Hatmilliárdos tőkekivitel Magyarországról

Némi ellentmondás feszül a magyarországi tőkefolyamatok között: miközben hazánk európai uniós összevetésben kifejezetten tőkeszegény országnak minősül, addig a magyarországi nagyvállalatok a rendszerváltás óta hozzávetőleg hatmilliárd forintnyi tőkét exportáltak a kelet-közép-európai régió különböző cégeinek felvásárlásába.

2006. 06. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külföldi működő tőke érkezése – legalábbis a hazai tapasztalatok alapján – az esetek többségében „áldás” egy adott ország gazdaságának. Nemcsak hogy – a beruházások révén – munkahelyet teremt, illetve fejlett munkakultúrát honosít meg, hanem a félretervezett költségvetés tátongó lyukait, illetve a folyó fizetés mérleg deficitjét is ilyen forrásból lehet betömni. Természetesen a piacgazdasági átmenet időszakától a külföldi működő tőke fontos, azonban ellentmondásoktól nem mentes szerepet töltött be Magyarország modernizációjában. Tény, a külföldi érdekeltségű cégek jelentős mértékben hozzájárultak a kiviteli boomhoz, a beruházásokhoz, a foglalkoztatáshoz, a vállalati és fogyasztói kultúra átalakításához. Ugyanakkor a külföldi tőke által befolyásolt exportnövekedés fokozott importfüggőséggel párosult, amely komoly finanszírozási igényt támaszt. Akárhogyan is, a tapasztalatok szerint az államháztartási hiány részleges vagy teljes „pénzelésére” a külföldi működőtőke-beáramlás elszámolástechnikai eszközzé vált.
A gondot az okozza, hogy a deficit és a tőkebefektetések közötti rés mértéke egy sebezhetőségi faktor. Egyébként az összesített működőtőke-beáramlás hazánkban több mint ötvenmilliárd eurót tesz ki. A kimutatások szerint Magyarország legnagyobb befektetője Németország, az összes befektetés több mint harminc százalékával. A második helyen Hollandia szerepel, majd Ausztria, az Egyesült Államok és Franciaország, illetve Svájc következik. Az ágazati megoszlás szerint az első helyen a járműgyártás áll. Szakértők szerint a külföldi működő tőke akkor „jó”, ha minőségi is. Magyarán fejlesztéssel, innovációval, sok-sok munkahellyel együtt „telepszik le”: a befektetők hosszú távon számolnak a pénz megtérülésével. Az elmúlt másfél évben tapasztalt tendenciák alapján várhatóan idén is lendületben lesz a működőtőke-beáramlás Magyarországon. Szükség is van rá, hiszen hazánk alapvetően tőkeszegény országnak minősül az Európai Unióban. A nagy multinacionális cégek az elmúlt években már Szlovákiára, Romániára és Bulgáriára is kacsingattak. Hazánk számára viszont pótlólagos lehetőség, hogy a hozzánk közel fekvő országok (Ausztria, Németország és Olaszország) kis- és középvállalkozásai is egyre aktívabb befektetők. A Világbank negyedéves jelentése alapján Európában az idei év fellendülést hozhat a külföldi működőtőke-beáramlás területén. Miért is vonzó Magyarország? Hazánk egyebek mellett a relatív alacsony munkabérszínvonal, a fejlődő infrastruktúra, a kedvező földrajzi elhelyezkedés és a javuló vállalati kultúra miatt továbbra is kedvelt befektetési célpont.
Ugyanakkor egy – közgazdasági szempontból – meglepő folyamat is megfigyelhető. Mint fentebb utaltunk rá, miközben hazánk európai uniós összevetésben kifejezetten tőkeszegény országnak minősül, addig a magyarországi nagyvállalatok a rendszerváltás óta hozzávetőleg hatmilliárd forintnyi tőkét exportáltak a kelet-közép-európai régió különböző országaiba. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kimutatása szerint tavaly 1,33 milliárd eurónyi tőkét helyeztek ki a hazai társaságok. A nagy tételben „játszó” cégek sora viszonylag rövid: a Magyar Telekom, az OTP Bank és a Mol. Az említett, több mint egymilliárdos tavalyi tőkekivitel durván felét ezeknek a cégeknek a bevásárlásai jelentik. A hazai vállalkozások külföldi befektetéseit főként a nyugat-balkáni privatizációs folyamatba való bekapcsolódás, illetve az ehhez kötődő támogatott beruházások határozták meg. A célországok elsősorban Románia, Horvátország és Bulgária, illetve Szlovákia.

Világbanki figyelmeztetés. A felzárkózó országok, köztük Magyarország is, mind jobban függnek az olcsó külföldi tőkétől, és ez egyes szakértők szerint emlékeztet az 1990-es évek végi pénzügyi válsághoz vezető helyzethez – áll a Világbank tanulmányban. Tavaly a legtöbb tőke, 329 milliárd dollár, az európai, a közép-ázsiai és az ázsiai–csendes-óceáni felzárkózó országokba került. A befektetők azonban nem becsülik fel kellőképpen a bevásárlásaik kockázatát: a felzárkózó sztárok – Kína, Chile, Magyarország, Malajzia, Mexikó, Lengyelország, Oroszország és Thaiföld – és a többi felzárkózó piac közötti szakadék megmaradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.