Üres papír a budapestieknek?

Az előzetesen beígért Budapest-szerződés helyett egy országgyűlési felhatalmazás, fedezet és határidő nélküli megállapodást kötött tegnap Gyurcsány Ferenc és Demszky Gábor. Mint azt a balliberális politikusok alig több mint egy héttel az országgyűlési választás előtt bejelentették: 800 milliárd forintból ezernyi közös fejlesztést vállalt a kormány és a fővárosi önkormányzat. A Fidesz szerint az ígéretek régiek és beváltatlanok, a lapunknak nyilatkozó jogász pedig állítja: érvényesíthetetlenek is.

2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcszázmilliárd forintos fejlesztést, ezernyi programot jelent Budapestnek ez a szerződés – fogalmazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, mielőtt Demszky Gábor főpolgármesterrel aláírta a magyar kormány és a fővárosi önkormányzat közötti megállapodást. Bár a Budapest-szerződés megkötésére szólt tegnap az MSZP és az SZDSZ politikusainak meghívója, A főváros folyamatos és kiszámítható fejlődéséért című dokumentum aláírói lapunknak pontosan nem tudták megmondani, hol van az abban foglaltak fedezete. A kormányfő annyit mondott, mindenki láthatja, hogy a kormány támogatja a négyes metró építését, az útfelújításokra minden fővárosi forinthoz hozzáteszi a maga egy forintját, finanszírozza a BKV-t, és mindez folyamatossá válik a jövőben.
– Egy ország, csakúgy, mint a főváros, nagyszerű tervekből, okos kompromisszumokból és bátor fejlesztésekből épül. Nem elég a múltra, a hagyományokra hivatkozni, fejleszteni kell. Ezt tesszük mi, amikor az Új Magyarország-programba (az MSZP választási programja – a szerk.) beemeljük a fővárosi Podmaniczky-tervet.
Kiemelte: a II. Nemzeti fejlesztési tervben szerepeltetik az M0-s körgyűrű építésének befejezését, az aquincumi híd megépítését, az elővárosi vasutak fejlesztését, egyetemek felújítását, campusok építését, fürdők rekonstrukcióját.
Demszky Gábor a „tettek szövetségévé” nyilvánította a megállapodást. A kormányfő és a főpolgármester kiemelten foglalkozott az Orbán-kormánnyal is: Gyurcsány például butának és rövidlátónak nevezte, Demszky pedig szűklátókörűnek. – A mostani szerződés alapján 2010-re átalakul a közigazgatás, a jövőben megszűnő iparűzési adó miatt kieső bevétel teljes visszapótlását ugyancsak vállalják az ország vezetői – hangzott el.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke rendkívüli tájékoztatóján felsorolta, hogy mi épült a polgári kormány idején: Nemzeti Színház, Millenáris Park, Budapest Sportaréna, Művészetek Palotája, Uránia Filmszínház, a lágymányosi egyetemi központ. A politikus a megállapodást üres papírnak tartja, hiszen az abban foglaltakat 16 éve ígérik a budapestieknek, az eltelt négy évben pedig semmi nem történt.
Kató Balázs ügyvéd lapunknak a dokumentum áttanulmányozása után azt mondta, hogy az egy politikai nyilatkozat, jogilag nem szerződés. – Az államháztartásról szóló törvény szerint ötvenmilliárd forint fölötti kötelezettségvállaláshoz a kormánynak országgyűlési felhatalmazást kell kérnie. Mivel a megállapodáshoz ilyet nem kapott a kormány, az abban foglaltak jogilag nem érvényesíthetők – emelte ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.