Megbukott Tariceanu

Várhatóan még az ősszel előre hozott választásokat rendeznek Romániában, miután az alkotmánybíróság több ponton kifogást emelt a kormány által nemrég elfogadott igazságügyi törvénycsomaggal szemben. Az ország EU-csatlakozását bizonyára késleltető választások megtartásáról tegnap állapodott meg Traian Basescu államfő Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnökkel, aki bejelentette kabinetje lemondását.

2005. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos belpolitikai válságot robbantott ki Bukarestben az alkotmánybíróság szerdai döntése, amellyel újratárgyalás végett visszaküldte a parlamentnek az igazságszolgáltatás reformjáról szóló jogszabályt.
Mint arról tegnapi lapszámunkban beszámoltunk, a taláros testület több pontban találta aggályosnak a román kormány által június 22-én parlamenti felelősségvállalással elfogadtatott, az igazságszolgáltatás reformjáról és a tulajdonjog rendezéséről szóló törvénycsomagot, és emiatt azt nem javasolta államelnöki kihirdetésre. Mindez hatalmas hátszelet adott Traian Basescu államfőnek, aki több hónapja hangoztatja az előre hozott választások szükségességét, a napokban pedig úgy vélekedett: az alkotmánybíróság vétója nemcsak a kormány bukását eredményezi, de minden bizonnyal kitolja az ország 2007-re tervezett EU-integrációját.
Az államelnök már szerda éjjel magához rendelte a görögországi hivatalos útjáról frissen hazatért Calin Popescu-Tariceanu kormányfőt, aki a repülőtéren nyilatkozva még határozottan elvetette az előre hozott választások gondolatát. A Basescuval folytatott megbeszélésekről ellenben kiszivárgott, hogy az államfő ragaszkodott az új parlamenti megmérettetés kiírásához, mivel szerinte az alkotmánybíróság határozata leállította a román igazságszolgáltatás régóta esedékes, Brüsszel által is sürgetett reformját. A „meggyőzött” miniszterelnök a kormány ötórás késéssel megtartott ülése után bejelentette: mindössze hat hónapja felállt kabinetje testületileg benyújtja lemondását, és mihamarabb megteszi az előkészületeket az előre hozott választások megrendezésére. „Az igazságszolgáltatás reformjának akadályoztatásával semmi esélyünk sincs arra, hogy év végén pozitív, Románia 2007-es EU-csatlakozását lehetővé tévő országjelentést kapjunk” – szögezte le Popescu-Tariceanu, egyben élesen bírálva az alkotmánybíróságot, amelynek tagjaira szerinte az előző szociáldemokrata kormány gyakorol politikai nyomást.
Koalíciós partnerei egyébként kész tények elé állították a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget, amelyet csak a döntés megszületése után értesítettek a kormány lemondásáról.




Feltételek. A Magyar Polgári Szövetség csak abban az esetben indul a romániai előre hozott választásokon, ha Bukarest a velencei bizottság ajánlatának megfelelően módosítja a választási törvényt, és eltörli annak diszkriminatív előírásait – nyilatkozta tegnap lapunknak Szász Jenő elnök. A székelyudvarhelyi polgármester közölte, a romániai magyarságnak „igazi”, reprezentatív parlamenti képviseletre van szüksége, márpedig szerinte ennek a követelménynek a Romániai Magyar Demokrata Szövetség nem tesz eleget. Szász hozzátette, hamarosan javaslatot tesz Markó Bélának, hogy a parlamenti választások előtt egy hónappal rendezzenek összmagyar előválasztást az erdélyi magyarság körében. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.