Mansza Munsza legendája

K ö n y v e s h á z

Rumy Dániel
2005. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valaki nem ismeri a világ fizikai formáját, a történelem könnyen kiszáradt és ízetlen kenyérhéjjá válhat – jelentette ki Roger Bacon oxfordi ferences a XIII. század végén. Alighanem részben ettől az ízetlenségtől tartva népesítették be az ó- és a középkor térképfestői a távoli birodalmakat kutyafejű, ernyőlábú, egyszemű emberszörnyekkel; vagy rajzoltak be nem létező szigeteket és királyságokat elérhetetlen tengerekre. Ma már, a műholdas, digitalizált térképészet korában alig akad fehér folt, nincsenek térbeli illúzióink, sem különc lényeink, talán csak néhány vándorló szaharai homokdűne csúszik le folyton a térképekről.
Jeremy Black szépen illusztrált, lelkiismeretes, pozitivista áttekintése azt a folyamatot kíséri végig, ahogy a „primitív”, a fizikai valósággal köszönő viszonyban sem lévő, szellemileg annál informatívabb mitologikus térképektől eljutunk a GPS minden navigációs kétséget kizáró alkalmazásáig. A pergamenekre, barlangfalakra karcolt, mélyen szubjektív világképektől, amelyek szakadatlanul a Föld köldökét, a világ szent középpontját kutatták és ábrázolták, egészen a precíz világtérképekig. A szerző szikár előadásmódja sem feledteti, hogy a térképek történetében az emberi lét legizgalmasabb filozófiai gondjai: a hol vagyunk és a hová tartunk kérdése jelenik meg. És hogy e tudományág fejlődése a legtöbbet az egyéni és a birodalmi mohóságnak, a katonai reményeknek és a legszánalmasabb tévedéseknek köszönheti.
Térképalkotás és világuralom, felmérés és gyarmatosítás egymástól elválaszthatatlan fogalmak, bizonygatja Jeremy Black, és a történelem ismeretében alighanem neki is igazat kell adnunk Bacon testvér mellett. Elegendő csak arra gondolnunk, Mali királyának, Mansza Munszának a gazdagsága miként kergette először aranylázba, majd kényszerítette Afrika megismerésére és megrajzolására a portugál hajósokat. A térképek története mindig több, mint egy tudomány finomodásának, technikai erősödésének kronológiája: az ember legbelső, szellemi természetére is fényt vet. És nem mindig a legkedvezőbbet.
(Jeremy Black: Térképek világtörténete. Kossuth Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 6500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.