Napi sajtószemle

2005. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times
A holland ABN Amro eladta a Kereskedelmi és Hitelbankban (K&H) lévő 510 millió eurót érő részesedését, és ezzel Magyarország második legnagyobb bankjának teljes irányítása a belga KBC banké lett, amely stratégiai okokból vásárolta meg a részesedést. A KBC-nek bankjai és biztosítótársaságai vannak Szlovéniában, Lengyelországban és a Cseh Köztársaságban is – írja a globális brit pénzügyi lap, amelynek Magyarországról szóló mellékletét lapunk gazdasági rovata ismerteti.

*****
Izrael azzal vádolta az Európai Uniót, hogy nemzetközi törvényt szeg, amiért engedélyezi, hogy uniós tisztségviselők kapcsolatba lépjenek azon Hamász-tagokkal, akik részt vesznek a jövő hónapban esedékes palesztin törvényhozási választásokon. Az izraeli támadást akkor intézték az EU ellen, amikor az egy szövegtervezetben keményen bírálta Izrael kelet-jeruzsálemi politikáját, mivel Brüsszel szerint a zsidó állam ottani politikája azt mutatja, hogy meg akarja erősíteni a város arab felének megszállását.

*****
Ausztrália napos, multikulturális idilljének képét meglehetősen elhomályosították azon vad faji zavargások, amelyek Sydney városának déli tengerpartján törtek ki. A Cronulla tengerparti fürdőhelyen mintegy ötezren támadtak közel-keleti kinézetű emberekre. A lázadás átterjedt a szomszédos lakóterületekre is, ahol arab származású fiatalok baseballütőkkel vertek szét autókat. A rendőrség szerint neonácik segítették a zavargások koordinálását. Helyi vélemények szerint ilyen súlyos erőszakra Ausztráliában 1860 óta nem került sor. John Howard ausztrál miniszterelnök elítélte az erőszakot, de hozzátette: nem kívánja rasszizmussal vádolni az ausztrál közösséget.


The New York Times
El fogjuk veszíteni New Orleanst – kezdődik az Egyesült Államok vezető napilapjának cikke a hurrikán áldozatává lett déli városról. A cikk második mondata felteszi a kérdést, vajon tudatosan akarják-e „addig rothadni hagyni” a várost, ameddig senki sem akar oda visszaköltözni. Ha ez a terv, akkor egy nagy amerikai város meghal, és nyomában nem marad más, mint néhány kiürített váz, amelyet a turisták múzeumként látogatnak. A cikk szerint a baj az, hogy úgy tűnik, senki nem tudja, mit kell tennie. A legfontosabbat pedig nem teszik, vagyis a gátakat nem építik újjá, hanem csupán toldozgatják-foldozgatják őket. Márpedig New Orleans lakosainak zöme addig nem tér vissza, ameddig nem győződik meg arról, hogy a gátak még egyszer nem szakadhatnak be. A gátak és a vízelvezető rendszer átépítése 32 milliárd dollárba kerül. Az iraki és az afganisztáni, valamint a terror elleni háború eddig már 300 milliárd dollárt emésztett fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.