Nyolcszázmilliárd forintos fejlesztést, ezernyi programot jelent Budapestnek ez a szerződés – fogalmazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, mielőtt Demszky Gábor főpolgármesterrel aláírta a magyar kormány és a fővárosi önkormányzat közötti megállapodást. Bár a Budapest-szerződés megkötésére szólt tegnap az MSZP és az SZDSZ politikusainak meghívója, A főváros folyamatos és kiszámítható fejlődéséért című dokumentum aláírói lapunknak pontosan nem tudták megmondani, hol van az abban foglaltak fedezete. A kormányfő annyit mondott, mindenki láthatja, hogy a kormány támogatja a négyes metró építését, az útfelújításokra minden fővárosi forinthoz hozzáteszi a maga egy forintját, finanszírozza a BKV-t, és mindez folyamatossá válik a jövőben.
– Egy ország, csakúgy, mint a főváros, nagyszerű tervekből, okos kompromisszumokból és bátor fejlesztésekből épül. Nem elég a múltra, a hagyományokra hivatkozni, fejleszteni kell. Ezt tesszük mi, amikor az Új Magyarország-programba (az MSZP választási programja – a szerk.) beemeljük a fővárosi Podmaniczky-tervet.
Kiemelte: a II. Nemzeti fejlesztési tervben szerepeltetik az M0-s körgyűrű építésének befejezését, az aquincumi híd megépítését, az elővárosi vasutak fejlesztését, egyetemek felújítását, campusok építését, fürdők rekonstrukcióját.
Demszky Gábor a „tettek szövetségévé” nyilvánította a megállapodást. A kormányfő és a főpolgármester kiemelten foglalkozott az Orbán-kormánnyal is: Gyurcsány például butának és rövidlátónak nevezte, Demszky pedig szűklátókörűnek. – A mostani szerződés alapján 2010-re átalakul a közigazgatás, a jövőben megszűnő iparűzési adó miatt kieső bevétel teljes visszapótlását ugyancsak vállalják az ország vezetői – hangzott el.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke rendkívüli tájékoztatóján felsorolta, hogy mi épült a polgári kormány idején: Nemzeti Színház, Millenáris Park, Budapest Sportaréna, Művészetek Palotája, Uránia Filmszínház, a lágymányosi egyetemi központ. A politikus a megállapodást üres papírnak tartja, hiszen az abban foglaltakat 16 éve ígérik a budapestieknek, az eltelt négy évben pedig semmi nem történt.
Kató Balázs ügyvéd lapunknak a dokumentum áttanulmányozása után azt mondta, hogy az egy politikai nyilatkozat, jogilag nem szerződés. – Az államháztartásról szóló törvény szerint ötvenmilliárd forint fölötti kötelezettségvállaláshoz a kormánynak országgyűlési felhatalmazást kell kérnie. Mivel a megállapodáshoz ilyet nem kapott a kormány, az abban foglaltak jogilag nem érvényesíthetők – emelte ki.
Orbán Viktor ismét felmosta a padlót a baloldallal