Átfogó, új energiastratégiát!

Nincs átfogó energiapolitikája Magyarországnak, ráadásul energetikai kérdésekben nincs egység a kormány egyes tagjai között sem – hívja fel a figyelmet a szektor egyik legnagyobb problémájára a Századvég Alapítvány friss tanulmánya. A széttartó állami elképzelések jól megmutatkoztak egy tegnapi konferencia sajtótájékoztatóján is.

Erdősi Csaba
2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghatározó jelentőségűnek látja a magyar energetika előtt álló feladatokat a Századvég Alapítvány tegnap megjelent tanulmánya – a tíz évvel ezelőtti privatizációhoz hasonlóan. Az elemzés nemzetstratégiai szempontból elemzi a várható fejleményeket, például a piacnyitás hatásait. A nyitás egyik legnagyobb kérdése az lesz, hogyan kell megváltoztatni az állami tulajdonú nagykereskedő, vagyis a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. és az erőművek között megkötött hosszú távú áramvásárlási szerződéseket. A Századvég elemzői kiállnak az MVM által kívánatosnak tartott modell mellett, amely a hosszú távú szerződések egyöntetű felmondása – és a nyomukban járó esetleges kompenzáció helyett – differenciált megoldást kínál. Vagyis csak azoknak a megállapodásoknak a felülvizsgálatát javasolja, amelyek esetében valóban felmerülhet a Brüsszel által kifogásolt burkolt állami támogatás gyanúja.
A Századvég tanulmánya az állami felelősségvállalás fennmaradása mellett érvel a teljes liberalizációval szemben. Az állam felelőssége például, hogy megfelelően irányítsa az erőműépítéseket, s a szerzők szerint meg kell hosszabbítani a paksi atomerőmű élettartamát. Kiemelt szerepe van az államnak abban is, mit tesz az ország földgázfüggőségének csökkentése érdekében, s az a kettős játék, ahogyan az orosz és az uniós elképzelések között lavírozik a kormány, érzékeny veszteségeket is okozhat a magyar gazdasági kapcsolatokban – áll a tanulmányban. A Századvég szerint komoly komoly problémákat okoz, hogy egyéb területek mellett az energetikában sincsenek kijelölve a kormányzati fejlesztéspolitika irányai. Hogy ez mennyire így van, az jól megmutatkozott azon a konferencián, amelyet a megújuló energiahordozók témakörében rendeztek tegnap. Felsmann Balázs, a gazdasági tárca államtitkára szerint Magyarország számára elérhetetlen az EU azon célkitűzése, hogy 2020-ig minden tagállam húszszázalékosra emelje a zöld energia részarányát, s legfeljebb 14–16 százalékos alternatívenergia-részarányt érhetünk el. Kevéssel később Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter elmondta, hogy a 27 tagállamra vonatkozó, húszszázalékos átlagarány elérése Magyarországon is reális cél, s hozzátette: a gazdasági tárca már korábban is túl óvatos volt a megújuló energiahordozók terjedésének előrejelzésekor.

Kezdődik a pályázati szezon. Tegnap óta fogadja a lakossági energiatakerékossági pályázatokat a Magyar Energiaközpont Kht. Az idén a szokásos 30 helyett már csak a teljes beruházás 15 százalékára ad vissza nem térítendő támogatást az állam, ennek ellenére valószínű, hogy a keretet ismét gyorsan lekötik majd a jelentkezők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.