a magyar állampolgárságot a határ túloldalán élő magyarok. Azon a drámai napon, tudjuk jól, az igenek száma nem vergődött el a választópolgárok számának 25 százalékáig, emiatt egy ideig úgy látszott, mi „ideát” puliszkaország leszünk és maradunk a kisebbségi magyarok szemében. Romániai, szlovákiai, ukrajnai és szerbiai üdvözlőlapok tömkelege nem íródott meg és nem küldetett el Csonka-Magyarországra 2004 utolsó hónapjában. Egy sepsiszentgyörgyi értelmiségi társaság „anyaországalapot” hozott létre „a trianoni Magyarországon rekedt, nemzeti öntudatukban önhibájukon kívül megrokkant érzelmi-erkölcsi fogyatékosok megsegítésére”. Józan tudósoktól lehetett azt hallani: megszűnhet az egységes Kárpát-medencei magyar civilizáció.

Csakhogy idén tavasszal a legnemzetietlenebb honi hírmédiumok sem tagadhatták el, hogy százezrek vettek részt a május 10-i pünkösdi búcsún Csíksomlyón… Ugyanott, vagyis a Kis- és a Nagysomlyó közötti nyeregben – ahová most, július elején megint csak tódultak az emberek, főleg a decemberi referendumon rosszul vizsgázottak szomorú földjéről. Közülük sokan kődarabot is magukkal vittek, úgy ruccantak át a Kárpátok túloldalára, a csángók lakta Rekecsinbe egy nevezetes alapkőletételhez. Mivelhogy Rekecsinben Böjte Csaba „sztárszerzetes” csángó iskolát alapított a moldvai magyar közösség maradékainak.

S hát akkor mi, ha nem a puliszkamagyar ármánykormány által visszájára fordított értelmű népszavazás ellenhatása az, hogy magyarországiak tömegei keresik fel Erdélyt, avagy a magyarság más ősi szállásterületeit, pár hónappal 2004. december 5. után? Hogy képesek, mint ezen a szombaton, woodstocki zsúfolatban végignézni egy Nyírő József-drámából készült rockoperát, A Megfeszítettet, Jézus szenvedéstörténetének parafrázisát? Mi más, ha nem az elvetemült ritterek okozta elvetemedettség korrekciója az, amit a magyarországi magyarok százezrei cselekednek manapság, hogy „külföldi” nyaralásuk helyszínéül elsősorban a szomszédos országok magyarok lakta tájait választják? A román turisztikai hivatal munkatársa a minap nyilatkozta, hogy folyamatosan tömve vannak magyarországi turistákkal az erdélyi szálláshelyek.

Az ezer székely leány napját 1931-ben alapította Domokos Pál Péter néprajztudós mellett a katolikus egyház két szerzetesrendje. A cél a nemzeti-helyi hagyományok, a hit és a jó erkölcs éltetése volt. Az évenkénti ünnepet a román kommunista diktatúra kiiktatta, de 1990 óta megint minden július első vasárnapján megtartják. Székely lányok ezrei s néptánccsoportok öltöznek székely viseletbe, lovasíjász ifjak példázzák az ősi virtust. Vágtató lovon célba találni – bizony, anyaországi és kisebbségi magyarok kezdenek ismét célba találni az idő vágtató lován.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.