Falklandon huszonöt éve tart a feszültség

Margaret Beckett brit külügyminiszter vasárnap sajnálatát fejezte ki, amiért a Nagy-Britannia és Argentína között vívott falklandi háború csaknem ezer halálos áldozatot követelt. A fegyveres konfliktus huszonöt éve robbant ki, ám a Buenos Aires és London közötti feszültség – a felújított diplomáciai kapcsolatok ellenére – a mai napig fennmaradt.

2007. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Királyság továbbra is elkötelezett aziránt, hogy Argentínával építő kapcsolatot ápoljon, illetve gyakorlati együttműködést létesítsen mind a dél-atlanti régió, mind a szélesebb nemzetközi együttműködés tekintetében – áll a brit külügyminiszter közleményében. Margaret Beckett hozzátette: „A Falkland-szigetek kormányának egyetértésével az 1982-ben elesett argentin fegyveres erők családtagjainak olyan lehetőséget ajánlottunk fel, amely szerint 2007 végén elutazhatnak a szigetekre, ahol megemlékezést tarthatnak a darwini argentin temetőben.” A brit kormány gesztusa nyilvánvalóan újabb diplomáciai törekvés a feszült brit–argentin kapcsolatok felélesztésére, ám Buenos Aires részéről egyelőre nem látszódnak a békülés igényének jelei, s hivatalosan továbbra is igényt tart a vitatott hovatartozású, jelenleg brit fennhatóság alatt lévő Falkland-szigetekre, amelyek miatt huszonöt évvel ezelőtt háború kezdődött a két nemzet között.
Néstor Kirchner argentin elnök ugyanis nemrég felmondta a közös argentin–brit szénhidrogén-kutatási megállapodást a brit partoktól 14 ezer, Argentínától ötszáz kilométerre fekvő szigetcsoport térségében. Az argentin tervezési miniszter, Julio de Vido pedig pár nappal később bejelentette, Argentínában nem működhetnek olyan vállalatok, amelyek a Falkland-, spanyol nevén Malvin-szigetek körüli vizeken kutatnak gáz- és olajlelőhelyek után. Kirchner elmondta, tárgyalásokat kell kezdeni a szigetcsoport szuverenitásáról, amelyről London hallani sem akar, hiszen – érvelése szerint – a falklandiak kérlelhetetlenül ragaszkodnak a brit anyaországhoz.
A Falkland-szigetekért vívott háború 1982. április 2-án kezdődött. Hajnalban partra szálltak az első argentin egységek, s könnyedén legyőzték a kézifegyverekkel felszerelt brit helyőrséget. Argentína akkor már csaknem másfél évszázada követelte vissza Nagy-Britanniától a Spanyolországtól örökölt, 1833-ban elfoglalt és annektált, halban és olajban gazdag területet. Leopoldo Galtieri tábornok katonai rezsimje az erősödő hazai elégedetlenség láttán és a gazdasági válság miatt népszerűség-növelő háborús győzelemre vágyott, és ennek révén az egyik legnagyobb és legrégebbi argentin nemzeti sérelmet is orvosolni próbálta a szigetek visszaszerzésével. A Falkland-szigetek nemzetközileg elismerten brit tengerentúli területnek számított, és lakossága brit állampolgárokból állt, így argentin megszállása Nagy-Britannia elleni katonai agressziónak minősült. Az ENSZ-alapokmánynak az önvédelem jogát rögzítő 51. cikkelye alapján minden alap megvolt a fegyveres válaszra. Margaret Thatcher brit miniszterelnök a katonai akció megindítása mellett döntött. (A Konzervatív Párt a következő évben megnyerte a már elveszettnek látszó választásokat.)
A britek 28 ezer katonával és száz hadihajóval indultak a Falkland-szigetek partjai felé. A 74 napig tartó háborús konfliktus több mint 900 ember: 255 brit, 655 argentin katona, illetve három helyi lakos életét követelte. Az argentinok június 14-én tették le a fegyvert. Csupán 1990-ben újították fel a diplomáciai kapcsolatokat, ám a két nemzet között továbbra is feszültség uralkodik. Tony Blair jelenlegi brit kormányfő a napokban „politikailag bátornak” és helyesnek nevezte az 1982-ben hozott döntést. Kifejtette, hogy az akkori háborúban több brit katona esett el, mint az elmúlt években Irakban és Afganisztánban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.