Zöld jelzést adott a Fővárosi Közgyűlés a Hajógyári-sziget tervezett beépítésének, miután tegnap elfogadta azt a háromoldalú településrendezési keretszerződést, amely lehetővé teszi, hogy a volt gyárterületet beépítse az izraeli érdekeltségű Álomsziget 2004 Ingatlanfejlesztő Kft. A szerződést már szerdán jóváhagyta a III. kerületi képviselő-testület, és miután a közgyűlés egyetértett az elkészült szabályozási tervvel is, május végén dönthetnek a beépítés mértékét meghatározó rendeletről.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy 400 milliárd forintból az eredetileg tervezetthez képest kisebb konferenciaközpont: tízezer helyett 3500 ember befogadására alkalmas épület, szállodák, apartmanházak, sportlétesítmények, szórakozóhelyek épülhetnek ide, a felszínen 35, a föld alatt 85 százalékos mértékben. – A háromoldalú szerződés pénzügyi és jogi garanciákat tartalmaz arra, hogy az Álomsziget Kft. 14,5 milliárd forintos közcélú fejlesztéssel felújítja a szigetre vezető két hidat, alagutat épít a Bogdáni út és a sziget között, rendezi a Szentlélek teret és környékét, közlekedési kapcsolatot alakít ki a beruházási terület, az Árpád híd és az Árpád fejedelem útja között, árvízvédelmi töltéseket emel, valamint feltárja és bemutatja az egykori Hadrianus-palota romjait.
Rusznák Imre, a fővárosi turisztikai bizottság MSZP-s elnöke kiemelt idegenforgalmi fejlesztésnek nevezte a beruházást, amelyről viszont a fideszes Szálka Miklós úgy vélekedett, hogy közlekedésileg elhibázott a koncepció.
Korábban közöltük: az izraeli hátterű Plaza Centersnek, illetve az érdekeltségébe tartozó Ercorner Kft.-nek adta el az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. 2003-ban a Hajógyári-szigetnek majdnem a harmadát a rajta lévő épületekkel együtt, majd az új tulajdonosok megalakították az Álomsziget Kft.-t.
Zsinka László, a MIÉP–Jobbik frakcióvezetője – miután a szabályozási terv vitájában a levezető Schiffer János (MSZP) főpolgármester-helyettes a képviselőknek nem adott megszólalási lehetőséget – szünetet kérve sajtótájékoztatón jelentette be: a város vezetői eltitkolták, hogy a tervhez készült hivatalos örökségvédelmi tanulmány elvetette a beépítést. – Az Állami Számvevőszék és Hiller István, a kulturális tárca volt vezetője is elismerte, hogy törvénytelen volt a Hadrianus-palota területének privatizációja – emlékeztetett a frakcióvezető, aki szerint a városházán elszabadult a pokol. Hozzátette: korrupció és csalás alapos gyanúja vetődhet föl a szintén III. kerületi gázgyári területek fejlesztésénél. E célra tegnap a közgyűlés zárt ülésen megalapította a budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Vagyonkezelő Zrt.-t, amelyben 80 százalékos arányban az önkormányzat, 20 százalékkal pedig egy vállalkozó vesz részt. A zrt. igazgatóságába és felügyelőbizottságába hozzá nem értő, többek között még tanulmányukat folytató, vagy MSZP-s karriert befutó „szakembereket” jelöltek – tette hozzá.
Atkári János független, jogköreitől megfosztott főpolgármester-helyettes az ellenzéki sajtótájékoztatón közölte: példa nélküli, hogy egy ilyen nagy projektről pártpolitikai alapon, mindenféle normatív eljárást mellőzve, a korrupció gyanúját felkeltve döntsenek. A zárt ülésen – amelyen a Fidesz–MKDSZ-frakció számos képviselője nem vett részt – Atkári magyarázatot kért a városvezetéstől az előterjesztés előkészítésének körülményeiről, ám az ezt célzó határozati javaslatát elutasították. Ikvai-Szabó Imre lapunknak elmondta, egy ekkora fejlesztést, kulturális célú hasznosítást nem az önkormányzatnak, hanem profiknak kell megszervezniük.
A Fővárosi Közgyűlés döntött még többek között a kettes metróvonal járműállományának cseréje hitelfelvételének pénzügyi hátteréről, a parkolási rendelet módosításáról, amely a rendészeti szerveknek nyújt további kedvezményeket. A képviselők módosították idei költségvetésüket, amely tartalmazza a félmilliárd forintos hiánnyal küszködő Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság megsegítését százmillió forinttal, továbbá garanciát adtak a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság tervezett megrendezéséhez.
Magyar Ház a Városháza parkban. A MIÉP az őszi önkormányzati választásokra lefoglalja a Városháza parkot, hogy ott felállítsa a Magyar Házat – ezt Zsinka László jelentette be tegnap egy interpelláció kapcsán. Demszky Gábor a frakcióvezetővel közölte, hogy az SZDSZ egy fillért sem fizetett az itt felállított Liberálisok Háza után, mivel abban politikai rendezvények voltak.
Orbán Viktor ismét felmosta a padlót a baloldallal