Országos káosz a kórházakban

Elképesztő káosz uralkodik a korábban vállalkozóként dolgozó orvosok szerződései körül Magyarország nagyvárosi kórházaiban. A megyei kórházak közül Zalaegerszegen a legkritikusabb a helyzet, ahol csaknem ötven orvos nem vehette fel tegnap a munkát. Az Egészségügyi Minisztérium szerint a kórházak nem készültek fel a jogszabályi változásokra, a rendezést már évek óta sürgető érdekképviseletek viszont állítják: a kormányzat lesöpörte szakmai javaslataikat.

2006. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizonyos vizsgálatok esetén meghosszabbodik az előjegyzési idő, illetve a leletkiadás ideje, a sebészeten a programozott műtétek elvégzésének korlátozására kényszerülünk, bár a baleseti ambulancián, illetve az egyéb osztályokon a sürgős esetek ellátása továbbra is megoldott – áll a Zala Megyei Kórház vezetésének tegnapi közleményében. Információnk szerint nem ilyen mértékben, de az ország több nagyvárosában is hasonló káoszt okozott, hogy június 30-án lejárt az úgynevezett színlelt szerződések munka- és adóügyi ellenőrzési moratóriuma. Az eddig vállalkozóként számlát adó orvosok közül Zalaegerszegen csaknem ötvennek mondtak föl, akik nem vállalták, hogy közalkalmazottként dolgozzanak, mert fizetésük drasztikusan csökkenne.
Az Egészségügyi Minisztérium sajtóirodáján közölték: a kórházakat érintő jogszabály két és fél éve született, szerintük azok az intézmények kerültek nehéz helyzetbe, amelyek ez idő alatt nem tettek semmit. A Zala Megyei Kórház főorvosi kara megállapította, hogy a kialakult helyzet jelentős mértékben korlátozza a betegellátást, és ezáltal alapvető állampolgári jogok sérülhetnek. Az intézmény vezetői abban bíznak, hogy a helyzetet előidéző jogi környezet átalakítása mielőbb megtörténik, és a betegellátási rend rövid időn belül visszaállíthatóvá válik.
Egy cseppet sem bízik ebben Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki lapunknak elmondta: 2003 óta hangoztatják a helyzet tarthatatlanságát. – A kormányzat még több pénzt kíván spórolni az egészségügyön, pedig pluszforrások és egységes szabályozás nélkül nem lesz változás – szögezte le. Úgy tudjuk, a zalaegerszegihez hasonló nehézségek jelentkezhetnek többek között Győrött, Pécsett és Szombathelyen is. Hajdú-Bihar megyében ugyan ideiglenes megállapodás született az érintett kórházak és a fenntartó önkormányzat között, azonban az orvosok státusát országosan kellene rendezni.
Ezt megerősítette lapunknak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke is. Kifejtette: megoldást jelentene, ha az eddigi szerződéseket átalakítanák úgynevezett közreműködési vállalkozói szerződésekké, és ezt jogszabályban is rögzítenék. Az elnök emlékeztetett: szervezetük elkötelezte magát a társadalmi konszenzussal, megfelelő finanszírozással támogatott reform mellett, azonban a kormányzat illetékesei mindeddig figyelmen kívül hagyták javaslataikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.