Négy megye összesen tizenhat településén azonosították eddig Romániában a madárinfluenza H5-ös vírustörzsét, amelyet először október elején fedeztek fel a Duna-deltában. Tegnapra az Ázsiából származó kór immár átterjedt a Bukarestet magába foglaló Ilfov megyével határos Calarasi megyébe is, ahol Tonea település két háztáji gazdaságából származó baromfikból vett mintákban mutatták ki a laboratóriumi vizsgálatok a vírus jelenlétét. A fertőzött baromfiudvart azonnal felszámolták a hatóságok, tegnap pedig nekiláttak a karantén alá helyezett falu valamenynyi aprójószága elgázosításának. A szakemberek aggódnak, mert Tonea mindössze néhány kilométerre terül el a megyeszékhely Calarasitól. Mivel ennek a falunak a lakói közül többen dolgoznak a környező baromfineveldékben, számukra megtiltották a belépést a telepekre, nehogy behurcolják a betegséget.
A calarasi madárinfluenza-gócpont felbukkanása miatt kisebb pánik lett úrrá a román fővárosban, hiszen légvonalban kis távolság választja el a megyét Bukaresttől. Eközben újabb települést kellett vesztegzár alá helyezni a székelyföldi Kovászna megyével határos Buzauban, ahol Braiesti után Odaile községben is felütötte a fejét a madárvész; a baromfiállomány kényszervágását itt is megkezdték. Nicolae Stefan, a romániai diagnosztikai és állat-egészségügyi intézet igazgatója tegnap bejelentette: miután bebizonyosodott, hogy a madárinfluenza vészesen terjed az ország belseje felé, minden eddiginél átfogóbb intézkedéseket foganatosítanak a kór megfékezésére. A korábban fertőzöttnek nyilvánított kelet-romániai Tulcea és Braila megyékhez hasonlóan Calarasi, Ialomita, Buzau és a moldvai Vaslui megyékre is kiterjesztették a valamennyi fajra érvényes vadászati tilalmat. Ezekben a régiókban tilos tömegközlekedési eszközökön élő szárnyast szállítani. A hatóságok felszólították a lakosságot, hogy azonnal számoljanak be az aprójószágok körében észlelt megbetegedésekről vagy elhullásról, és tartsák zárva a baromfikat.
Tömeges baromfipusztulást észleltek a Temes megyei Lugoson, valamint a moldvai Vaslui megyében is. A hatóságok csak a lugosi elhullásról erősítették meg, hogy nem madárinfluenzáról van szó.
Tamiflu-elosztó Ázsiában. A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) a madárinfluenza elleni eddigi leghatékonyabb gyógyszer, a Tamiflu elosztóhálózatának létrehozását tervezi, hogy az orvosság a lehető leggyorsabban eljuthasson a veszélyeztetett régiókba – adta hírül az AFP. A megállapodás a malajziai fővárosban, Kuala Lumpurban megtartott első kelet-ázsiai csúcstalálkozón született tegnap, ahol az ASEAN tíz országán kívül Kína, India, Dél-Korea, Japán, Ausztrália és Új-Zéland képviseltette magát. A tanácskozás tizenhat résztvevője abban is megegyezett, hogy a területükön észlelt megbetegedésekről haladéktalanul tájékoztatják egymást, és minden szükséges intézkedést meghoznak, hogy megakadályozzák a világjárványt – írta az AP.
A H5N1 vírus Ázsiában két év alatt hetvenegy ember halálát okozta. A kórokozó minden esetben fertőzött madarakról került az elhunytak szervezetébe.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban