Átmeneti nem a Hajógyári-sziget beépítésére

A közcélú beruházásokról szóló városfejlesztési megállapodás hiányában nem értett egyet a Hajógyári-sziget jelentős beépítését lehetővé tevő szabályozási tervvel tegnapi ülésén a Fővárosi Közgyűlés. A tanácskozással egy időben környezetvédők tüntettek a tervezett beruházás ellen, majd petíciót adtak át a főpolgármesternek. Az MSZP–SZDSZ-koalíció képviselői a negyvenezer forintos állami babakötvény kiegészítéséről döntöttek a támogatás felének összegével, de csak a jelenleg rászorulók részére. A közgyűlés többek között módosította lakbérrendeletét, bővítette a díszkivilágított, éjjel-nappal látható építmények körét, ugyanakkor a többség – eddigi gyakorlatát követve – továbbra sem volt hajlandó tárgyalni az ellenzéki előterjesztésekről.

2006. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem támogatta tegnap a Hajógyári-sziget déli területeire készített szabályozási tervet a Fővárosi Közgyűlés, amelynek ülése kezdetén a Védegylet és a Levegő Munkacsoport tüntetett a 32 hektáros terület jelentős beépítése ellen. „Nyolcszáz fából nyolcvankilenc marad?, Óbudai Szigetend?” – ezek a kérdések szerepeltek a Újvárosháza Váci utcai épülete előtt megjelent környezetvédő aktivisták transzparensein. Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője a fővárosi képviselőknek is kiosztotta petíciójuk szövegét, amelyet az ülésteremben átadtak Demszky Gábornak. A főpolgármester azt hangsúlyozta, hogy áprilisban újra tárgyalnak a tervről, de előtte el kell fogadni a főváros, a III. kerület és az izraeli befektető közötti városfejlesztési megállapodást, amelyben a városrész közcélú közlekedési fejlesztését kell vállalnia az építtetőnek. Sasvári Szilárd fideszes fővárosi képviselő azt mondta, hogy valójában a szigeten egy magánváros épül majd. Zsinka László (MIÉP– Jobbik) frakcióvezető a környezetszenynyezésre és a várható közlekedési káoszra hívta fel a figyelmet. Az ülésen kiosztották Tarlós István levelét, amelyben Óbuda– Békásmegyer polgármestere a fővárost hibáztatta, hogy csúszik a megállapodás. Így látták ezt az MSZP képviselői is, akik tartózkodtak a szavazásnál.
Mint arról beszámoltunk, a sziget privatizált részére hoteleket, kaszinót, kongresszusi központot, szórakoztatónegyedet építenének, azonban a beruházást befolyásolhatják, hogy az itt található régészeti leleteket, a Hadrianus-palota maradványait a törvény védi, azokra nem lehet építeni. A kerület és a főváros korábban elvileg egyetértett egy csökkentett mértékű beépítésben. Schneller István főépítész azonban tegnap elismerte: az önkormányzat várostervezési eszközökkel nem tudja korlátozni a befektetők építési vágyait.
A közgyűlés MSZP–SZDSZ-es többsége elfogadta az állami babakötvényhez kapcsolódó Budapest Start-programot, amely a születendő gyermekek után húszezer forinttal toldja meg a 18 éves korban felvehető negyvenezer forintot, azonban a kiegészítést csak a jelenleg rászoruló családok kapják. Az ellenzéki képviselők szerint az összeg nevetségesen alacsony és igazságtalan, így csupán kampányfogásnak tekinthető.
A képviselők pontosították a fővárosi lakbérrendeletet a módosított lakástörvény új előírásai alapján. Eszerint a bérlakásban végzett karbantartások, felújítások költségei a bérlőt terhelik, azonban szociális bérlakás esetében a fejlesztésekre hivatkozva ezután nem lehet bérleti díjat emelni. Új szabály, hogy a fiatal házasok első lakáshoz jutási támogatását korszerűsítés címén is igénybe lehet venni.
Budapesten több épület is díszkivilágítást kap, miután a közgyűlés elfogadta az erről szóló rendelet módosítását. Többek között éjjel-nappal látható lesz a budai Vigadó épülete, a belvárosi Szent Mihály- templom, a Deák Ferenc téri Bajcsy-Zsilinszky Endre-emlékmű, a Városligeti fasori református, valamint az evangélikus templom, a Rezső téri katolikus templom, a mátyásföldi katolikus templom, a XII. kerületi Igazak fala emlékmű és a gesztenyéskerti ’56-os emlékmű. Arról is döntöttek a képviselők, hogy a forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára emlékművet állíthatnak a kerületi önkormányzatok a XVI. és a XVII. kerületben és Csepelen is.
Székely Gábor (SZDSZ) javaslatára a koalíciós többség eddigi gyakorlatához híven levette napirendről a fideszes képviselők előterjesztéseit, összesen 28 javaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.