Ideiglenesen átveszi az önkormányzat a Nagymező utca Andrássy út és Király utcai területét, ugyanis az ide tervezett mélygarázs beruházója hónapok óta nem biztosítja a lakók normális életét – közölte lapunkkal tegnap Verók István, Terézváros MSZP-s polgármestere. Elmondta: a kerületnek húszmillió forintjába kerül a terület átmeneti rehabilitációja, mert hiába szólították fel többször is a WK Bt.-t, a német tulajdonú cég nem intézkedett. – Csalódott vagyok, mert azt hittem, hogy tárgyalásos úton lehet rendezni az ügyet. Arról a képviselő-testület dönthet hogy milyen mértékű büntetést, közterület-használati díjat szab ki. Mától az utca két oldalán biztosítani kell a gyalogosközlekedést, a palánkokat el kell bontani, és lehetővé tenni, hogy a lakók, a kereskedők legalább szállítás és rakodás idejére behajthassanak ide autóikkal – mondta.
Ismeretes, hogy egy hét éve elfogadott szabályozási terv alapján a városrész önkormányzata 2001-ben egy WK Bt. nevű társasággal kötött szerződést a hatszintes, 371 férőhelyes mélygarázs megépítésére. A pesti Broadwaynek nevezett Nagymező utcában 34 növényből álló, védett platánfasor áll, és a rendelet szerint a mélygarázs csak a faegyedek megtartásával építhető meg, ezért az úgynevezett védőtávolságot, amelyen belül nem bontható meg a természetes talaj, a szokásos öt méter helyett kettőben határozták meg. A kerületi építésügyi hatóság annak ellenére kiadta az engedélyt, hogy a fák védettségét kerületi és fővárosi rendelet írja elő. A tavaly novembertől folyamatosan tiltakozó civil szervezetek beadványára a Fővárosi Főügyészség óvást emelt a VI. kerületi hatóság által kiadott engedély ellen, a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal pedig a XIII. kerületet jelölte ki az új eljárás lefolytatására.
Időközben Verók István egy „önként jelentkező” igazságügyi szakértő véleménye alapján a fővárosi önkormányzattól kért vizsgálatot az állítólagosan életveszélyes platánok ügyében. Döntés még nincs, ugyanakkor Gyenge Zsolt terézvárosi önkormányzati képviselő, aki a BRFK-n tett feljelentést természetkárosítás előkészülete bűncselekménye miatt, lapunkat arról tájékoztatta, hogy nemrég a XVI. kerülethez utalt ügyben megtagadták a nyomozást.
A polgármester emlékeztetett: az ügyészség óvását követően Deák Erzsébet VI. kerületi jegyző visszavonta a beruházó közútkezelői és szakhatósági hozzájárulását, valamint a kivitelező Murus Zrt. burkolatbontási engedélyét, amelyet az építkezés előtti közműmunkálatokhoz adtak ki. – A beruházókat többször kértem, hogy rendezzük a helyzetet, hiszen világos: át kell tervezni a mélygarázsépítést úgy, hogy a fák megmaradjanak. A WK Bt. tulajdonosa azonban levélben másfél milliárd forintos kártérítési perrel fenyegette meg az önkormányzatot, így akár évekig is elhúzódhat a vita – mondta Verók István.
Gellért Lajos, a kijelölt XIII. kerületi önkormányzat sajtóreferense elmondta, a beruházó még márciusban az eljárás harmincnapos felfüggesztését kérte, ami a napokban lejár, azonban a cég újabb harmincnapos hosszabbítást kezdeményezett.
Hantos Enikő, az Összefogás a Nagymező Utcáért Érdekvédő Egyesület elnöke közölte: a Védegylettel közösen a napokban – különösen nagy hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával – rendőrségi feljelentést tesznek ismeretlen tettes ellen a mélygarázs-építési ügyben.

Halálos baleset történt az M1-esen