Ön itt nem szólhat, megvonom a szót – mondta tegnap Demszky Gábor ellentmondást nem tűrő hangon Tarlós Istvánnak azt követően, hogy a Fidesz fővárosi frakcióvezetője méltatlannak nevezte Demszky Gábort Budapest vezetésére. Az ellenzéknél akkor telt be a pohár, amikor a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén két SZDSZ-es, Lakos Imre igen szavazatával és Bojár Iván András tartózkodása mellett először elfogadták Pokorni Zoltán (Fidesz) javaslatát, hogy ne tárgyaljanak a Szent János Kórház, a Szent Margit Kórház és a Budai Gyermekkórház összevonásáról, ám később addig szavaztak róla, míg napirendre nem került.
– Gyalázat ami ősz óta zajlik a fővárosban, a főpolgármester „suttyomban, szűk baráti körével” irányítja a várost – mondta Tarlós, aki elfogadhatatlannak tartja, hogy a gazdasági bizottság szerdai ülésén pályázat, egyeztetés nélkül döntöttek a legnagyobb fővárosi közszolgáltató cégek új vezetőiről.
A Fidesz és a KDNP fővárosi frakciói kivonultak az ülésről, amely nem sokkal később az SZDSZ és az MSZP éles vitája miatt szakadt félbe. John Emese, a szabad demokraták frakcióvezetője ugyanis bejelentette, módosító javaslatot nyújtanak be a kórház-összevonási előterjesztéshez, amellyel ugyan egyetértenek, de nem ilyen rapid módon, hatástanulmányok nélkül. Mint megtudtuk, a kórházösszevonás ügyében egy magánszemély a Fővárosi Főügyészséghez fordult. Ugyancsak szakítópróbát jelentett a főpolgármester javaslata, amely szerint a szocialista Havas Szófiát párttársa, Horváth Csaba főpolgármester-helyettes váltaná a regionális egészségügyi tanács élén. Ezt ugyan Horváth terjesztette elő, de saját frakciója ellenében.
Az MSZP-s frakcióvezető bejelentette, hogy a 47 napirendi pontból csak 17-et hajlandók megtárgyalni, vagy egyet sem. – Állj, ne tovább! A koalíció így tovább nem folytatható – közölte Steiner Pál, aki szerint az SZDSZ politikai bizonytalanságot teremt ötletszerű javaslataival, a szocialista politikusok folyamatos bírálatával. Hozzátette: az együttműködésben érdekeltek, de a két pártnak le kell ülni, és átgondolni annak alapelveit.
A közgyűlés végül hosszú kényszerszünet után folytatta munkáját, miután az MSZP koalíciós partnere javaslatára még két napirendi pontot hajlandó volt megvitatni, azonban az üléstermet elhagyó Havas Szófiát egy MDF-es képviselőre „cserélte föl” a koalíció. Bár Hock Zoltán MDF-es frakcióvezető viselkedésükért bírálta a balliberálisokat, Vaskor László szinte minden fontos kérdésben biztosította a koalíciós többséget, esetenként pedig mindhárom fórumos együtt szavazott a kormánypártokkal.
Így a fővárosi képviselők több mint a duplájára emelték a BKV járatain jegy és bérlet nélkül utazók büntetési tételeit, átlagosan 3,9 százalékkal növelték a közterület-használati díjakat, elfogadták többek között az egészségügyi átszervezések miatt igényelt ötmilliárd forintos állami pályázatot, jóváhagyták az új ágyszámokat. Az ellenzék nélküli közgyűlés egyhangúlag döntött a Schöpf-Merei-kórház ellátási kötelezettségének megszüntetéséről, illetve az értékesítési pályázat előkészítéséről, az önkormányzat tavalyi zárszámadásáról, illetve 29 milliárd forintos pénzmaradványáról és a büdzsé módosításáról. Határoztak a korábban megszüntetett 19 szakiskola 379 dolgozója, közöttük 189 pedagógus álláshelyének megszüntetéséről.
Demszky folytatná? Budapesten dől el, hogy lesz-e 2010 után is SZDSZ, vagy sem – nyilatkozta az Indexnek Demszky Gábor, aki kitérő választ adott arra a kérdésre, újra megmérkőzne-e posztjáért. – Olyan helyzetet akarok teremteni, hogy nyugodtan visszavonulhassak, vagy eldönthessem, mit akarok – mondta annak ellenére, hogy tavaly szeptemberben határozottan állította: 2006-ban utoljára indul a főpolgármesteri székért. Demszky lényegében elismerte őszi alkotmánysértését: „A politikai közélet lassan konszolidálódik, nincs szükség már kordonra vagy a gyülekezési jogok egyéb korlátozására.”

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt