Rajka régi plébániatemploma

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2005. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rajka jó két és fél ezer lelkes település a Győrből Pozsonyba vezető öreg szigetközi országút mentén. 1947-től – az újabb, Csehszlovákia javára történt területmódosítás óta – határközség, nem kis szerencsével a magyar oldalon. Neve 1297-ben Royka alakban tűnik fel írásban. Az akadémiai helységnévszótár szláv eredetű névnek írja, megjegyezvén, hogy Rajka legrégibb német változata, Reugen már 1208-ban felbukkan más forrásban. Az ellentmondást nem segít feloldani az az újabb keletű vélekedés, amely szerint az 1235 és 1241 között Rákfalvaként (Krebsdörfl) említett településből ered a Rajka, valamint a Racken, Raggen, végül az újkori Ragendorf helynév. E hagyomány – egy vörös rák formájában – megjelenik a község mostani címerpajzsán is.
A római pannon provincia idején a birodalom határán lévő magaslaton kis erődítmény védte itt a Duna partján húzódó limest. Ennek a helyére épült 1313 előtt a falu Szent Márton titulusú plébániai egyháza. A templom legrégebbi része a vaskos, négyszögletű torony, amely tömegével a kései román kort, négy fióktornyos gúlasisakjával a gótikát idézi. Nagy Lajos király 1352-ben kelt oklevelében villa Rajkként szerepel a település; ekkoriban nagyobbították meg templomát gótikus stílusú hajóval, mégpedig nyugati irányban, a torony aljában kialakított szentéllyel megtoldva a belső teret. 1992-ben kisebb régészeti feltárást végeztek az épületen, ekkor került elő a hajó falának déli oldalán látható félköríves kőkeretes ablak, északon a gótikus oldalkápolna, és ekkor restaurálták a ritkaságszámba menő XIV. századi, toszkán jellegű toronysisakot.
1683-ban, a törökök Bécs elleni utolsó nagy hadjáratakor Rajka elpusztult. A lerombolt katolikus templomot ezt követően építették újjá kora barokk ízlés szerint – a település másik részén új egyházat emeltek maguknak az evangélikusok. A község népe a török vész idején a szigetközi lápvilágban talált menedéket. A visszatért túlélők mellé a XVIII. század elejétől nagy számban érkeztek újabb német ajkú telepesek, akiknek aránya az évszázad végére elérte a 90 százalékot. A rangos Moson vármegyei település 1721-ben mezővárosi rangot kapott, 1835-ben megújított vásártartási joggal. Bél Mátyás korabeli leírásában jelentős iparral, kereskedelemmel, hét dunai hajómalommal, nem kevesebb, mint 24 nemesi kúriával szerepel – az akkori hivatalos nevén – Ragendorf.
A település szülötte Liszt Ferenc nagyapja, Adam Liszt (1755), s itt született 1883-ban Jány (Hautzinger) Gusztáv vezérezredes, a 2. magyar hadsereg – 1993-ban rehabilitált – főparancsnoka. A gazdagon díszített Szent Márton-templom kertjében szép arányú, szoborral megkoronázott első világháborús hősi emlékmű áll. Gót betűs felirata szerint a hazáért estek el 1914 és 1918 között azok a férfiak, akiknek német családneve hosszan sorakozik a márványtáblába vésve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.