Bár nem nyert, Tarlós István, a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és számos civil szervezet által támogatott független főpolgármester-jelölt a jobboldal legnagyobb sikerét érte el október elsején, amikor a 46,86 százalékot elérő Demszky Gábor (MSZP–SZDSZ) mögött csupán 1,66 százalékkal végzett a második helyen. Négy éve Schmitt Pál szintén függetlenként, az MDF támogatásával is, illetve a szocialisták külön indulása mellett több mint tíz százalékkal maradt le, akárcsak korábban Latorcai János, aki a polgári oldal jelöltjeként 1994-ben is csak alig nyolc százalékra tudta „zárni az ollót”.
A Fidesz ugyancsak eddigi legjobb eredményét érte el az 1990 óta megrendezett önkormányzati választásokon. Akárcsak nyolc évvel ezelőtt, ismét a legnagyobb frakciót alkothatja a Szövetség, most a KDNP-vel együtt, azonban az akkori MDF-fel kötött szövetséghez képest növelte a mandátumok számát: huszonkettőről harmincra. A 2002-es választáson összesen huszonegy képviselői helyet szerzett a Fidesz és az MDF, amely azonban közvetlenül a választás után különvált szövetségesétől. Ismert, akkor az a Katona Kálmán volt a listavezető, aki a mostani főpolgármester-jelölti indulásával megakadályozta Demszky Gábor leváltását.
A hatvanhat tagú Fővárosi Közgyűlésben vasárnap az MSZP 24 mandátumához az SZDSZ csak kilencet szerzett. A többséghez azonban 34 szavazat kell, amelyet az MSZP–SZDSZ-es koalíció csak úgy tud elérni, hogy Demszky Gábor főpolgármesterként és szabad demokrata listavezetőként szerzett mandátuma közül az utóbbiról lemond, és helyére pártja egy másik képviselőt juttat a testületbe. A Fidesz az előző ciklushoz képest kilenccel növelte mandátumainak számát, az MSZP éppen annyit szerzett, mint négy éve, az SZDSZ viszont jelentősen meggyengült, mert hét képviselővel kevesebbet adhat, mint négy éve.
A fideszes polgármesterek eredménye, illetve a képviselő-testületek összetételének alakulása azt mutatja, hogy a mostani eredmény megközelíti az 1998-as sikert. Akkor a huszonhárom kerület közül tizenegyben nyert fideszes, illetve jobboldali támogatású polgármester, és ugyanennyi helyen szereztek többséget is. Vasárnaptól a Fidesz nyolc polgármestert ad, és bár az újpesti Derce Tamással szemben alulmaradt a fideszes jelölt, a IV. kerület vezetője – eddigi pályafutása alapján – nem sorolható a baloldalhoz.
Budapest nem liberális város. Demszky Gábor soha többé nem mondhatja, hogy Budapest liberális város – jelentette ki vasárnap éjféltájt Tarlós István választási szereplését értékelve. Miközben Demszky Gábor csaknem egy időben mégis erről beszélt, a független jelölt úgy értékelte, hogy az MSZP és az SZDSZ jelöltje elsősorban az MDF-nek köszönheti szűk győzelmét. – A demokrata fórum kiiratkozott a konzervatív pártok közül. A főpolgármesternek azt ajánlom: gratuláljon Dávid Ibolyának, és vigyen vörös rózsát neki – ironizált Tarlós, aki információnk szerint még ezen a héten a Fidesz frakcióvezetője lesz. Úgy tudjuk, hogy a KDNP – a parlamenti minta alapján – önálló fővárosi képviselőcsoportot alakíthat.
Egy erőszakos bűnöző bosszúból ölte meg az RTL Klub volt vezetőjét