Iskola a magasban

2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai kisebbségek felsőoktatással kapcsolatos jogait összefoglaló kolozsvári charta, valamint egy a bukaresti parlament elé terjesztendő törvénytervezet kidolgozásán munkálkodik az a kolozsvári kezdeményezőbizottság, amelynek célja az önálló állami magyar egyetem megteremtése Romániában. Vagyis a Bolyai–egyetem újraindítása, hiszen a hajdani Ferenc József Tudományegyetem jogutódját 1959-ben szüntette meg a kommunista hatalom, létrehozva a mindössze nevében multikulturális Babes–Bolyai Tudományegyetemet.
„Tisztelt Látogató, Ön a leendő Bolyai Egyetem honlapját látja, melynek újraindítását 1959 óta minden román kormány megakadályozza” – olvasható azon az internetes oldalon, amelyet a napokban mutatott be a kincses városban a Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKT). A honlap létrehozása néhány hét leforgása alatt már a második lépés volt a másfél milliós erdélyi magyarság régóta dédelgetett álmának beteljesedése, az önálló romániai magyar állami egyetem megalapítása irányába. Különböző kezdeményezések természetesen már voltak az 1989-es romániai forradalom óta eltelt másfél évtized során, az erdélyi magyarság parlamenti képviselettel rendelkező politikai-közképviseleti szerve, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség például hétszázezer aláírást gyűjtött még évekkel ezelőtt az önálló magyar oktatási hálózat létrehozása érdekében. Az utóbbi időben azonban mondhatni „elaludt” a Bolyai-egyetem visszaállításának ügye. Egészen május 26-ig, amikor a romániai magyarság autonómiáját zászlajára tűző Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács oktatási szakbizottsága más szervezetekkel karöltve megszervezte az I. Európai kisebbségi felsőoktatási konferenciát. A 13 ország 12 kisebbsége 25 egyetemének részvételével tartott on-line konferencia következtetése: mivel Európában akár néhány százezres lélekszámú nemzeti közösségeknek – például a finnországi svédeknek – is van önálló egyetemük, a kolozsvári Bolyai-egyetem létjogosultságának megkérdőjelezése nem más, mint az európai valóság tagadása.
Az erdélyi magyarságnak nem kell más európai kisebbségek esetével példálóznia, amikor az önálló állami egyetem visszaállításának szükségessége mellett érvel. Miközben a felsőfokú végzettségűek aránya a 22 millió lélekszámú Romániában 6,60, a magyar népesség körében csupán 4,48 százalék, azaz 30 ezerrel kevesebb, mint az elvárható volna. Az egyetemre járó 25 762 magyar nemzetiségű diákból a legoptimistább becslések szerint is csupán tíz-tizenegyezer tanulhat anyanyelvén. Kovács Lehel kolozsvári tanársegéd úgy véli, a Nicolae Ceausescu exdiktátor és Ion Iliescu, a párt ifjúsági szervezetének akkori titkára, későbbi államelnök által 1959-ben az ’56-os erdélyi és kolozsvári események megtorlásaként kikényszerített Babes–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) jelenlegi struktúrája nem biztosítja a magyar nyelvű oktatás hatékony működését, szakmai és pénzügyi autonómiáját, az eredményes tudományos kutatást és az erre épülő tudományos képzést. „A multikulturalitás és többnyelvűség csak a kirakatpolitika szintjén létezik, az egyetem intézményi rendje nem teszi lehetővé ennek gyakorlati megvalósulását. A BBTE-n nap mint nap megalázza a magyar hallgatókat és professzorokat a többnyelvű feliratok hiánya” – jelentette ki Kovács a napokban első alkalommal rendezett Bolyai-esten, amelynek központi témája szintén a Bolyai-egyetem visszaállítása volt. Beszédes adat, hogy miközben az idei felsőoktatási felvételin a
64 320 államilag finanszírozott helyből csupán 1048 hely jutott a magyarul tanuló diákok számára, a Moldovai Köztársaságból érkező hallgatóknak 1650 államilag finanszírozott helyet biztosított a román oktatási minisztérium. Az erdélyi magyarok azt is megalázónak tartják, hogy – noha ugyanolyan adófizetői a román államnak, mint a többségiek – kizárólag magyar állami költségvetési támogatásból jöhetett létre a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Bukarest pedig ugyanúgy hallani sem akar a Sapientia támogatásáról, mint a Bolyai visszaállításáról. (Sőt a kilencvenes évek végén a román hírszerző szolgálat éves jelentéseiben a nemzetbiztonságot veszélyeztető tevékenységként említi az önálló magyar oktatási intézményrendszer létrehozására vonatkozó törekvéseket). A Bolyai Kezdeményező Bizottság tagjai első lépésként Calin Popescu-Tariceanu román kormányfőnél kértek kihallgatást az egyetem ügyében, továbbá kidolgozás alatt áll az európai kisebbségek felsőoktatással kapcsolatos jogait körvonalazó kolozsvári charta, valamint a Bolyai újraindítását célzó törvénytervezet. Ezeket a dokumentumokat mihamarabb véglegesíteni szeretnék annak érdekében, hogy az önálló magyar egyetem a lehetőség szerint már Románia 2007-re tervezett EU-csatlakozása, illetve a bolognai folyamat életbeléptetése előtt valósággá váljon. Virtuálisan ellenben máris látogatható, mégpedig a www.bolyai-u.ro honlapon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.