Hatásukat tekintve az áprilisi bánsági árhullám következményeit is túlszárnyalták a jelenleg Románia harmincegy megyéjében pusztító árvizek – közölte tegnap Calin Popescu-Tariceanu kormányfő, miután szerda éjjel villámlátogatást tett a legkritikusabb helyzetben lévő Moldvában. Az ország keleti régióját elzárták a külvilágtól a medrükből kilépett folyók és patakok, így oda sem közúton, sem vasúton nem lehet eljutni. Teodor Atanasiu védelmi miniszter ugyancsak tegnap közölte, hogy a román hadsereg szinte valamennyi operatív egysége és műszaki állománya részt vesz a lakosság mentésében, a károk elhárításában. A Bukarest– Jászvásár–Bákó–Suceava vonalon légihidat létesítettek a segélyszállítmányoknak. Az özönvízszerű esőzések miatt megáradt folyóvizekben eddig tízen lelték halálukat, továbbá a legfrissebb adatok szerint ötszáz települést, tizenegyezer lakóházat, ötvenháromezer hektár termőföldet, négyszáz hidat mosott el a víz, nyolcezer-hatszáz embert kilakoltattak, több mint ezren teljesen elszigetelődtek.
Kritikus a helyzet a székelyföldi Hargita megyében is, ahol a hegyoldalakról tízméterenként ömlik az úttestekre, házakra egy-egy újonnan keletkezett patak, emellett Erdély számos régiójában tucatnyi közút rongálódott meg. Mihai Razvan Ungureanu külügyminiszter bejelentette: Bukarest a NATO, az EU-tagállamok, az ENSZ és egyéb nemzetközi szervezetek segítségéért folyamodik a katasztrófaelhárítási küzdelemben.
Egyébként most ismét bebizonyosodott, hogy a hatóságok képtelenek hatékonyan felkészülni az elemi csapásokra. Miközben az áprilisi ár által sújtott Temes megyében annak idején úgy-ahogy működőképesnek bizonyultak az Osztrák–Magyar Monarchia idején kiépített árvízvédelmi berendezések, az olténiai és moldvai régióban rendkívül hevenyészetten tartják karban az amúgy csapnivalóan megépített gátakat, elvezető csatornákat, töltéseket. Ráadásul ezeket számos helyen halastóként, a partokat pedig legelőként használta a falusi lakosság, így semmiféle védelmet nem nyújtottak az árhullám ellen. Emiatt a bukaresti kormány kivizsgálás után bűnvádi feljelentést tesz a polgármesteri hivatalok ellen, amelyek elhanyagolták a hatékony árvízvédelmi munkálatokat, a hidrotechnikai berendezések karbantartását. Továbbá elrendelték azoknak a koncessziós szerződéseknek a felbontását is, amelyekben magáncégek vállalták a gátak, elvezető csatornák kiépítését, azonban ezek egy kisebb csapadék lehullásakor átszakadtak. A román belügyminisztérium ezért elrendelte egy árvízkészültségi és -védelmi tudnivalókat tartalmazó tankönyv kiadását is.
Készültség a Dunán. Hazánkban, a Duna alsó-szigetközi szakaszán és a dunakiliti duzzasztóműnél továbbra is másodfokú az árvízvédelmi készültség. A Mosoni-Duna magas vízállása miatt tegnap első fokú készültséget rendeltek el Győrnél, ahol a folyó elárasztotta a rakpartot, emiatt a vízi sportcentrum nem tudta fogadni a vendégeket. Az Öreg-Duna tetőzését Komáromnál mára várják, Esztergomnál délután számítanak a tetőzésre. Itt is első fokú a készültség. Tegnap helyett várhatóan ma zárják le a budai rakpartot a Mozaik utcától, mivel lelassult a víz emelkedése. A lezárásról a vízügyi főigazgatóság adatai alapján a főváros dönt, ha a vízszint eléri a 600 centimétert. (MTI)