Kockázatos küzdelem a tiszta közéletért

Ha Csapody Miklós a főváros XI. kerületében több szavazatot kap az országgyűlési választás első fordulójában, egyoldalúan visszalépek a javára – jelentette ki lapunknak adott interjújában Deák András, Budapest 15-ös számú választókerületének Fidesz–KDNP-s képviselőjelöltje, akit ellenfele sorozatos választási visszaélésekkel vádol. A kereszténydemokrata politikus szerint a nemzeti oldalnak nem egymás ellen kell fellépnie, hanem a jelenlegi hatalom korrupciógyanús politikájával szemben. Állítja: bármennyire kockázatos is, a fővárosi közbeszerzési bizottság élén folytatja küzdelmét a közélet tisztaságáért.

2006. 03. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan viseli a kampányt? Ugyanis az utóbbi hetekben elsősorban nem MSZP-s riválisától, hanem az eddigi képviselőtől, a nemzeti oldalhoz tartozónak ismert Csapody Miklóstól érte önt a legtöbb támadás, mint a fővárosi XI. kerület 15. számú választókerületének Fidesz–KDNP-s jelöltjét. Ezen a helyen közismerten nem nyert még más 1990 óta…
– Csapody Miklós legalább négyszer jelentett föl a jegyzőnél, a helyi választási bizottságnál, az ombudsmannál, sőt a rendőrségen is. Azt állítja, hogy én és munkatársaim ravasz praktikákkal csaljuk ki az ajánlószelvényeket a választóktól, továbbá egy megtévesztő levélre hivatkozva vádol viszszaélésekkel. Nézzük a tényeket. Csaknem hatezer ajánlószelvényem van, mit kellene kicsalni kitől? Természetesen elemi politikai érdekem, hogy mindazoktól begyűjtsem az ajánlásokat, akik nekem akarják adni, és az emberek ezt számon is kérik rajtunk. Célom, hogy mindenkihez egyszer vagy még inkább kétszer eljussunk. Van egy levél, amiből szintén mondvacsinált ügyet kreáltak. Megkeresett Csapody Miklós pártjának volt elnöke, hogy segítsek neki létrehozni a Nemzeti Fórum kerületi szervezetét. Neki volt vagy száz név a noteszában, egy borítékban elküldtük nekik a kampányanyagomat, s a fórum szervező levelét is, amit a balliberális sajtó bizonyítékként lobogtatott.
– Gödöllőn és Pásztón sikerült a jobboldali összefogás. Itt miért nem?
– Ezt nem rajtam kell számon kérni. Az, hogy valaki négy cikluson át volt képviselő, nem jelent bérletet, majd a választók eldöntik, ki képviselje őket a jövőben. Ugyanakkor vitathatatlan, hogy április 9-e után 10-e, 23-a után pedig 24-e jön, s a nemzeti oldalhoz tartozóknak ezután is beszélniük kell egymással. Ezért egyoldalúan kinyilvánítom: ha Csapody Miklós kap több szavazatot április 9-én, visszalépek a javára, s ezért nem várok el semmit. Természetesen örömmel venném, ha legalább visszajelzést kapnék, de nem ez a fő szempont.
– A fővárosi közbeszerzési bizottság elnökeként ön is elhíresült egy feljelentésről, amelyet tavalyi útfelújítások korrupciógyanús PR-ügyei miatt tett. A nagyberuházások közbeszerzéseit szinte kivétel nélkül botrányok kísérik: így volt ez a négyes metró vagy a csepeli szennyvíztisztító tendereinél, hogy csak a legnagyobbakat említsem. Mi van ezekkel az ügyekkel?
– A közbeszerzési visszaéléseket, a korrupciót hihetetlenül nehéz bizonyítani, a városvezetés által soha nem látottként emlegetett útfelújítások PR-munkáinak ügyében azonban olyan dokumentumok jutottak el hozzám, hogy fél évvel ezelőtt kénytelen voltam a rendőrséghez fordulni. A nyomozás ma is tart, folynak a kihallgatások, engem is beidéztek tanúként, úgy tűnik azonban, hogy tényleges eredményt csak a választások után lehet várni a hatóságoktól. Nem tudni, hogy lesz-e vádemelés, felelősségre vonás, de ha a feljelentésemmel csak annyit értem el, hogy a pályázatok lebonyolításánál az illetékesek, a résztvevők óvatosabbak lesznek, még jobban ügyelnek a törvényesség betartására, már megérte elindítani az eljárást. Nekem rendszeresen vannak pereim a Demszky Gábor vezette önkormányzattal, jelenleg is van egy ügy a táskámban, amely hamarosan szintén feljelentéssel végződhet. A küzdelmem kockázatos, de nincs más választásom, mert a közélet tisztaságát fő célomnak tekintem. Tapasztalataim alapján állítom: van olyan pártkassza, amely bizony egy-egy közbeszerzés után gazdagabb lesz.
– Amikor hatályba lépett a közbeszerzési törvény, mindenki azt várta, hogy átláthatóbbak lesznek a gazdasági ügyletek, és minimálisra csökken a korrupció lehetősége. Ezzel szemben ma jóval bonyolultabb az eljárás, és egyes becslések szerint a közbeszerzések felénél feltételezhető a visszaélés.
– A közbeszerzési törvény nem pótolja a tisztességet, ha valakik vissza akarnak élni a jogszabály adta lehetőségekkel, némileg bonyolultabb módon, de megtehetik. Ha egy pályázat kiírója és egy induló csalni akar, akkor csalni fog. Nem állítom, hogy a metró és a szennyvíztisztító pályázatainál ilyesmi történt volna, ugyanakkor tény: megfelelő előkészítéssel elejét lehetett volna venni a szóbeszédeknek, és a közbeszerzési eljárásnál a törvényben előírt határidőket is tartani lehetett volna.
– Az idén is lesznek útfelújítások, nagyberuházások. A választások közeledtével újabb botrányok várhatók?
– Valószínűleg, hiszen a fővárosban rendre nyertes vállalkozói körök, a gazdasági szereplők ugyanazok.
– Több fideszes politikus szerint úgy kellene módosítani a közbeszerzési eljárást, hogy Németországhoz vagy Franciaországhoz hasonlóan a szabályozás végre a hazai vállalkozóknak kedvezzen, ne a külföldieknek.
– Mindenképpen egyszerűsíteni kell a törvényt, hiszen életszerűtlen, hogy ugyanazok a jogszabályok vonatkoznak a csaknem kétmillió lakosú fővárosra, mint egy 500 lelkes falura, ahol ugyanazt a bonyolult eljárást kell végigvinni, mint Budapesten. A magyar vállalkozók preferálására lehet olyan általános szabályokat hozni, amelyek megfelelnek az uniós, a nemzetközi előírásoknak, a gazdasági verseny feltételeinek, csak akarni kell.
– Két éve fideszes parlamenti képviselő az elhunyt Isépy Tamás helyén, akinek tevékenységét még a baloldali képviselők is elismerték, és mindenki tisztelte. Lehet őt pótolni?
– Magam is kereszténydemokrata vagyok. Még sok gombócot meg kell ennem, hogy utolérjem a teljesítményét. Vannak emberek, akik hosszú időre nyomot hagynak a politikában, ilyen volt Isépy Tamás és Varga Laci bátyánk is, akik a rendszerváltozás utáni időszak kereszténydemokrata politizálását meghatározták. A Fidesz és a KDNP most összefogott, ez egyrészt politikai kényszer a parlamenti matematika miatt, de személy szerint sem találok olyan pontot a Szövetség programjában, amely ellenkezne az elveimmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.