Szabotált jogszabály a fővárosban

Tűzze napirendjére a Fővárosi Közgyűlés azt a levegővédelmi intézkedési programot, amelyet az illetékes bizottság már márciusban elfogadott – áll a Levegő Munkacsoport Demszky Gáborhoz írt levelében, amelyben a főpolgármestert hibáztatják a levegőszennyezés katasztrofális mértékéért, az intézkedések elmaradásáért. A civil szervezet megdöbbentő adatai szerint az elmúlt tizenhat évben a tüdőrákosok aránya 130, az asztmásoké 260 százalékkal emelkedett Budapesten.

2006. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levegőszennyezési katasztrófa fenyeget Budapesten, ha a fővárosi illetékesek nem lépnek azonnal, s továbbra sem fogadják el a törvényben előírt intézkedési tervet – közölte lapunkkal Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport környezeti tanácsadó irodájának vezetője. Elmondta: még a Fővárosi Közgyűlés múlt heti ülése előtt levelet írtak Demszky Gábor főpolgármesternek, követelve, hogy tűzzék napirendre azt a levegővédelmi intézkedési programot, amelynek elkészítését a Városháza szakemberei tavaly őszre ígérték, és a fővárosi környezetvédelmi bizottság tagjai március 8-án pártállástól függetlenül, egyhangúlag elfogadtak. A követelések között szerepel, hogy a program alapján 2 hónapon belül készítsék el az intézkedési tervet, amely meghatározza a részletes teendőket, határidőket, költségeket és felelősöket, s ezt követően pedig haladéktalanul lássanak hozzá a megvalósításhoz.
– Idén már 86 olyan napot mérték, amikor az egészségünket leginkább veszélyeztető részecskeszenynyezettség Budapesten a határérték felett volt. Ha a részecskeszennyezettség határérték feletti koncentrációja egy évben meghaladja a 35 napot, a vonatkozó, EU-konform jogszabályok szerint az önkormányzatnak haladéktalanul intézkedési tervet kell készítenie, és azt végrehajtania. Amennyiben Budapesten nem történnek megfelelő intézkedések, akkor az itt élők átlagosan 3 évet veszítenek életükből, sőt ha az illetékesek tíz évig várnak, akár húszezer ember halálát is okozhatják – fűzte hozzá Lenkei Péter.
A környezetvédők megdöbbentőnek tartják, hogy Demszky Gábor akadályozza a terv elfogadását, s levelükben emlékeztetik: tizenhat éve, amióta ő a főpolgármester, Budapesten a tüdőrákos betegek aránya 130, az asztmásoké 260 százalékkal emelkedett, s a növekedés folyamatos. – Az elmúlt időszakban több európai nagyvárosban, például Stockholmban, Barcelonában és Madridban hoztak olyan, főként a közlekedést szabályozó intézkedéseket, amelyek eredményeként rövid időn belül számottevően javult a levegő minősége – írta levelében Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
Endrédy István, a fővárosi környezetvédelmi bizottság fideszes alelnöke lapunknak elmondta, az általuk támogatott program elsősorban a gépjárműforgalom jelentős korlátozását, illetve útdíj bevezetését tartalmazza, mert ezek az intézkedések már beváltak Európa nagyvárosaiban. – Nem halogatható az elővárosi közlekedés radikális fejlesztése, az M0-s körgyűrű építésének befejezése, a zöld felület jelentős növelése – emelte ki Endrédy, megjegyezve: a fővárosi önkormányzat és a kerületek másfél évtized alatt a fentiekkel ellentétesen éppen hogy csökkentették a zöld területeket, s a tíz éve beígért új közparképítés helyett mind több plaza, irodaház és más épületek tömeges kialakítását engedélyezték.
Emlékezetes, egy évvel ezelőtt a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Rügyecskék Alapítvány, a Védegylet és a Zöld Fiatalok a Városháza elé szervezett demonstráción követelték a sürgős intézkedéseket az ipari tevékenységből és a közlekedésből eredő porszennyezettség magas foka miatt. Akkori petíciójukban kijelentették: Budapest belső városrészeiben a gépjárműforgalom azonnali korlátozására van szükség, ugyanis a levegőben található por 10 mikrométernél kisebb részecskéi az életünket veszélyeztetik. Álláspontjukat az Európai Unió 1996-os irányelvével s az előírásokat átvevő 2001-es, három miniszter által aláírt hazai rendelettel támasztották alá. Szaszovszky Ferenc, a főpolgármesteri hivatal környezetvédelmi ügyosztályának egyik alosztályvezetője tavaly májusban még azt mondta: a fővárosnak hatályos rendelete van a füstködriadó elrendelésének szabályairól, s az abban meghatározottak szerint Budapest levegőjének szennyezettsége nem nagy.
A Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodáján lapunkkal most azt közölték: a hivatal szakemberei még dolgoznak az előterjesztésen, és várhatóan a hónap végén terjesztik a fővárosi képviselők elé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.