Bush Irakról és ’56-ról Budapesten

A magyar népnek és szabadságharcainak címzett gesztusokkal tűzdelt, a gyönyörű Gellért-hegyi panoráma előtt elmondott beszédét használta fel az amerikai elnök saját globális politikája, a nyugati demokrácia erőszakos terjesztésének alátámasztására tegnap Budapesten. George W. Bush tárgyalásai a hatásos szavak és a látvány ellenére azonban kevés kézzelfogható előrelépést hoztak a két ország kapcsolataiban: az elnök nem biztatta azzal vendéglátóit, hogy eltörlik a vízumkényszert, s csak abban egyeztek meg, hogy visszaszolgáltatják a Táncsics börtöneként ismert várbeli épületegyüttest, amelyet az Egyesült Államok háborús jóvátételként kapott.

Munkatársainktól
2006. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budapest szokványos életét nagyban felforgató látogatás legfontosabb mozzanataként Bush a Citadellánál mondott beszédet, amely azonban a várakozásokkal ellentétben nem az Egyesült Államok új Európa-politikáját vázolta fel. Az Egyesült Államok első embere inkább az 1956-os szabadságharc és a magyarok szabadságvágya, illetve a Washington által kezdeményezett aktuális „szabadságmozgalmak”, így Irak között állított fel párhuzamot.
Az elnök beszéde előtt tárgyalt magyar vendéglátóival. Sólyom László határozott szavakkal szembesítette azokkal a kérdésekkel, amelyek miatt az eltelt időszakban megromlott az Egyesült Államok és személyesen Bush nemzetközi megítélése. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lényegi előrelépésekről nem tudott beszámolni, amikor az amerikai elnök nélkül – akinek itt-tartózkodása során magyar újságíró nem tehetett fel kérdést – tájékoztatta a sajtót megbeszéléseikről.
A hivatalos program idején sokan adtak hangot Bushsal szembeni kritikájuknak. A guantánamói fogolytábor bezárásáért tüntetett tegnap az Amnesty International Magyarország (AIM), azonban a rendőrség arra hivatkozva, hogy a Clark Ádám tér és a Kossuth tér műveleti terület, nem adott engedélyt a tiltakozó akciók megtartására. Ezzel egy időben a Szabadság téren is tiltakozó akció volt az elnöki látogatás ellen, amelyet civil szervezetek tartottak. Tamás Gáspár Miklós filozófus felszólalásában emlékeztetett, hogy ebben az évben azt a magyar forradalmat ünnepeljük, amelynek külföldi megszállás vetett véget, s egyúttal felhívta a figyelmet, hogy a globális kapitalizmus fogva tartja a világot.
A nap folyamán bombariadó volt az Egyesült Államok nagykövetségén.
Bővebben a 8–9. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.