A selejt hatalma

k ö n y v e s h á z

Salamon Konrád
2005. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Haas György könyve tíz fontos visszaemlékezést tartalmaz, amelyek témája a második világháború időszakától az Antall-kormány idejéig terjed. Andrásfalvy Bertalan, Kovács Imre, Kéri Kálmán, Kővágó József, Maléter Pálné, Vörös Vince, Király Béla, Kállay Kristóf, Varga Béla és Tildy Zoltán számos érdekes adalékkal egészíti ki a XX. század második világháború alatti és utáni magyar történelmével kapcsolatos ismereteinket. Ugyanakkor meg kell jegyeznünk, hogy az ilyen fontos visszaemlékezéseket hasznos lenne alaposabban megszerkeszteni, jegyzetekkel kiegészíteni, amelyek kijavítanák a hibákat és elírásokat, s felhívnák a figyelmet az emlékezők tévedéseire. Ennek ellenére a könyv hasznos, s néhány eseményt új megvilágításba helyez. Mindenekelőtt Tildy Zoltán politikai szerepét, aki – Kővágó József szerint – az elsők közt figyelmeztetett arra már 1946-ban, hogy „a Nyugat eladott bennünket huszonöt vagy ötven évre. Tehát… úgy kell politizálni, hogy a szovjet vezetés nagyjából elfogadja a kisgazdapártot, ne akarja mindjárt átjátszani a kommunista párt kezébe a hatalmat. Egy időhúzás, egy nagy visszavonulás, amelyben minél tovább maradunk, annál tovább meg tudjuk menteni a polgári értékeket.” Kállay Kristóf visszaemlékezéséből azt tudhatjuk meg, hogy Szent-Györgyi Albert 1943-as isztambuli útján nem brit diplomatákkal tárgyalt – ahogy haláláig hitte –, hanem náci ügynökökkel. Varga Béla pedig Nagy Ferenc miniszterelnök 1947-es lemondatásának körülményeire emlékezik a köztudottól eltérően. Szerinte Nagy telefonon lemondott, amit Rákosiék lemezre vettek és bizonyítékként Varga házelnöknek lejátszottak, aki felismerte a miniszterelnök hangját, s szavaira így emlékezik: „Hogy könnyebbé tegyem a kibontakozást, ezennel minden állásomról, a miniszterelnökségről és a többiről, még a református egyházban viselt főgondnoki állásról is lemondok.” Természetesen nem zárhatjuk ki, hogy a Varga Bélának lejátszott hangfelvétel hamisítvány volt. Nagy Ferenc ugyanis azt állította, hogy a budapesti politikusok közül május 30-án délután Balogh Istvánnal beszélt utoljára telefonon, akivel közölte lemondásának feltételeit.
Az idézettek tisztázása a történettudomány feladata. Andrásfalvy Bertalan arra figyelmeztet, hogy mind a nácik, mind a kommunisták üldözései idején „a többség félrehúzódott. S ezért azt a rombolást, amit ma látok: az értékeknek a hiányát, a lelkesedés hiányát, a szolidaritás hiányát, az erkölcsi normáknak a hiányát, ezt nem varrom csak a kommunizmusnak a nyakába… Ez kemény ítélet saját magunkról. De ugyanakkor… ez a rend ezen túl is biztosította az úgynevezett kontraszelekciót. Hogy aki még szolgaibb volt, az még előbbre jutott, és jó néven vették, ha a másikat beárulta, megfigyelte. Tehát még a szerkezet is idomult ahhoz, hogy itt a selejt érvényesüljön.” Azaz nehezen lehetett elvárni, hogy a rendszerváltoztatás utáni pillanatban döntő többségében öntudatos magyar társadalom vegye kezébe saját sorsának irányítását.
Az elmondottak ismételten felhívják a figyelmet a közélet szereplőivel készített visszaemlékezések fontosságára. Mert az utóbbi évtizedekben sok minden – amit korábban papírra vetettek – csupán szóban, telefonon hangzott el, azaz nem maradt nyoma. Ezért kell megbecsülnünk az olyan visszaemlékezés-gyűjteményeket, amilyen Haas György könyve.
(Haas György: Fénylő csillagok. Kairosz Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 2800 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.