A Secunak dolgozott Basescu?

Emil Constantinescu román exállamfő szerint megdönthetetlen bizonyítékok támasztják alá Traian Basescu jelenlegi elnök titkosszolgálati múltját.

2005. 12. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt államfő nem kevesebbel vádolja az éppen egy évvel ezelőtt megválasztott utódját, Traian Basescut, mint hogy együttműködött a kommunista diktatúra rettegett titkosszolgálatával, a Securitatéval. Constantinescu már a tavalyi választási kampány előtt is bedobta a Basescut dehonesztáló információt, ám akkoriban még nem hozakodott elő azokkal a dokumentumokkal, amelyeket most a Securitate irattárát átvilágító bukaresti bizottság (CNSAS) elé tárt. A volt államfő úgy véli, Basescu nem vádolható azzal, hogy a román törvények alapján meghatározott formában folytatott volna politikai rendőri tevékenységet, ám szerinte ennek egy oka van: a politikai rendőrség fogalmát körülíró, 1999-ben született jogszabály túl szűk keretek közé szorítja ezt a tevékenységet. Az általa nyilvánosságra hozott adatok szerint a jelenlegi elnököt már a hetvenes években, hajóskapitányi karrierje kezdetén beszervezte Ceausescu titkosszolgálata, mégpedig a Securitaténak a constantai kikötőt felügyelő belügyi főosztálya. Constantinescu leszögezi, dokumentumok bizonyítják, hogy Basescu – a román kommunista párt tagjaként – jóváhagyást kapott a „szekusmunka támogatására”, sőt titkosszolgálati tevékenységét akkori beszervező és fenntartó tisztjei írásban is elismerték. Számos adat utal arra továbbá, hogy a román tengeri flotta tisztjeként Basescu rendszeresen tájékoztatta a hazai titkosszolgálatokat külföldi útjairól. Az államfő azonban azt állítja, a kommunizmus idején senki nem tudta ellenőrizni, milyen szolgálatok asztalára kerül egy hajóskapitány jelentése. „Innen azonban hosszú az út a besúgói tevékenységig. Emil Constantinescu most újramelegíti a csorbát, amelyet bukaresti főpolgármesteri mandátumom idején egyesek már kifőztek nekem, ám a torkukon akadt” – utalt Basescu arra, hogy évekkel ezelőtt a CNSAS leszögezte: nem folytatott politikai rendőri tevékenységet. Mircea Dinescu, a testület tagja szerint azonban az átvilágítóbizottságnak újra kell vizsgálnia az államelnök múltját, sokatmondóan hozzátéve: Románia érdekében reméli, hogy valótlannak bizonyulnak Constantinescu bizonyítékai.
Ami a titkosszolgálatokhoz fűződő viszonyukat illeti, az exállamfő Adrian Nastase és Theodor Stolojan volt kormányfőket sem tartja ártatlannak. Constantinescu elmélete szerint nem véletlen, hogy a Ceausescu diktátorpárt éppen 1989. december 25-én végezték ki, mivel a Securitate minden évben abban az időszakban utalta át titkos bankszámlákra az ország valutabevételét. Ennek a horribilis összegnek az „eltérítéséhez” Constantinescu szerint köze lehetett a pénzügyminisztérium valutakezelő főosztályát irányító Stolojannak. A kilencvenes években kormányfői tisztséget betöltő, jelenleg Basescu tanácsadójaként tevékenykedő Stolojant Constantinescu Medgyessy Péterhez hasonlítja, akiről – és itt a román exállamfő tételesen a Magyar Nemzetre hivatkozik – kiderült, hogy gazdasági-pénzügyi téren működött együtt a magyar titkosszolgálattal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.