Pártlistákra is voksolunk holnap

Nyolcmilliónál több állampolgár adhatja le szavazatát vasárnap. A helyhatóságok megválasztása olyan időpontban történik meg, amikor az ország fordulóponthoz érkezett: az új vezető testületeknek és polgármestereknek első alkalommal lesz módjuk rá, hogy a teljes önkormányzati ciklus idején részt vállaljanak az Európai Unió normái szerinti fejlesztésből, feladatokból. A most megválasztandó önkormányzatokra vár az is, hogy megőrizzék, megteremtsék településeik, intézményeik működőképességét.

2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A voksolás most is reggel hat órakor kezdődik, és este hétig tart. A polgároknak – azonosságuk igazolására – a szavazókörökben fel kell mutatniuk személyi igazolványukat vagy útlevelüket, esetleg a jogosítványukat. A lakcímkártyát is be kell mutatniuk mindazoknak, akiknek nem régi típusú személyi igazolványuk van.
A szavazás természetesen titkos, ám ki-ki maga dönti el, hogy a fülkében teszi-e az ikszet vagy a keresztet a megfelelő helyre. A szavazás módja tehát ebben nem különbözik az országgyűlési választás idején megismert eljárástól. A települési önkormányzatok megválasztása ugyanakkor több szempontból bonyolultabb. Ebből adódóan más-más szavazólapokat kap a választópolgár az eltérő típusú településeken.
A fővárosban négy szavazólap lesz. Az egyiken az öt főpolgármester-jelölt közül kell, illetve lehet választani. A másik lap a Fővárosi Közgyűlés pártlistáit tünteti fel. A harmadik a kerületi polgármester, a negyedik pedig a kerületi képviselő-testület megválasztására szolgál.
A 23 megyei jogú város szavazófülkéiben egy-egy szavazólapon a polgármesterre és a képviselő-testületre voksolhatnak a köz iránt érdeklődők. Ezeken a helyeken megyei lista nincs.
A többi települést – a mandátumszerzés módja alapján – két csoportra osztja a választójogi törvény. Az egyikbe a 10 ezer főnél kevesebb lakost számláló helységek tartoznak, a másikba az ezeknél népesebb városok. Abban nincs különbség, hogy a polgárok három-három lapot kapnak. Az egyiken a polgármesterre, a másikon a képviselő-testület tagjaira, a harmadikon a megyei közgyűlés listájára voksolhatnak. A kisebb településeken úgynevezett kis lista segítségével közölheti döntését a választópolgár: a teljes névsorból választhatja ki azt a 3, 5, 7, 9, 11 vagy 13 képviselőt, akik az adott helyen a képviselő-testület tagjaivá válnak.
A szavazatszámláló bizottságok három-három választott tagja delegált tagokkal is kiegészül. A pártok és a jelölő szervezetek szép számmal képviseltetik magukat ezekben a testületekben. A tagok egyenjogúak. Az urnabontás után együttesen előbb az érvénytelen szavazatokat különítik el, majd az érvényes szavazatokat számlálják meg. Az eredményt jegyzőkönyvben rögzítik. A jegyzőkönyvvezetőt a választási iroda adja. Ő nem tagja, hanem segítője a bizottságnak.
Az eredményt a helyi választási bizottságok állapítják meg hétfőn. Addig csak előzetes adatokat közöl a választási központ. A részvételi arányt, majd a részeredményeket rendszeres időközönként ismertetik. A főpolgármester személyéről nagy valószínűséggel október elsején este 10 órakor már megbízható információval szolgálnak. A települési, illetve a megyei választási bizottságok eredményt megállapító döntéseiről hétfőn adnak tájékoztatást. Az idei önkormányzati választások hivatalos végeredményét a háromnapos jogorvoslati idő letelte után ismerhetjük meg – a választási bizottságok határozatát a megyei bíróságokon kérdőjelezhetik meg az érintettek.
Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője tegnap azt mondta: mint eddig mindig, most is felkészültek a választások zavartalan lebonyolítására. Az esetleges bombariadók elkerülésére a tűzszerészek elvégezték a szükséges vizsgálatokat. Közlése szerint rendőr a szavazóhelyiségben nem tartózkodhat, de ha szavazatszámláló bizottság vezetője úgy látja, hogy például ittas, garázda személy próbálja megzavarni a rendet, akkor segítségül hívhatja az utcán szolgálatot teljesítő járőrt.

Időközi választás Veszprémben. A veszprémi 6. számú országgyűlési választókerületben három képviselőjelölt indul a júliusban megüresedett mandátum megszerzéséért. A megyeszékhely nyugati városrészében, valamint Herend városában és 12 községben Horváth Balázs parlamenti képviselő halála miatt tartanak holnap időközi országgyűlési képviselő-választást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.