Egyezség a Hajógyári-sziget beépítéséről

A Fővárosi Közgyűlés MSZP–SZDSZ-es többsége tegnap elfogadta azt a szerződést, amely zöld jelzést adott a Hajógyári-sziget beépítésének. Az izraeli befektető, amelynek feltáratlanul kerültek tulajdonába többek között az ókori Hadrianus-palota romjai, a felszínen 35, a föld alatt 85 százalékban építheti be a szigetet. A fővárosi képviselők botrányos körülmények között, zárt ülésen alapítottak részvénytársaságot egy másik – a volt gázgyári – terület fejlesztésére. Az eljárás ellen tiltakozott a MIÉP–Jobbik-frakció és Atkári János főpolgármester-helyettes is.

2006. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zöld jelzést adott a Fővárosi Közgyűlés a Hajógyári-sziget tervezett beépítésének, miután tegnap elfogadta azt a háromoldalú településrendezési keretszerződést, amely lehetővé teszi, hogy a volt gyárterületet beépítse az izraeli érdekeltségű Álomsziget 2004 Ingatlanfejlesztő Kft. A szerződést már szerdán jóváhagyta a III. kerületi képviselő-testület, és miután a közgyűlés egyetértett az elkészült szabályozási tervvel is, május végén dönthetnek a beépítés mértékét meghatározó rendeletről.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy 400 milliárd forintból az eredetileg tervezetthez képest kisebb konferenciaközpont: tízezer helyett 3500 ember befogadására alkalmas épület, szállodák, apartmanházak, sportlétesítmények, szórakozóhelyek épülhetnek ide, a felszínen 35, a föld alatt 85 százalékos mértékben. – A háromoldalú szerződés pénzügyi és jogi garanciákat tartalmaz arra, hogy az Álomsziget Kft. 14,5 milliárd forintos közcélú fejlesztéssel felújítja a szigetre vezető két hidat, alagutat épít a Bogdáni út és a sziget között, rendezi a Szentlélek teret és környékét, közlekedési kapcsolatot alakít ki a beruházási terület, az Árpád híd és az Árpád fejedelem útja között, árvízvédelmi töltéseket emel, valamint feltárja és bemutatja az egykori Hadrianus-palota romjait.
Rusznák Imre, a fővárosi turisztikai bizottság MSZP-s elnöke kiemelt idegenforgalmi fejlesztésnek nevezte a beruházást, amelyről viszont a fideszes Szálka Miklós úgy vélekedett, hogy közlekedésileg elhibázott a koncepció.
Korábban közöltük: az izraeli hátterű Plaza Centersnek, illetve az érdekeltségébe tartozó Ercorner Kft.-nek adta el az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. 2003-ban a Hajógyári-szigetnek majdnem a harmadát a rajta lévő épületekkel együtt, majd az új tulajdonosok megalakították az Álomsziget Kft.-t.
Zsinka László, a MIÉP–Jobbik frakcióvezetője – miután a szabályozási terv vitájában a levezető Schiffer János (MSZP) főpolgármester-helyettes a képviselőknek nem adott megszólalási lehetőséget – szünetet kérve sajtótájékoztatón jelentette be: a város vezetői eltitkolták, hogy a tervhez készült hivatalos örökségvédelmi tanulmány elvetette a beépítést. – Az Állami Számvevőszék és Hiller István, a kulturális tárca volt vezetője is elismerte, hogy törvénytelen volt a Hadrianus-palota területének privatizációja – emlékeztetett a frakcióvezető, aki szerint a városházán elszabadult a pokol. Hozzátette: korrupció és csalás alapos gyanúja vetődhet föl a szintén III. kerületi gázgyári területek fejlesztésénél. E célra tegnap a közgyűlés zárt ülésen megalapította a budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Vagyonkezelő Zrt.-t, amelyben 80 százalékos arányban az önkormányzat, 20 százalékkal pedig egy vállalkozó vesz részt. A zrt. igazgatóságába és felügyelőbizottságába hozzá nem értő, többek között még tanulmányukat folytató, vagy MSZP-s karriert befutó „szakembereket” jelöltek – tette hozzá.
Atkári János független, jogköreitől megfosztott főpolgármester-helyettes az ellenzéki sajtótájékoztatón közölte: példa nélküli, hogy egy ilyen nagy projektről pártpolitikai alapon, mindenféle normatív eljárást mellőzve, a korrupció gyanúját felkeltve döntsenek. A zárt ülésen – amelyen a Fidesz–MKDSZ-frakció számos képviselője nem vett részt – Atkári magyarázatot kért a városvezetéstől az előterjesztés előkészítésének körülményeiről, ám az ezt célzó határozati javaslatát elutasították. Ikvai-Szabó Imre lapunknak elmondta, egy ekkora fejlesztést, kulturális célú hasznosítást nem az önkormányzatnak, hanem profiknak kell megszervezniük.
A Fővárosi Közgyűlés döntött még többek között a kettes metróvonal járműállományának cseréje hitelfelvételének pénzügyi hátteréről, a parkolási rendelet módosításáról, amely a rendészeti szerveknek nyújt további kedvezményeket. A képviselők módosították idei költségvetésüket, amely tartalmazza a félmilliárd forintos hiánnyal küszködő Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság megsegítését százmillió forinttal, továbbá garanciát adtak a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság tervezett megrendezéséhez.

Magyar Ház a Városháza parkban. A MIÉP az őszi önkormányzati választásokra lefoglalja a Városháza parkot, hogy ott felállítsa a Magyar Házat – ezt Zsinka László jelentette be tegnap egy interpelláció kapcsán. Demszky Gábor a frakcióvezetővel közölte, hogy az SZDSZ egy fillért sem fizetett az itt felállított Liberálisok Háza után, mivel abban politikai rendezvények voltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.