Koalíciós botrány, elnémított ellenzék

Nem vett részt a Fővárosi Közgyűlés tegnapi munkájában a Fidesz és a KDNP, miután a napirendi pontok elfogadásakor a balliberális koalíció két politikusával együtt leszavazták három kórház összevonási javaslatát, majd a többség mégis áterőltette azt. A kormánypártok között is éles vita támadt, az MSZP bejelentette: a koalíció így tovább nem folytatható. Az órákra felfüggesztett tanácskozást végül csak Vaskor László MDF-es képviselő aktív segítségével tudták folytatni, elfogadva többek között a BKV büntetési tételeinek emelését.

2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön itt nem szólhat, megvonom a szót – mondta tegnap Demszky Gábor ellentmondást nem tűrő hangon Tarlós Istvánnak azt követően, hogy a Fidesz fővárosi frakcióvezetője méltatlannak nevezte Demszky Gábort Budapest vezetésére. Az ellenzéknél akkor telt be a pohár, amikor a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén két SZDSZ-es, Lakos Imre igen szavazatával és Bojár Iván András tartózkodása mellett először elfogadták Pokorni Zoltán (Fidesz) javaslatát, hogy ne tárgyaljanak a Szent János Kórház, a Szent Margit Kórház és a Budai Gyermekkórház összevonásáról, ám később addig szavaztak róla, míg napirendre nem került.
– Gyalázat ami ősz óta zajlik a fővárosban, a főpolgármester „suttyomban, szűk baráti körével” irányítja a várost – mondta Tarlós, aki elfogadhatatlannak tartja, hogy a gazdasági bizottság szerdai ülésén pályázat, egyeztetés nélkül döntöttek a legnagyobb fővárosi közszolgáltató cégek új vezetőiről.
A Fidesz és a KDNP fővárosi frakciói kivonultak az ülésről, amely nem sokkal később az SZDSZ és az MSZP éles vitája miatt szakadt félbe. John Emese, a szabad demokraták frakcióvezetője ugyanis bejelentette, módosító javaslatot nyújtanak be a kórház-összevonási előterjesztéshez, amellyel ugyan egyetértenek, de nem ilyen rapid módon, hatástanulmányok nélkül. Mint megtudtuk, a kórházösszevonás ügyében egy magánszemély a Fővárosi Főügyészséghez fordult. Ugyancsak szakítópróbát jelentett a főpolgármester javaslata, amely szerint a szocialista Havas Szófiát párttársa, Horváth Csaba főpolgármester-helyettes váltaná a regionális egészségügyi tanács élén. Ezt ugyan Horváth terjesztette elő, de saját frakciója ellenében.
Az MSZP-s frakcióvezető bejelentette, hogy a 47 napirendi pontból csak 17-et hajlandók megtárgyalni, vagy egyet sem. – Állj, ne tovább! A koalíció így tovább nem folytatható – közölte Steiner Pál, aki szerint az SZDSZ politikai bizonytalanságot teremt ötletszerű javaslataival, a szocialista politikusok folyamatos bírálatával. Hozzátette: az együttműködésben érdekeltek, de a két pártnak le kell ülni, és átgondolni annak alapelveit.
A közgyűlés végül hosszú kényszerszünet után folytatta munkáját, miután az MSZP koalíciós partnere javaslatára még két napirendi pontot hajlandó volt megvitatni, azonban az üléstermet elhagyó Havas Szófiát egy MDF-es képviselőre „cserélte föl” a koalíció. Bár Hock Zoltán MDF-es frakcióvezető viselkedésükért bírálta a balliberálisokat, Vaskor László szinte minden fontos kérdésben biztosította a koalíciós többséget, esetenként pedig mindhárom fórumos együtt szavazott a kormánypártokkal.
Így a fővárosi képviselők több mint a duplájára emelték a BKV járatain jegy és bérlet nélkül utazók büntetési tételeit, átlagosan 3,9 százalékkal növelték a közterület-használati díjakat, elfogadták többek között az egészségügyi átszervezések miatt igényelt ötmilliárd forintos állami pályázatot, jóváhagyták az új ágyszámokat. Az ellenzék nélküli közgyűlés egyhangúlag döntött a Schöpf-Merei-kórház ellátási kötelezettségének megszüntetéséről, illetve az értékesítési pályázat előkészítéséről, az önkormányzat tavalyi zárszámadásáról, illetve 29 milliárd forintos pénzmaradványáról és a büdzsé módosításáról. Határoztak a korábban megszüntetett 19 szakiskola 379 dolgozója, közöttük 189 pedagógus álláshelyének megszüntetéséről.

Demszky folytatná? Budapesten dől el, hogy lesz-e 2010 után is SZDSZ, vagy sem – nyilatkozta az Indexnek Demszky Gábor, aki kitérő választ adott arra a kérdésre, újra megmérkőzne-e posztjáért. – Olyan helyzetet akarok teremteni, hogy nyugodtan visszavonulhassak, vagy eldönthessem, mit akarok – mondta annak ellenére, hogy tavaly szeptemberben határozottan állította: 2006-ban utoljára indul a főpolgármesteri székért. Demszky lényegében elismerte őszi alkotmánysértését: „A politikai közélet lassan konszolidálódik, nincs szükség már kordonra vagy a gyülekezési jogok egyéb korlátozására.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.