Még a hosszú hétvége előtt beszéltem telefonon Demszky Gáborral, akivel kölcsönösen jó pihenést kívántunk egymásnak, de egy árva szó sem esett közöttünk arról, hogy mikorra hívjuk össze a fővárosi koalíciós egyeztető tanács ülését – nyilatkozta lapunknak Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője. Előzőleg a főpolgármester bejelentette, hogy az egyeztetés előkészítése ügyében még pénteken találkozik a szocialista politikussal. Megtudtuk, a találkozót éppen Demszky mondta le arra hivatkozva, hogy pártja fővárosi vezetői közül többen nem érnek rá. John Emesét, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetőjét vidéken értük utol. Szerinte az MSZP és az SZDSZ között csütörtökön kirobbant koalíciós válság megoldása csak május elseje után várható.
– A koalíció létezik, csupán az együttműködéssel, a párbeszéddel van baj. Elfogadhatatlan például, hogy a két frakció előzetes egyezsége ellenére a szabad demokraták rendre előre nem egyeztetett, ötletszerű javaslatokkal állnak elő. Erre mondtam a múlt heti ülésen: „Állj, ne tovább! A koalíció így nem folytatható” – tette hozzá Steiner, aki szerint át kell gondolni a két párt együttműködésének alapelveit.
Az MSZP fővárosi frakcióvezetője a Magyar Nemzet kérdésére kijelentette: a jövőben az ellenzékkel a fontosabb kérdésekben sem kívánnak egyeztetni, arra ott vannak a szakbizottságok. – Az MDF nem része a koalíciónak, de megköszönjük nekik, hogy „felelősen biztosították” a határozatképességet – fogalmazott Steiner.
Érdekesség, hogy a legutóbbi fővárosi tanácskozás után Vaskor Lászlónak több szocialista képviselő is gratulált ahhoz, hogy a demokrata fórum politikusa – egy MSZP-s hiányzása miatt – több esetben is fenntartotta a koalíciós többséget szavazatával.
Eközben kiderült, hogy súlyosan megsértette a közbeszerzési törvényt a fővárosi önkormányzat, amikor a jogszabályi előírásokat mellőzve bízta meg Patay Géza ügyvédet a jelentős részben uniós támogatásból épülő csepeli szennyvíztisztító több mint 120 milliárd forintos beruházása jogi ügyeinek intézésével. A Közbeszerzési Értesítő legfrissebb számában olvasható, hogy a döntőbizottság ötmillió forintos bírságot szabott ki a fővárosra az áfával együtt csaknem 90 milliós megbízásért. Az eljárást a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal kezdeményezte.
Amint az ismeretes, Európa legnagyobb környezetvédelmi beruházásáról először 1999-ben döntött a Fővárosi Közgyűlés, azonban az előkészítés éveket csúszott, azt folyamatos botrányok kísérték. A 2005-re tervezett átadás helyett Demszky Gábor főpolgármester csak egy évvel ezelőtt tette le a telep alapkövét, amely a tervek szerint 2010-től működik majd, és Budapest szennyvize a jelenlegi alig 50 százalék helyett 92 százalékban tisztítottan ömlik majd a Dunába.
A kivitelezést vitatott körülmények között a közbeszerzési pályázaton végül egyedül maradó francia Degrémont konzorcium nyerte el, korábban pedig nagy vihart kavart a beruházás több száz millió forintos tanácsadási szerződése, illetve a PR-munkákra elkülönített 140 millió forintos keret.
Szijjártó Péter az Országgyűlésben elárulta, miért bukott meg a háborúpárti stratégia