Bukarest felé tart a madárkór

Minden eddiginél átfogóbb intézkedéseket léptettek életbe a madárinfluenza terjedése ellen tegnap a román hatóságok, miután már a negyedik megyében bukkant fel a kór. Hat romániai régióban ismét életbe léptették a vadászati tilalmat. A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) tegnap bejelentette, hogy a betegség elleni gyógyszer elosztóhálózatának létrehozását tervezik.

2005. 12. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy megye összesen tizenhat településén azonosították eddig Romániában a madárinfluenza H5-ös vírustörzsét, amelyet először október elején fedeztek fel a Duna-deltában. Tegnapra az Ázsiából származó kór immár átterjedt a Bukarestet magába foglaló Ilfov megyével határos Calarasi megyébe is, ahol Tonea település két háztáji gazdaságából származó baromfikból vett mintákban mutatták ki a laboratóriumi vizsgálatok a vírus jelenlétét. A fertőzött baromfiudvart azonnal felszámolták a hatóságok, tegnap pedig nekiláttak a karantén alá helyezett falu valamenynyi aprójószága elgázosításának. A szakemberek aggódnak, mert Tonea mindössze néhány kilométerre terül el a megyeszékhely Calarasitól. Mivel ennek a falunak a lakói közül többen dolgoznak a környező baromfineveldékben, számukra megtiltották a belépést a telepekre, nehogy behurcolják a betegséget.
A calarasi madárinfluenza-gócpont felbukkanása miatt kisebb pánik lett úrrá a román fővárosban, hiszen légvonalban kis távolság választja el a megyét Bukaresttől. Eközben újabb települést kellett vesztegzár alá helyezni a székelyföldi Kovászna megyével határos Buzauban, ahol Braiesti után Odaile községben is felütötte a fejét a madárvész; a baromfiállomány kényszervágását itt is megkezdték. Nicolae Stefan, a romániai diagnosztikai és állat-egészségügyi intézet igazgatója tegnap bejelentette: miután bebizonyosodott, hogy a madárinfluenza vészesen terjed az ország belseje felé, minden eddiginél átfogóbb intézkedéseket foganatosítanak a kór megfékezésére. A korábban fertőzöttnek nyilvánított kelet-romániai Tulcea és Braila megyékhez hasonlóan Calarasi, Ialomita, Buzau és a moldvai Vaslui megyékre is kiterjesztették a valamennyi fajra érvényes vadászati tilalmat. Ezekben a régiókban tilos tömegközlekedési eszközökön élő szárnyast szállítani. A hatóságok felszólították a lakosságot, hogy azonnal számoljanak be az aprójószágok körében észlelt megbetegedésekről vagy elhullásról, és tartsák zárva a baromfikat.
Tömeges baromfipusztulást észleltek a Temes megyei Lugoson, valamint a moldvai Vaslui megyében is. A hatóságok csak a lugosi elhullásról erősítették meg, hogy nem madárinfluenzáról van szó.

Tamiflu-elosztó Ázsiában. A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) a madárinfluenza elleni eddigi leghatékonyabb gyógyszer, a Tamiflu elosztóhálózatának létrehozását tervezi, hogy az orvosság a lehető leggyorsabban eljuthasson a veszélyeztetett régiókba – adta hírül az AFP. A megállapodás a malajziai fővárosban, Kuala Lumpurban megtartott első kelet-ázsiai csúcstalálkozón született tegnap, ahol az ASEAN tíz országán kívül Kína, India, Dél-Korea, Japán, Ausztrália és Új-Zéland képviseltette magát. A tanácskozás tizenhat résztvevője abban is megegyezett, hogy a területükön észlelt megbetegedésekről haladéktalanul tájékoztatják egymást, és minden szükséges intézkedést meghoznak, hogy megakadályozzák a világjárványt – írta az AP.
A H5N1 vírus Ázsiában két év alatt hetvenegy ember halálát okozta. A kórokozó minden esetben fertőzött madarakról került az elhunytak szervezetébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.