Nem támogatta tegnap a Hajógyári-sziget déli területeire készített szabályozási tervet a Fővárosi Közgyűlés, amelynek ülése kezdetén a Védegylet és a Levegő Munkacsoport tüntetett a 32 hektáros terület jelentős beépítése ellen. „Nyolcszáz fából nyolcvankilenc marad?, Óbudai Szigetend?” – ezek a kérdések szerepeltek a Újvárosháza Váci utcai épülete előtt megjelent környezetvédő aktivisták transzparensein. Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője a fővárosi képviselőknek is kiosztotta petíciójuk szövegét, amelyet az ülésteremben átadtak Demszky Gábornak. A főpolgármester azt hangsúlyozta, hogy áprilisban újra tárgyalnak a tervről, de előtte el kell fogadni a főváros, a III. kerület és az izraeli befektető közötti városfejlesztési megállapodást, amelyben a városrész közcélú közlekedési fejlesztését kell vállalnia az építtetőnek. Sasvári Szilárd fideszes fővárosi képviselő azt mondta, hogy valójában a szigeten egy magánváros épül majd. Zsinka László (MIÉP– Jobbik) frakcióvezető a környezetszenynyezésre és a várható közlekedési káoszra hívta fel a figyelmet. Az ülésen kiosztották Tarlós István levelét, amelyben Óbuda– Békásmegyer polgármestere a fővárost hibáztatta, hogy csúszik a megállapodás. Így látták ezt az MSZP képviselői is, akik tartózkodtak a szavazásnál.
Mint arról beszámoltunk, a sziget privatizált részére hoteleket, kaszinót, kongresszusi központot, szórakoztatónegyedet építenének, azonban a beruházást befolyásolhatják, hogy az itt található régészeti leleteket, a Hadrianus-palota maradványait a törvény védi, azokra nem lehet építeni. A kerület és a főváros korábban elvileg egyetértett egy csökkentett mértékű beépítésben. Schneller István főépítész azonban tegnap elismerte: az önkormányzat várostervezési eszközökkel nem tudja korlátozni a befektetők építési vágyait.
A közgyűlés MSZP–SZDSZ-es többsége elfogadta az állami babakötvényhez kapcsolódó Budapest Start-programot, amely a születendő gyermekek után húszezer forinttal toldja meg a 18 éves korban felvehető negyvenezer forintot, azonban a kiegészítést csak a jelenleg rászoruló családok kapják. Az ellenzéki képviselők szerint az összeg nevetségesen alacsony és igazságtalan, így csupán kampányfogásnak tekinthető.
A képviselők pontosították a fővárosi lakbérrendeletet a módosított lakástörvény új előírásai alapján. Eszerint a bérlakásban végzett karbantartások, felújítások költségei a bérlőt terhelik, azonban szociális bérlakás esetében a fejlesztésekre hivatkozva ezután nem lehet bérleti díjat emelni. Új szabály, hogy a fiatal házasok első lakáshoz jutási támogatását korszerűsítés címén is igénybe lehet venni.
Budapesten több épület is díszkivilágítást kap, miután a közgyűlés elfogadta az erről szóló rendelet módosítását. Többek között éjjel-nappal látható lesz a budai Vigadó épülete, a belvárosi Szent Mihály- templom, a Deák Ferenc téri Bajcsy-Zsilinszky Endre-emlékmű, a Városligeti fasori református, valamint az evangélikus templom, a Rezső téri katolikus templom, a mátyásföldi katolikus templom, a XII. kerületi Igazak fala emlékmű és a gesztenyéskerti ’56-os emlékmű. Arról is döntöttek a képviselők, hogy a forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára emlékművet állíthatnak a kerületi önkormányzatok a XVI. és a XVII. kerületben és Csepelen is.
Székely Gábor (SZDSZ) javaslatára a koalíciós többség eddigi gyakorlatához híven levette napirendről a fideszes képviselők előterjesztéseit, összesen 28 javaslatot.
Szokatlanul alakul az időjárás, mutatjuk!