Nem kívánok a továbbiakban szélmalomharcot vívni a politikai-gazdasági lobbikkal, kijáróemberekkel, képviselőkkel vagy éppen nagykövetekkel – jelentette ki tegnap Schneller István, Budapest főépítésze. Megerősítette: szeptember elsején távozik posztjáról, s egyetemi oktatóként folytatja pályafutását. – Demszky Gábor főpolgármester nem tiltakozott bejelentésem ellen, azonban békében válunk el – tette hozzá, döntésének külső okai között említve, hogy a közhatalom gyakorlatilag nem vesz részt a városfejlesztésben, és a jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a fővárosi településügyben a szakmai szempontok érvényesüljenek. – Mindezek következménye az Árpád híd melletti toronyházak felépítése, Észak-Csepel elkótyavetyélése, a Kőbánya-Kispest metróállomás környéke jelentős beépítésének engedélyezése, a közterületi rehabilitáció leállítása. Ha féktelenül engedjük a beépítéseket, milliárdokat teszünk valakiknek a zsebébe – mondta Schneller István, aki összességében nem tartja jelentősnek Budapest zöld területeinek fogyását.
A főépítész tizenkét éve áll a posztján, az első ciklusban SZDSZ-es főpolgármester-helyettes volt. A szocialisták azonban régóta szorgalmazzák távozását: tavaly tizenegy külső kerületi polgármester követelte leváltását. A Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodája szerint Demszky Gábor pályázatot ír ki a tisztségre. A Heti Válasz értesülése szerint az egyik lehetséges utód Z. Halmágyi Judit építész, aki a sokat vitatott Kálvin téri üvegpalotát tervezte.
Cselovszki Zoltán, a Fidesz Új Budapest Központjának vezetője lapunknak kijelentette, Schneller István rossz főépítész volt: ott keménykedett, ahol nem kellett volna, máskor pedig szigorúság helyett engedékenyen viselkedett.
Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője közölte: reméli, olyan új, dinamikus főépítésze lesz a városnak, aki megfelel majd a XXI. századi elvárásoknak. Bár a koalíció vezetői lapunknak továbbra is kiváló szakembernek nevezték Schnellert, a távozó főépítész nem cáfolta, hogy a szocialisták fővárosi térnyerésével a városfejlesztésben erőteljesebben diktálhat majd a magántőke.
Egy erőszakos bűnöző bosszúból ölte meg az RTL Klub volt vezetőjét