A bankbetét és a készpénz hódít

A Magyar Nemzeti Bank statisztikája szerint a hazai lakosság körében – első számú megtakarítási formaként – továbbra is a bankbetét és a készpénz hódít. A tőzsdézés a háztartások esetében gyakorlatilag egyenlő a nullával. Szakértők szerint ennek az az alapvető oka, hogy a magyar társadalom átlagos pénzügyi ismerete rendkívül alacsony.

2006. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is a bankbetétet és a készpénzt favorizálják a magyarországi befektetők – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kimutatásaiból. Az első negyedév végére a bruttó lakossági pénzügyi megtakarítások mintegy 19 500 milliárd forintra rúgtak. Ezen belül a készpénz és a bankbetétek aránya csaknem 40 százalékos, vagyis legalább minden harmadik félretehető forintunkat bankszámlán vagy otthon, a párna alatt tartjuk. A számok egyúttal azt erősítik, hogy a befektetők – amennyiben lehet – még rövidebb távon terveznek. Miért is népszerű a bankbetét? Azért, mert ez a termék egyszerű és rövid távra ideális befektetési formának nevezhető. Legfőbb előnye, hogy biztonságos, és az így elérhető nyereség pontosan kiszámítható, valamint a bankbetétekben elhelyezett megtakarítások biztonságára garancia is van.
Amúgy a jegybanki statisztikából az is kiolvasható, hogy hazánkban még felkapott a befektetési jegy és a nyugdíjpénztár is, ugyanakkor a „tőzsdézést” mutató részvénytartási hányad alacsony a nyugat-európai és az észak-amerikai helyzethez képest. Egyébként utóbbi – számos tekintetben – kultúra és tradíció kérdése is. Nem árt, ha tudjuk, a börze szerepe az angolszász világban a legjelentősebb. Itt a részvénypiac az első számú tőkeszerzési hely, és a lakosság megtakarításainak is a legkedveltebb célpontja – szemben a magyarországi állapottal. Ám egyes ázsiai országok is – a hosszú angolszász befolyás következtében – tőzsdefanatikussá váltak. Szingapúrban, Hongkongban vagy Japánban nincs ember, akinek ne lenne részvénye, és nincs vállalat, amely bizonyos méret fölött ne menne tőzsdére. A kelet-közép-európai térségben ez a tőzsdekultúra még nem honosodott meg. Csakúgy, mint az e régiótól kategóriákkal fejlettebb Ausztriában sem. Bármilyen meglepő, az osztrákok – hozzánk hasonlóan – azzal küszködnek, hogy sokkal népszerűbbek a banki hitelek, mint például a részvények. Egyébként hozzávetőleg 280 milliárd forintra rúg a jegybanki statisztikák szerint a magyar lakosság kezében lévő hazai részvények állománya. Csak összehasonlításként: a Budapesti Értéktőzsde kapitalizációja, vagyis a parketten forgó papírok összértéke 7620 milliárd forint. Az MNB kimutatásai szerint a magyar részvények nyolcvan százaléka a külföldiek kezében van. A magyar háztartások mindössze egy százalékának van részvénye. Utóbbiak régiós viszonylatban is rendkívül alacsony számok, a két számjegyű nyugat-európai, illetve észak-amerikai részvények mellett jelentéktelennek tűnnek. A felmérések alapján Nyugat-Európában a lakossági megtakarítások 20–35 százaléka, az Egyesült Államokban a fele található részvényekben.
Minden marad a régiben, vagy mutatkoznak a fejlődés lassú jelei? A kutatói felmérések alapján arra lehet számítani, a kamatok folyamatos mérséklődésével a banki megtakarítási forma szerepe tovább csökken, cserébe kismértékben erősödhet a nem részvény típusú értékpapírok, például a befektetési alapok vonzereje. Az erre utaló jel, hogy ha összeadjuk az alapok által kezelt vagyont, akkor mintegy 2100 milliárd forintos pénzügyi tőkéről beszélhetünk.

Lemaradásban. A kutatóintézetek felmérése alapján a magyar lakosság 60 százalékának egyáltalán nincs semmilyen befektetése, míg ez az arány kilenc nyugat-európai ország átlagában 22 százalék. Az összehasonlító vizsgálatok szerint Csehországban a lakosság 55, Lengyelországban 62 százalékának nincs semmilyen befektetése. A GKI szerint a hazai háztartások 56 százaléka egyáltalán nem tud megtakarítani, 15 százaléka, bár képes rá, ám a félretett pénzt nem fekteti be, 12 százaléka pedig nem törődik ezzel a kérdéssel. A maradék 17 százalék képes ugyan pénzt félretenni, és megtakarítását tudatosan alakítja, de körükben is a kevésbé modern megtakarítási formának számító bankbetét a legnépszerűbb eszköz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.