Nyugalom uralkodott tegnap Szentendrénél, ahol a tetőzéskor mért 760 centiméteres vízállás helyett délután már csupán 690 centimétert mutatott a mérce. A több mint 400 ezer homokzsákból kiépített védvonalak mellett figyelőszolgálatot működtetnek a vízmű szakemberei és az őket segítő katonák, de az emberek láthatóan felszabadultak voltak.
– Ezrek küzdöttek hősiesen az árral, megmozdult egész Szentendre – nyilatkozta lapunknak a város polgármestere, Dietz Ferenc. Hozzátette: az itt élők, vízügyi szakemberek, katonák, tűzoltók és rendőrök folyamatos váltásban dolgoztak éjjel-nappal. Az önkormányzat már a kárelhárítást szervezi, a becsült költség meghaladhatja a százmillió forintot is. Legelőször a homokzsákos védművet bontják majd el a 11-es főút mentén, ami nem egyszerű feladat. A hatalmas mennyiségű homokot vélhetően hulladéklerakóba kell szállíttatni, ugyanis máshol nem lehet fölhasználni, mert az áradás miatt bármilyen fertőzés előfordulhat. Az ÁNTSZ egyébként a védekezésben részt vevők oltását is elrendelte.
A folyóparton egyelőre marad az ideiglenes gát, ugyanis nem lehet tudni, lesz-e második árhullám. A helyreállítási munkákat a megrongálódott önkormányzati és magántulajdonú épületeknél kell megkezdeni, de jelentős károk keletkeztek a vízzel elárasztott utak burkolataiban is.
– Szerencsénk volt, hiszen kedd éjjel az ideiglenes töltés mögött feltört a víz, a homokzsákok megmozdultak, és fennállt a veszély, hogy a 11-es úti második védvonalig mindent eláraszthat a Duna – mondta lapunknak egy katonatiszt, aki szerint a vízáteresztő, de a földet megfogó úgynevezett geotextil alkalmazásával, ellensúlyt képező medencék kialakításával „megfogták” a talajt. Elmondta: ez az agyagmag nélküli, törmelékkel feltöltött védvonal nem nevezhető valódi gátnak. – Az ár levonulásával megkezdődhet az új gát építése – közölte a polgármester, kiemelve, hogy állami támogatás nélkül, uniós pályázaton nyert összeggel és önkormányzati önrésszel építteti fel a város a földtöltést.
Szokatlanul alakul az időjárás, mutatjuk!