Napi sajtószemle

2005. 10. 25. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

ORF

„Váratlanul egyértelmű győzelmet” aratott a nemzeti konzervatív Lech Kaczynski a lengyel elnökválasztáson – jelentette az osztrák közszolgálati rádió. Mind az új elnök, mind az új jobboldali miniszterelnök ki akarja terjeszteni a rendőrség illetékességét, és a politikában meg akarja honosítani az erkölcsöt és a tisztességet.

BBC

A BBC európai lapszemléje megjegyzi, hogy a Népszabadság sajnálatát fejezi ki Kacyznski ellenfelének, Donald Tusknak a veresége fölött, mert Kaczynski „klerikális nacionalista”.

FT.com

A globális brit pénzügyi lap szerint Kaczynskinak sikerült támogatókat szerezni a szélsőjobbtól és a populista baloldaltól is. Baráti hangokat ütött meg a virulensen nacionalista pappal, Tadeusz Rydzykkel, valamint annak befolyásos katolikus rádióadójával, a Radio Mariával. Azt is megígérte, hogy alig fognak privatizálni, és a gazdák több állami támogatást kapnak, ami a populista Önvédelmi Párttól vett el szavazókat.

Az EU tovább vesztett a kutatásban és fejlesztésben – derült ki egy újabb vizsgálatból. 2004–2005-ben a vállalati kutatási és fejlesztési ráfordítások két százalékkal nőttek Európában, míg héttel az USA-ban és Ázsiában; Dél-Koreában 40 százalékkal.

La Libre

A belga lap a lengyel választásokról írva a német Bertelsmann
Alapítvány politológusának, Cornelius Ochmann-nak a véleményét idézi, aki szerint Kaczynskinak sikerült „megrémisztenie” az embereket, akik félnek a liberalizmustól.

AFP

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint két veszélyt kell elkerülni az uniós állam- és kormányfők Hampton Courtban tartandó találkozóján. Egyrészt azt a veszélyt, hogy eldöntsék, kinek a modellje jobb. Másrészt azt, hogy kijelentsék: egyetlen modell jelentene egyedül üdvözítő megoldást. A francia hírügynökség egy egyetemi tanár tanulmányát idézi, amely szerint a tizenötök Európájában négy modell dívik. Az egyik a skandináv modell, amelyet a skandináv országokban és Hollandiában alkalmaznak. A másik az angolszász modell, amelyet Írországban és az Egyesült Királyságban alkalmaznak. A kontinentális modell uralkodik Németországban, Ausztriában, Franciaországban, Belgiumban és Luxemburgban, míg a földközi-tengeri modellt Görögországban, Olaszországban, Spanyolországban és
Portugáliában alkalmazzák.
A skandináv modell irigylésre méltó, mert egy időben hatékony és társadalmi egyenlőséget biztosít, míg a földközi-tengeri egyiket sem nyújtja. Az angolszász modell társadalmilag hatékony, de egyenlőtlenségeket szül, míg a kontinentális modellben a hiba a hatékonyságának alacsony fokában rejlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.