Erős román oroszlán

Ötvenhárom év után ismét nagyszabású műveletet hajtott végre Románia. Az e hét végétől forgalomba került új, erős lej a régió egyik legerősebb fizetőeszközévé vált. Miközben a lakosság egyelőre kuriózumként kezeli a négy nullától „megszabadított” lejt, szakértők szerint a névértékváltás jó hatással lehet a befektetésekre és az infláció alakulására.

2005. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Adjon régi lejt, ha lehet. Nem igazodom még el az újjal – kérlel a kolozsmonostori zöldségpiacon egy asszony, akinek a vasárnapi ebédhez valót készülünk kifizetni. Ha azt vesszük, hogy korából ítélve már legalább két pénzreformot kellett átélnie Romániában, meglehetősen ódzkodik a frissen bevezetett erős lejektől és baniktól, holott nem is olyan régen még ezek voltak forgalomban. Márpedig az ország 22 millió „milliomosának” ezentúl ismét hozzá kell szoknia a kétlejes sörhöz és az egy lej ötven banis kenyérhez, miután a három évvel ezelőtt beharangozott névértékváltás során a román jegybank július elsejétől bevezette az úgynevezett erős lejt. A RON-nak is nevezett új fizetőeszköz forgalomba hozását, vagyis a régi lej (ROL) „négyszeres lenullázását” többek között a magas romániai infláció indokolja. A tavalyi 9,3 százalékhoz képest Bukarest idén 7,5 százalékos pénzromlással számol, de 1993-ban 300 százalékos is volt már az infláció.
Az 1989-es rendszerváltás óta eltelt 15 esztendő során felhígult „oroszlán” (a román leu magyarul oroszlánt jelent) az 1995-ös lengyel példához hasonlóan veszített négy nullát névleges értékéből, vagyis az eddigi tízezer lejes bankjegy július elsejétől egy, a százezres tíz, az egymilliós pedig száz RON lesz, emellett ismét forgalomba kerültek a banik is. A román nemzeti bank egyelőre 2,5 milliárd értékben bocsátott ki erős lejt, az új bankjegyek pedig formájukra, külalakjukra, színükre és a rajtuk látható ábrákra nézve csaknem azonosak az eddigiekkel. Az először 1887-ben forgalomba került lej – amely utoljára 1952-ben, azt megelőzően pedig 1947-ben és 1929-ben esett át a mostanihoz hasonló átváltozáson – ezáltal a régió egyik legerősebb fizetőeszközévé vált, hiszen egy RON árfolyama immár 3,605 euró és 68,96 forint körül mozog.
Mindebből automatikusan következik, hogy „eltűnik” a lejmilliomosok többsége Romániából (milliárdosból például csak hét marad), mivel a nettó átlagfizetés 700 lej lesz. Szakértők szerint a befektetéseket különösebben nem befolyásolja a nullák levágása. Demeter Attila, a román kereskedelmi és gazdasági minisztérium államtitkára kérdésünkre elmondta: ezentúl a kisebb névértékű fizetőeszközhöz szokott külföldi beruházók számára is könnyebb lesz az élet. Különben az év első öt hónapjában 639 millió eurót tett ki a külföldiek tőkeapportja Romániában (mindez négy százalékkal több 2004 hasonló időszakához képest), és Bukarest idénre 3,2–3,8 milliárd eurós külföldi befektetésekre számít a tavalyi 4,1 milliárd euróval szemben.
Más kérdés, hogy a várható kerekítés miatt a lakosságnak áremelkedéssel kell számolnia. A RON bevezetése iránti gyanakvást fokozza, hogy az értékváltással egy időben a földgáz ára tíz, az elektromos energiáé 5,2, míg a hőenergia ára 20 százalékkal nőtt. Ráadásul a román társadalom jelenleg is nagyobb bizalommal viseltetik a nyugati kemény valuták, főleg az euró iránt, amelyre 2013-ban készül áttérni az ország. Egyébként régi és erős lejben egyaránt 2007. január elsejéig lehet fizetni, mivel addig mindkettő forgalomban lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.