Kormány kontra települések

Elfogadhatatlan, alkotmányellenes, szükséges, de kétséges és hosszadalmas – többek között ezekkel a jelzőkkel illették lapunknak az önkormányzati szövetségek vezetői azokat a lépéseket, amelyeket a kormány tervez azután, hogy a parlamentben az ellenzék nem támogatta az önkormányzati rendszer átalakítását célzó, kétharmados törvényjavaslatokat. A koalíció kényszerrégiókba terelné a településeket és a megyéket, miközben mára a helyhatóságok működése is veszélybe került.

2006. 07. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb a bizonytalanság az önkormányzatok finanszírozása körül, miután Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter a héten bejelentette: az ellenzék támogatása nélkül is átalakítják a közigazgatást. A kormány a leszavazott kétharmados törvények helyett egyszerű többséget igénylő jogszabályokkal és anyagilag ösztönözné a településeket a kistérségi, a megyéket és a megyei jogú városokat pedig regionális társulások létrehozására.
Mint arról beszámoltunk, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábban azt is világossá tette, hogy a 2007-től az országba érkező évi ezermilliárd forintos uniós forrás felét közvetlenül az önkormányzatok fejlesztésére fordítják, azonban a központi költségvetés nem tudja számukra biztosítani a pályázatokhoz szükséges önrészt. – Többet kell vállalniuk azon településeknek, amelyeknek többjük van – fogalmazott a kormányfő.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gödöllő független polgármestere lapunknak kijelentette: az önkormányzati reformra szükség van, azonban a kormány tervezett lépései alkotmányellenesek. – Elfogadhatatlan, hogy átlépve a kétharmados, konszenzust igénylő törvénykezést, finanszírozási lépésekkel kényszerítsék ki a kistérségek, a régiók önkormányzati rendszerét, miközben a települések működőképességük határára érkeztek. Többletforrás nélkül elképzelhetetlen bármilyen reform – tette hozzá.
Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnöke, Veszprém SZDSZ-es polgármestere szerint viszont az ellenzék is felelős a jelenlegi helyzetért, mert konszenzuskeresés helyett elvetette a kormány javaslatait. – Megérett az idő a reformra, ezt pártállástól függetlenül mindenki érzi, azonban nem akarásnak most valóban nyögés lett a vége – fogalmazott Dióssy, hozzátéve: a tervezett kormányzati intézkedéseket szükségesnek, azonban végrehajtását kétségesnek, hosszadalmasnak tartja, ezért a TÖOSZ közvetítőszerepre készül az ügyben akár a politikai erők között is.
– Nem lehet úgy önkormányzati reformról beszélni, hogy a megszorító intézkedéseket elhallgatjuk – közölte Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetsége társelnöke, Kaposvár fideszes polgármestere. Kifejtette: az energiaár-emelések nyomán az emberek elsőként az önkormányzatoknál jelentkeznek, és a tandíj bevezetése is a családokat sújtja. – A helyi fenntartású intézmények költségvetése így is szűkös, kiadásaik növelésével további összevonásokra, bezárásokra akarják kényszeríteni a településeket – vélekedett a politikus, aki kíváncsi, hogy a kormány milyen konkrét javaslatokkal áll elő ebben a helyzetben. Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség alelnöke, Szentkirály polgármestere szerint a kistelepülések, intézményeik működtetése már most is veszélyben van. – Önrész nélkül kútba esnek az uniós pályázatok, a bejelentett kényszerintézkedések pedig az önkormányzatiság végét jelenthetik – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.