Reporters sans Frontiéres
A Határok Nélküli Tudósítók nevű szervezetnek a sajtószabadságról készült világranglistáján az Egyesült Államok sajtószabadsága egy év alatt húsz helyet zuhant, így most Macedónia után a 44. lett. A magyarországi sajtószabadságot megelőzi a szlovák, a cseh, a szlovén és az észt. A sajtószabadság a a skandináv országokban a legnagyobb.
AFP
A francia Nanterre-i fellebbviteli bíróság az al-Kalam kiadó igazgatóját 3 hónapos felfüggesztett börtönre és pénzbüntetésre ítélte, amiért megjelentette Izrael Samír – Magyarországon Rasszista állam? címen kiadott – esszékötetét, amelyet Fran- ciaországban Izrael másik arca címen forgalmaznak. A kiadónak még 13 500 euró pénzbüntetést is kell fizetnie a LICRA nevű szervezetnek, amely a rasszizmus és az antiszemitizmus ellen harcol és feljelentette a kiadót. A kiadónak ezenkívül egy hónapon belül vissza kell vonnia Samír összes kötetét a boltokból, és a vissza nem vont példányok után egyenként száz eurót kell fizetnie.
Reuters
Amerikai rémálom? Egy baloldali indián vezetheti Bolíviát címmel a brit hírügynökség arról tudósít, hogy a felmérések szerint Evo Morales vezet a december 4-re kiírt bolíviai elnökválasztásokon. Ha Moralest megválasztják, akkor a térség tovább tolódik balra Argentína, Brazília, Chile, Uruguay és Venezuela után. Ez rendkívül aggasztja Washingtont, amely ellenségként bélyegezte meg Bolíviát, Kolumbia és Peru után a világ harmadik kokaintermesztő országát. Morales igazi veszélyt jelent, mert megígérte: visszaállamosítja az ország földgáziparát, és nekimegy a bolíviai szabadpiaci, neoliberális politikának. Bolíviában egymást érik a globalizációellenes tüntetések. Washingtont az is aggasztja, hogy Morales a venezuelai Chávez barátja, aki annyi kellemetlenséget okozott az amerikai kormánynak. Cesar Rojas, a cochabambai Szent Simon Egyetem politológusa szerint sok bolíviai szemében Morales „politikai megújulást és a hagyományos pártok elutasítását jelenti”.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel