Úgy véli a kerecsendi, 53 esztendős nyugdíjas főtörzsőrmester, hogy az egri tűzoltóságon belüli visszaélésekről a város polgármestere, Nagy Imre is tud, csak semmit nem tesz ellene. Felhívta a figyelmet, az ellenségének sem kívánja azt, amit átélt szolgálati ideje alatt; különösen az utolsó három év volt gyötrelmes számára. Mint mondta, 2004. május 1-jén vonult nyugdíjba, de előtte egy közönséges lopási história indította meg a lavinát. Antal Péter, az egri tűzoltóság szolgálatparancsnoka homokzsákokat tulajdonított el Tiszaszalkáról a 2001-es nagy árvíz elleni védekezés idején, s ezért a főtörzsőrmester feljelentette magáról megfeledkezett felettesét.
Amikor az egri parancsnok tudomására hozták a Tiszaszalkán történteket, az ilyenkor várható reakció elmaradt. Hutás Tibor alezredesnek hivatalból kellett volna feljelentést tennie, miután nem tudhatta, vajon valóban lopás történt-e, vagy alaptalan rágalom érte Antal Pétert. Román István megjegyezte, a tiszaszalkai történet után Hutás Tibor elment szabadságra, majd amikor visszajött, a szolgálatparancsnok helyett őt vonta kérdőre. Hutás tisztességtelen eljárásnak, sőt árulásnak minősítette Román tettét, mondván: a parancsnokkal szemben alázatosnak, a céggel szemben lojálisnak kellene lennie. Azt nem firtatta, vajon vészhelyzetben szabad-e lopnia a szolgálatparancsnoknak. A vásárosnaményi ügyészség nem látta megalapozottnak a vádakat, ejtette az ügyet. Román István úgy gondolja, elég furcsa dolog, de a határozat ismeretében Antal Péter nem tett feljelentést ellene becsületsértés miatt, holott az ésszerűség ezt diktálta volna.
Még szinte el sem ült a zsákhistória 2001-es vihara, amikor Antal Péter Kerecsend és Eger között 2002 május 1-jén gépkocsijával ittasan az árokba hajtott, s nyolc napon túli sérülést szenvedett. A helyszínelő rendőr – látván a részeg sofőrt – nem tudta, mitévő legyen, ezért azt kérdezte a kiérkező Kónya Dezső szolgálatparancsnok-helyettestől, megszondázza-e Antal Pétert. Válasz helyett a szolgálatparancsnok-helyettes felhívta Hutás Tibor parancsnokot, s a tanácstalan rendőrnek átadott telefonon az az ukáz jött: felejtsék el a szondát! Próbálták eltussolni az ügyet, viszont a Heves Megyei Ügyészségi Nyomozó Hivatal vizsgálatot indított ismeretlen személy bejelentése alapján Hutás Tibor és Antal Péter ellen. A vád: hivatali visszaélés és hamis tanúzásra való felhívás. Ekkor derült ismét fény a homokzsákos esetre, miszerint korábban már Antal Péter lopási ügybe keveredett. Román István elmondta: Antal Péter 2002. május 1-jén reggel szolgálatba autózott volna, s amint a tűzoltóságon megtudták, hogy karambolozott, törölték a szolgálatba lépők listájáról, így nem tűnt szolgálati balesetnek.
2002 decemberében nevelési célzattal áthelyezték Román Istvánt egy másik szolgálatparancsnok irányítása alá. Bene László alezredes, az új szolgálatparancsnok többször hangoztatta: fölösleges volt az utcára vinni a zsákügyet, a tűzoltóság berkein belül kellett volna elrendezni. A renitensnek tartott főtörzsőrmestert pszichológiai vizsgálatra küldték. Az eredmény alapján egyértelművé vált: Román István szolgálatra alkalmas, ráadásul a fizikai erőnléti próbákat százszázalékos szinten teljesítette. Ebben a kutyaszorító helyzetben nem maradt más, mint kreált vádak alapján fegyelmi eljárást indítani ellene. A vezetés vádja: parancsmegtagadás, tiszteletlen viselkedés az elöljárójával szemben. A kiszabott fenyítés: eggyel alacsonyabb rendfokozatba való visszavetés két évre.
Román István megírta fellebbezését, amit Eger polgármesterének címzett. A szigor enyhült, hiszen a munkáltató, Nagy Imre polgármester kettőről egy évre módosította a büntetés hatályát, de nem vizsgáltatta meg a felettesek kétes ügyeit.
A lopás és a baleset ügyében a bíróság jogerős ítéletet hozott. A főtörzsőrmester felhívta a figyelmet, hogy az összevont bírósági ítélet értelmében Hutás Tibor és Antal Péter egyaránt két év próbára bocsátás elmarasztalásban részesült. A korábbi ügyekről elmondta: parancsnoki jóváhagyással magánlakás építéséhez használták néhány ízben a tűzoltóság megkülönböztető jelzéssel ellátott teherautóját, dolgoztatták a tűzoltókat az egyik tiszt egerszóláti lakásának építésénél a szolgálat ideje alatt az adófizetők rovására. Nevük titokban tartását kérő tűzoltók elmondták, messzemenőkig egyetértenek egykori kollégájukkal. Hozzátették, Eger kis város, semmi sem marad titokban, valaki mindig lát, hall valamit. A verpeléti Hutás Tibor parancsnok – saját állítása szerint – polgármesteri engedéllyel használja személyes célra az Eger Tűzvédelméért Alapítvány gépjárműveit, egy Renault Megane-nal jár haza szolgálatból, „szolgálati” benzinnel. Miközben ő saját kényelme és családja külföldi utaztatása céljából közösségi tulajdonú autót használ, addig a napokban Brüsszelbe utazó tűzoltóknak nem adta oda a szintén alapítványi Renault Trafficot a demonstrációs útra. Mindazonáltal úgy hírlik, Verpeléten sem örvend közszeretetnek, különösen azután nem, hogy a piactéren a szolgálati autóval egy verőfényes szombati napon balesetet okozott, majd megegyezés nélkül távozott.
Természetesen megkérdeztük a parancsnokot is, de Hutás Tibor alezredes szerint Román László félrebeszél. A lopás és a baleset ténye nem vitatható – mondta –, de az ügyet régen lezárták a vizsgáló szervek, majd azt fejtegette, hogy Román István beteg ember, akit pszichés túlterheltsége miatt szereltek le. Antal Péter balesetéről szólva közölte: valóban szolgálatba igyekezett, s akkor sérült meg Kerecsend és Eger között. Volt szondázás a helyszínen, a szolgálatparancsnokot pedig nem vonták felelősségre ittas vezetés miatt. A Renault használata szintén fedi a valóságot, ám Hutás Tibor kijelentette: engedélye van a kocsi személyes használatára. Valóban nem adta oda a Trafficot a tűzoltóknak demonstrációs célra, viszont ezt az autót nem brüsszeli utakra rendszeresítette az alapítvány. A verpeléti baleset ugyancsak megtörtént, noha Hutás Tibor szerint a helyszínen megegyezett a másik féllel.

Halálos baleset történt az 51-es főúton, de órákig senki nem vette észre – videó