Blair a walesi Cardiffban elhangzott nyilatkozata szöges ellentétben áll a belügyminisztérium államtitkárának, Lady Scotlandnek azon megállapításával, mely szerint a fiatalkorú fekete bűnözők aránytalanul nagy száma a feketék szegénységével függ össze, s nem a fekete kultúra jellegzetességeinek eredménye.
A miniszterelnöki posztról hónapokon belül távozó Blair kijelentései óriási felháborodást váltottak ki a nagy-britanniai színes bőrű közösségen belül, amelynek vezetői tudatlansággal vádolták a kormányfőt, továbbá azzal, hogy kormányzása alatt nem támogatta kellőképpen a bűnözéssel kapcsolatos problémák megoldását célzó erőfeszítéseket. Nims Obunge fekete lelkipásztor, a bandabűnügyek ellen harcoló Peace Alliance (Békeszövetség) vezetője szerint Blair félreértelmezte azon szavait, amelyeket februárban egy konferencián mondott neki. „Úgy tünteti fel, mintha azt mondtam volna: a fekete közösséget terheli a felelősség. Valójában azt mondtam, hogy a fekete közösség sebezhető, és több támogatásra szorul. (…) Szavaimat kiragadta a szövegkörnyezetükből. Támogatásért jöttünk, ő azonban kudarcot vallott, és még nagyobb rendőri hatalommal tért vissza fekete gyermekeink ellen” – panaszkodott a The Guardian brit napilapnak Obunge.
Blair meglepő kijelentéseivel egy időben megjelent egy londoni bíróságon az a tinédzser, akit a tizennégy éves Paul Erhahon megölésével vádolnak. A színes bőrű Erhahon január óta a hetedik 16 év alatti londoni fiatal, akit az utcán meggyilkoltak. A brit belügyminisztérium eközben olyan intézkedések bevezetését tervezi, mint a bandatagság betiltása, illetve 21-ről 18 évre csökkentené a korhatárt az illegális fegyvertartás miatt kiszabandó börtönbüntetések esetén.

Ezek az árulkodó jelek mutatják, hogy Magyar Pétert nagyon érzékeny pontján érinti a bennfentes kereskedés ügye