Ki védi meg a fővárosi Római-partot?

2006. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mára meghaladta a Duna Budapestnél a négy évvel ezelőtt mért legnagyobb vízállást, amely akkor 848 centiméter volt. A tetőzést 860 centiméterrel holnapra virradóra várják, a kormány elrendelte a vészhelyzetet – jelentette be tegnap Demszky Gábor Kóka János társaságában a főváros legkritikusabb árvízi szakaszán, a III. kerületi Római-parton. A Margit-szigetnél az ideiglenes védvonal 9 méterig óvja a szárazföldet.
– Nincs ok a pánikra, tízméteres vízmagasságig megvédjük a fővárost – mondta Demszky Gábor, aki szerint a vészhelyzet azt jelenti, hogy szélesebb az önkormányzatok jogköre a védekezésben, ráadásul az állam megtéríti kiadásaikat is. A Római-parton a Királyok útja és a Nánási út vonalát Tarlós István, Óbuda független polgármestere már vasárnap lezáratta. Lapunk kérdésére elmondta: öt napja védekeznek egyfolytában, a főpolgármester tegnap járt itt először. A kerületi önkormányzat a polgári védelemmel és a Fővárosi Csatornázási Művek Rt.-vel együttműködve 195 ezer homokzsákot és 880 köbméter homokot szállíttatott a helyszínre, valamint agyaggal megerősítették az úgynevezett nyúlgátat. A Pünkösdfürdő utcánál több helyen szivárog a víz, buzgárok törnek elő, azokat is elkerítették. – Hét családot költöztettük ki a hullámtérből – mondta Tarlós, aki szerint a hatályos törvények értelmében a fővárosnak kellene megépíttetni egy új, mobil gátat. Az SZDSZ-es politikusok tegnapi látogatásakor egy ott élő hölgy szembesítette Demszky Gábort négy évvel ezelőtti ígéretével. A főpolgármester jelezte, hogy nem felejtette el, azonban egyelőre nincs rá pénz. Tarlós István szerint mindenképpen meg kellene védeni a hullámteret, az ott épített 600 ingatlant, amelyek zöme ugyan nyaralónak készült, ám ma már sokan laknak bennük. A területen lévő szállók és szórakozóhelyek tulajdonosai hajlandók lennének hozzájárulni a kiadásokhoz.
A Hajógyári-sziget, a Népsziget jelentős része víz alatt áll, de a szakemberek nem tudják védeni a Szentendrei-sziget egy részét, a Luppa-szigetet és csepeli szigetcsúcsot sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.