A Budapest szokványos életét nagyban felforgató látogatás legfontosabb mozzanataként Bush a Citadellánál mondott beszédet, amely azonban a várakozásokkal ellentétben nem az Egyesült Államok új Európa-politikáját vázolta fel. Az Egyesült Államok első embere inkább az 1956-os szabadságharc és a magyarok szabadságvágya, illetve a Washington által kezdeményezett aktuális „szabadságmozgalmak”, így Irak között állított fel párhuzamot.
Az elnök beszéde előtt tárgyalt magyar vendéglátóival. Sólyom László határozott szavakkal szembesítette azokkal a kérdésekkel, amelyek miatt az eltelt időszakban megromlott az Egyesült Államok és személyesen Bush nemzetközi megítélése. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lényegi előrelépésekről nem tudott beszámolni, amikor az amerikai elnök nélkül – akinek itt-tartózkodása során magyar újságíró nem tehetett fel kérdést – tájékoztatta a sajtót megbeszéléseikről.
A hivatalos program idején sokan adtak hangot Bushsal szembeni kritikájuknak. A guantánamói fogolytábor bezárásáért tüntetett tegnap az Amnesty International Magyarország (AIM), azonban a rendőrség arra hivatkozva, hogy a Clark Ádám tér és a Kossuth tér műveleti terület, nem adott engedélyt a tiltakozó akciók megtartására. Ezzel egy időben a Szabadság téren is tiltakozó akció volt az elnöki látogatás ellen, amelyet civil szervezetek tartottak. Tamás Gáspár Miklós filozófus felszólalásában emlékeztetett, hogy ebben az évben azt a magyar forradalmat ünnepeljük, amelynek külföldi megszállás vetett véget, s egyúttal felhívta a figyelmet, hogy a globális kapitalizmus fogva tartja a világot.
A nap folyamán bombariadó volt az Egyesült Államok nagykövetségén.
Bővebben a 8–9. oldalon

Véletlen vagy felelőtlenség? Mi történt Rábapordányban Gulyás Mártonék forgatása után?