Vásárcsarnokbotrány a Terézvárosban

Hatvanmillió forintot ajánlott fel a fővárosi VI. kerület MSZP–SZDSZ-es többségű képviselő-testülete a Terézváros 2002 Ingatlanfejlesztési Kft.-nek, ha eláll az önkormányzat ellen indított perétől, amelynek másodfokú tárgyalása holnap kezdődik a Fővárosi Ítélőtáblán. A Hunyadi téri mélygarázs építését még 2002-ben elnyerő, most 480 millió forintot követelő cég első fokon nyert, mert az önkormányzat a négy évvel ezelőtti választások után felbontotta a szerződést, majd egy másik társaságot bízott meg a többmilliárdos, már a vásárcsarnok rendezését is tartalmazó beruházással. A téren azóta sem épült semmi.

2006. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holnapra tűzte ki a Fővárosi Ítélőtábla a Terézváros 2002 Ingatlanfejlesztési Kft. kontra VI. kerületi önkormányzat tárgyalást – mondta lapunknak Szarvas Béla, a cég volt ügyvezetője, jelenlegi pénzügyi igazgatója. Ismertette: a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítélete kimondta, hogy a tervezett Hunyadi téri mélygarázs megépítéséről és az építmény tulajdoni helyzetéről szóló szerződés a terézvárosi képviselő-testület 2002. március 21-i döntésével létrejött. – A február 16-án született képviselő-testületi döntést, a peren kívüli egyezségre tett 60 millió forintos ajánlatot írásban nem láttam, a cég vezetői arról érdemben nem tudnak nyilatkozni – közölte a pénzügyi igazgató, hangsúlyozva: az önkormányzattól 480 milliós kártérítést követelnek.
Az előző ciklus fideszes többségű testülete még 2001 decemberében írt ki pályázatot a Hunyadi téri vásárcsarnok régóta tervezett rekonstrukciójával öszszefüggő mélygarázsépítésre, továbbá három másik kerületi ingatlan értékesítésére, amit 645 millió forintos ajánlatával a Terézváros 2002 nyert el három hónap múlva, azonban a részletek elhúzódó tisztázása miatt Farkas György (Fidesz) polgármester nem írta alá a szerződést. Ezt később már meg sem tehette, ugyanis a négy évvel ezelőtti önkormányzati választáson nem választották meg. – Még az év nyarán felkeresett Verók István (MSZP) jelenlegi polgármester, valamint párttársa, Fürst György alpolgármester, aki akkor önkormányzati képviselő volt, és azt kérték, ne írjak alá semmit, ugyanis nekik más tervük van a Hunyadi térrel, ahol nem hagyományos piacot, hanem egyfajta föld alatti plazát képzelnek el. Később az önkormányzat új vezetői úgy döntöttek, hogy a szerződésben szereplő három ingatlant újra pályáztatják, s azok végül 2003-ban az Autoker Holdinghoz tartozó Constrattic Kft. tulajdonába kerültek 251 millió forintért. Mint az elsőfokú ítélet indokolásában olvasható, ez az összeg a Terézváros 2002 Kft. ajánlatában – az áfával együtt 140 milliós mélygarázs-építési jogon túl – csaknem a duplája, 490 millió forint volt. Az önkormányzat kérésére a társaság többször áttervezte a projektet, valamint megszervezte a fejlesztés finanszírozási hátterét. A polgármester és alpolgármestere húzták az időt, és keresték azt a „baráti” céget, amelynek át tudják adni ezt a kidolgozott üzletet – fűzte hozzá Szarvas Béla.
Az MSZP–SZDSZ-es többségű képviselő-testület a korábbi határozatokat is visszavonta, de a vásárcsarnok ügyében csak 2005 márciusában, pályázat mellőzésével döntöttek az akkori testületi ülés jegyzőkönyvének tanúsága szerint szindikátusi szerződésről. Az előterjesztés ugyanakkor nem tartalmazta, hogy mely cég a baloldali vezetés kiválasztottja, s végül csak a testületi ülésen, Fürst György bemondására került a dokumentum kipontozott helyére az Amelus Kft. A cég 1994-ben alakult, s egyik tulajdonosa az a Co-Nexus Rt. volt, amelyet a kilencvenes évek botrányos privatizációs ügyleteiből ismerhetett meg a közvélemény. Ma a Marsall-szigeteken bejegyzett Labor Ltd., illetve a Mátyás és Garai Ügyvédi Iroda jegyzi az Amelus Kft.-t.
A mélygarázs ügyében azonban a Terézváros 2002 Kft. már 2004 áprilisában felszólította az önkormányzatot a szerződés aláírására, és bejelentette: élni fog kártérítési igényével, s a pályázat beadásakor befizetett 15 millió forintos bánatpénzt is visszakéri. Mivel az önkormányzattól érdemben senki nem válaszolt a felszólító levélre, a társaság benyújtotta keresetét. – Az a tény, hogy a felek között a szerződés mint okirat aláírására nem került sor, a szerződésnek a polgári törvénykönyv rendelkezései szerinti létrejöttét nem érinti – olvasható a nem jogerős ítéletben, amely négy és fél millió forint perköltség megfizetésére kötelezte az alperes önkormányzatot.
Fürst György alpolgármester lapunk kérdésére elmondta: bár a VI. kerületi önkormányzat jogászai szerint rendkívül furcsa az elsőfokú ítélet, és másodfokon annak megváltoztatása várható, a képviselő-testület múlt csütörtöki – zárt – ülésén mégis arról döntött, hogy a bánatpénzzel, valamint a számlával igazolt költségekkel együtt 60 millió forintot fizetnek ki a Terézváros 2002 Kft.-nek. – A Hunyadi téren változatlanul mélygarázst szeretnénk építtetni, a piac egy része is a föld alá kerülne, a felújításra váró vásárcsarnokot pedig úgynevezett Európa-házzá alakítanánk. A többmilliárdos beruházásra létrehozandó cégbe csupán a mélygarázs 150 milliós eszmei értékét apportáljuk, a fejlesztés az önkormányzatnak egy fillérjébe sem kerül – mondta Fürst, aki kérdésünkre csupán szükséges kiadásnak nevezte a pályázatnyertes cég kártalanítását. Hozzátette: az egyezségtől a beruházás felgyorsítását várják, ám ha nem kapnak választ, folytatódik a per.
– Amennyiben a kerület fizetne a Terézváros 2002-nek, akkor kár éri az önkormányzatot, és az már a vezetés büntetőjogi felelősségét is felvetheti – fogalmazott lapunknak Lászay János fideszes önkormányzati képviselő, aki szerint a múlt csütörtöki döntés is törvénytelen volt. – Az ügyben a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordulunk, mert a szavazáskor nem volt meg a minősített többség, márpedig itt az önkormányzat vagyonáról döntöttek az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.